شبکه‌های فایو جی مستقل (SA) و غیرمستقل (NSA) چه تفاوتی با هم دارند؟

پروژه مشارکتی نسل سوم شبکه سیار یا به اختصار 3GPP یک سازمان استانداردسازی است که پروتکل‌های ارتباطی را برای مخابرات سیار توسعه می‌دهد. بر اساس استاندارد Release 15 که توسط این سازمان ارائه شده و شبکه‌های نسل پنجم یا فایو جی را پوشش می‌دهد، اولین موج از شبکه‌ها و دستگاه‌های فایو جی تحت عنوان غیرمستقل (NSA) شناخته می‌شوند. غیرمستقل به این معنا است که این نوع شبکه‌های فایو جی از همان زیرساخت‌های موجود 4G استفاده می‌کنند و به زیرساخت‌های اختصاصی نیازی ندارند. در واقع، در چنین شبکه‌هایی گوشی‌های هوشمند فایو جی می‌توانند به فرکانس مورد نیاز 5G برای انتقال سریع داده‌ها دسترسی داشته باشند، اما کماکان از زیرساخت‌های شبکه 4G برای انجام سایر کارها مانند برقراری ارتباط با دکل‌های مخابراتی و سرورها، استفاده می‌کنند.

اساساً در توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز شبکه‌های فایو جی بر افزایش پهنای باند تلفن همراه (eMBB) تمرکز می‌شود تا پهنای باند کافی برای انتقال سریع داده‌ها و پایداری اتصال شبکه محقق شود. این کار نیز معمولاً در دو محدوده جدید فرکانس رادیویی انجام می‌شود:

  • محدوده فرکانسی اول، فرکانس‌های 4G LTE را شامل شده و آن را گسترش می‌دهد. این محدوده از 450 مگاهرتز تا 6000 مگاهرتز را در بر می‌گیرد و تعداد باندها نیز در این نوع شبکه‌ها از 1 تا 255 شماره گذاری می شوند. به شبکه‌هایی که با چنین محدوده فرکانسی فعالیت می‌کنند، در اصطلاح New Radio (به اختصار NR) یا زیر 6 گیگاهرتز (sub-6GHz) گفته می شود.
  • محدوده فرکانسی دوم، از 24250 مگاهرتز (24GHz) تا 52600 مگاهرتز (52GHz) را شامل می‌شود و باندها هم از 257 تا 511 شماره گذاری می شوند. به شبکه‌هایی با این محدوده فرکانسی معمولاً شبکه‌هایی با موج میلی‌متری (mmWave) گفته می شود. در واقع، اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، طول فرکانس میلی متری از 30 گیگاهرتز شروع می‌شود.

فایو جی

البته کل محدوده‌های فرکانسی بالا در تمام مناطق استفاده نمی‌شود و شبکه‌های فایو جی در کشورهای مختلف فرکانس متفاوتی دارند. بنابراین بسته به مکانی که دستگاه در آن کار می کند، یک بخش از محدوده فرکانسی فایو جی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین مسئله یک چالش فنی بزرگ برای سازندگان گوشی های هوشمند (یا به طور خاص طراحان مودم فایو جی) ایجاد کرده است. چرا که از طرفی باید هزینه‌های ساخت دستگاه را در کمترین میزان ممکن نگه دارند و از طرف دیگر امکان استفاده از تمام ترکیبات احتمالی فرکانسی را با بهترین عملکرد و پایداری و راندمان بالا مهیا کنند.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها