دانشمندان دوربینی ساختند که می‌تواند 5 تریلیون تصویر در ثانیه ثبت کند [تماشا کنید]

دوربین جدیدی در سوئد ساخته شده که از تمامی دوربین‌های جهان سریع‌تر است.

محققان دانشگاه لوند سوئد یک دوربین بسیار سریع ساختند که می‌تواند 5 تریلیون فریم در هر ثانیه ثبت کند. دوربین‌های معمولی حداکثر قادر به ثبت 100.000 فریم در ثانیه هستند.

محققان قصد دارند با دوربین بسیار سریعی که ساخته شده، از واکنش‌های سریع در شیمی، زیست‌شناسی، فیزیکی و هرچه تا کنون غیرممکن بوده تصویربرداری انجام دهند.

Elias Kristensson محقق فیزیک و یکی از مختراعان این دوربین می‌گوید:

انفجارها، تلالو پلاسما، احتراق‌ها، فعالیت مغز حیوانات و واکنش‌های شیمیایی. ما در حال حاضر قادر به ثبت فیلم‌ از این فرایندهای بسیار کوتاه هستیم.

طرحی که این محققان برای دوربین از آن استفاده کرده‌اند را FRAME نامیدند که به معنی “الگوریتم تشخیص فرکانس برای نمایش‌های متععد” است.

احتراق یک واکنش شیمیایی بین سوخت و اکسیژن بوده که گرما تولید می‌کند. هدف محققان کمک به ساخت ماشین احتراق سوخت مانند موتورهای خودرو، توربین‌های گاز و دیگ‌های بخار، است. در واقع هدف اصلی بهره‌وری بیشتر از انرژی با بررسی مراحل بسیار سریع مانند احتراق در مراحل زودگذر موتور ماشین است.

این فناوری در آینده می‌تواند برای صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

دوربین FRAME نسبت به سایر دوربین‌های معمولی، متفاوت کار می‌کند. دوربین‌های سریع، تصاویر ثبت را یک به یک در یک توالی سریع ثبت می‌کنند. اما محققان سوئدی در دوربین خود از یک الگوریتم کامپیوتری استفاده کرده‌اند که چندین تصویر کد شده را در یک تصویر، ثبت می‌کند. این تصاویر بعدا تبدیل به یک دنباله ویدیویی می‌شوند.

برای فیلمبرداری از یک فرایند علمی، مانند یک واکنش شیمیایی، دوربین را در معرض نورها قرار داده، هر پالس نور دارای یک کد منحصر به فرد بوده و جسم منعکس کننده آن نور با یک کد عکس واحد، ادغام می‌شود. در مراحل بعدی این تصاویر با استفاده از یک کلید رمزنگاری جدا می‌شوند.

محققان گفته‌اند که این دوربین علاوه بر ثبت یک رکورد جدید در سرعت تصویربرداری، به دلیل توانایی فیلمبرداری از تغییرات شیمیایی به صورت بلادرنگ، بسیار جذاب است. تا پیش از اختراع این دوربین، محققان تنها می‌توانستند چنین رویدادهایی را شبیه‌سازی و تجسم کنند.

Kristensson همچنین گفت:
شما می‌توانید آزمایش‌های یکسان را چندین بار انجام داده و بعدا با ویرایش تصاویر، آنها را تبدیل به یک فیلم ویدیویی کنید.

با این حال بسیار بعید است که اگر شما آزمایش را تکرار کنید، فرایندها به صورت کاملا یکسان انجام شوند. دوربینی که محققان سوئدی ساخته‌اند قطعا به تمام دانشمندان و همچنین صنایع در زمینه‌های مختلف کمک زیادی خواهد کرد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع mashable
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها