موبایل سامسونگ در بحران؛ آیا گوشی‌های جدید می‌توانند ورق را برگردانند؟

اخیرا، سامسونگ در موقعیت مالی خوبی قرار گرفته: فروش چیپ‌های حافظه و صفحه نمایش‌های فوق‌العاده‌ی سامسونگ سود مالی زیادی را برای این ابرکمپانی به همراه داشته است. با این حال، با افزایش رقابت‌ در بازار گوشی‌های هوشمند و کاهش کلی فروش این دستگاه‌ها، فروش موبایل‌های گلکسی نیز کمتر شده است.

به نظر می‌رسد که بیشتر مشکل سامسونگ، در بازار گوشی‌های میان‌رده باشد؛ سری گوشی‌های A و J، ظاهرا نمی‌توانند با امکانات و قیمت ارائه شده توسط شرکت‌هایی همانند شیائومی و هواوی رقابت کند.

علاوه بر مورد فوق، پرچم‌داران اس 9 و نوت 9 نیز فروش چندان خیره‌کننده‌ای نداشته‌اند و این فشار دوچندانی را روی این شرکت برای موفقیت گلکسی اس 10، گلکسی نوت 10 و گوشی منعطف گلکسی اف وارد می‌کند.

Samsung Galaxy S10 design latest patent 600x339 - موبایل سامسونگ در بحران؛ آیا گوشی‌های جدید می‌توانند ورق را برگردانند؟
طرح‌های پتنت شده توسط سامسونگ برای طراحی یکی از پرچم‌داران سال 2019

کوه دونگ جین، مدیر بخش ارتباطات موبایلی، پس از آن‌که در تمام طول مدت سال اوضاع را به شکل خوش‌بینانه‌ای تعبیر می‌کرد، بالاخره سکوت خود را شکست و اقرار داشت که وضعیت فروش گوشی‌های هوشمند اوضاع چندان جالبی ندارد و حتی در گزارش The Korea Herald، دونگ جین از کلمه‌ی «بحران» هم استفاده کرد. وی هم‌چنین اضافه کرد که تمام تلاش خود را برای رفع مشکل موجود و اتخاذ رویکرد مناسب برای «گوشی‌های گلکسی 10 و منعطف خود» خواهد داشت.

نکته‌ی جالب توجه در اینجا، استفاده از کلمه‌ی «گلکسی 10» در گزارش The Korea Herald بود؛ آیا پرچم‌دار بعدی سامسونگ گلکسی 10 نام دارد؟ اگر سامسونگ این قصد را داشته باشد و گوشی خود را در فوریه Galaxy X بنامد، به نظر نمی‌رسد که اوضاع چندان به نفع سامسونگ پیش رود.

نکته‌ی دیگر، استفاده از کلمه‌ی جمع برای «گوشی‌های منعطف» بود؛ مطمئن نیستیم که این جمع بستن معنی خاصی داشته باشد، اما بعید می‌دانیم که سامسونگ در طی چند ماه آینده، بتواند بیش از یک گوشی منعطف را به بازار عرضه کند.

در مورد بحران گوشی‌های هوشمند سامسونگ نیز، حتی احتمال برکناری کوه دونگ جین نیز وجود دارد؛ دونگ جین در گذشته به خاطر داشتن سیستم تصمیم‌گیری غیرقابل انعطاف و نگاه بالا به پایین مورد سرزنش قرار گرفته است. اما به گفته‌ی خودش قصد دارد که بیش از پیش به صحبت‌های مصرف کنندگان گوش فرا دهد آن‌ها را در توسعه‌ی محصولات خود منعکس سازد.

آیا سامسونگ می‌تواند ورق را برگرداند و تهدید هواویِ در حال رشد را شکست دهد؟ باید منتظر گوشی‌های جدید ماند و دید.

منبع PhoneArena

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar