کنسول استیم ماشین؛ تجربه بازی های رایانه شخصی بر روی کنسول

کنسول استیم ماشین

شرکت بازی‌سازی والو که بواسطه بازی کانتر استرایک بین کاربران دنیای دیجیتال و علاقه‌مندان بازی مشهور است، در نمایشگاه CES2014 از یک کنسول بازی جدید رونمایی کرد که در آینده‌ای نزدیک وارد بازار می‌شود.

Steam machine نام این کنسول جدید است که طراحی منحصر به فرد مخصوصا در دسته‌های کنترل بازی دارد. این کنسول به گفته تولیدکننده‌هایش نسل بعدی کنسول‌های بازی است. کنسول استیم ماشین از سیستم عامل اختصاصی والو بهره می‌برد که یک سیستم‌عامل بر پایه لینکوس مخصوص بازی است و تابستان گذشته به وسیله همین شرکت معرفی شده است.

نقطه قوت کنسول استیم ماشین به این است که شما می توانید بازی های رایانه شخصیتان را در اتاق نشیمن و به وسیله تلوزیون اجرا نمایید.
البته این نقطه قوت زمانی محقق خواهد شد که قدرت این کنسول به مراتب از رایانه شخصی شما برتری داشته باشد و یا حداقل با قدرتی مشابه به آن عمل نمایند.

اما به تازگی گروه Ars Technica تحقیقات گسترده ای را بر روی این کنسول بازی انجام داده است و به مقایسه عملکرد سیستم عامل این کنسول و همچنین ویندوز ۱۰ در یک سخت افزار مشابه پرداخته است.
بر اساس این آزمایش هر دو سیستم عامل رقابت تنگاتنگی را با یکدیگر داشتند، اما اگر این تست بر روی محیط یک بازی واقعی انجام گردد، بسته به بازی و تنظیمات آن این سیستم عامل استیم است که ده ها فریم را از دست خواهد داد.
این را هم باید یادآور شویم که تمامی عناوینی که در این آزمایش استفاده شدند، قابل اجرا بر روی یک سیستم قدیمی پنتیوم ۲ هسته ای سه گیگاهرتزی با کارت گرافیک قدیمی GeForce GTX 660 بوده اند البته این امکان دارد که در آینده و با پیشرفت صنعت بازی سازی به مشکلاتی برخورد نماید.

حال باید بررسی کرد که این اختلاف فریم به چه دلیل است؟
درواقع مشکل سر بهینه سازی است. درایورهای کارت گرافیک و بازی ها به آن ظرافتی که برای ویندوز، جایگاه بازی های کامپیوتری، تنظیم شده اند برای لینوکس که پایه و اساس کنسول استیم ماشین است بهینه سازی نشده است.
اگر توسعه دهندگان استیم ماشین کد این دستگاه ها را تصحیح کنند، این وضع ممکن است تغییر کند. در حال حاضر، به هرحال باید بپذیرید که میز بازی اتاق نشیمن شما سرعت کامپیوتر را نخواهد داشت.