سامسونگ نمونه اولیه تکنولوژی 5G را با موفقیت آزمایش کرد

بر اساس اعلام رسمی سامسونگ، این شرک کره‌ای با همکاری موسسه تحقیقات China Mobile توانسته نسخه آزمایشی 5G را با موفقیت امتحان کند. این دو سازمان از ماه ژوئن سال جاری میلادی که سامسونگ به مرکز نوآوری 5G اپراتور China Mobile پیوست، بر روی توسعه 5G همکاری می‌کردند.

بر طق تست‌هایی که در شهر پکن انجام شده است به نظر می‌رسد سامسونگ دو فناوری کلیدی را برای 5G به خدمت گرفته است. اولین فناوری عبارت است از مدولاسیون فضایی که روشی برای افزایش سرعت انتقال داده‌ها بدون نیاز به افزایش پهنای باند سیستم می‌باشد. تکنولوژی دیگر هم، FBMC (مخفف Filter Bank Multicarrier) نام داشته و یک راه جدید برای تقسیم سیگنال‌های اپراتور به تعدادی کانال مختلف با همان طیف فرکانسی است. هر دوی این تکنولوژی‌ها در فرکانس 3.5 گیگاهرتز آزمایش شده‌آند، که بسیار نزدیک به محدوده شبکه‌های LTE کنونی است. البته چنین فرکانس بالایی می‌تواند به معنای عدم پوشش مناسب شبکه باشد، بنابراین این فناوری بیشتر برای مکان‌هایی مانند متروها که می‌توان تعداد زیادی سلول را در فاصله‌ای نزدیک به هم مستقر کرد، مناسب خواهد بود.

شبکه 5Gپیش بینی می‌شود که فرکانس بالا مشکل اصلی تکنولوژی‌های 5G بوده و همان طور که اشاره کردیم باعث خواهد شد که نتوان از آن‌ها در مناطق وسیع و گسترده به خوبی استفاده نمود و در چنین مناطق وسیعی پوشش شبکه به شدت محدود خواهد بود.

در نمونه اولیه کنونی، سامسونگ همچنین عملکرد توان عملیاتی را مورد آزمایش قرار داده که به صورت ساده به این معنی است که این غول تکنولوژی سعی دارد تا حداکثر میزان اطلاعاتی که می‌تواند بدون مشکل از طریق سیستم به اجرا بگذارد را مورد ارزیابی قرار دهد.

سامسونگ همچنین توضیح داده که هدف کلی از این آزمون‌ها، بررسی عملکرد فرکانس‌های بسیار بالا، و یا به اصطلاح فرکانس‌های موج میلیمتری، بوده است. محدوده این فرکانس‌ها از 30 گیگاهرتز تا 300 گیگاهرتز بوده و بنابراین با توجه به این که تست‌های اخیر در فرکانس‌هایی در حدود ده برابر کمتر از این مقدار انجام شده، ممکن است در آینده شاهد کسب نتایج بیشتری از جانب سامسونگ باشیم.

لوگوی سامسونگبه گفته «دای جون ژانگ» (Dai Jun Zhang)، نایب رئیس و مسئول بخش تحقیق و توسعه سامسونگ در کشور چین، این کمپانی کره‌ای تکنولوژی 5G را در کنار CMRI توسعه می‌دهد. وی در این باره اظهار داشته:

برای سرعت بخشیدن به تحقق استاندارد سازی و تجاری سازی 5G در کشور چین، ما در آینده همچنان به تقویت همکاری خود با دولت چین، و همچنین اپراتور‌ها، ادامه خواهیم داد.

سامسونگ چند وقتی است که سخت مشفول کار بر روی 5G است و توسعه این تکنولوژی به یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های کاری این شرکت تبدیل شده است. در واقع، این کمپانی اخیراً اعلام کرده بود که تکنولوژی 5G را تا زمان برگزاری المپیک زمستانی پیونگ چانگ، وارد مرحله تجاری خواهد کرد. بنابراین ممکن است زودتر از آنچه که فکر می‌کردیم بتوانیم از سرعت‌های بالاتر در اتصال تلفن‌های همراه بهره‌مند شویم.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها