دیجی فکت: 19 دانستنی درباره‌ی تایلند

تایلند یکی از کشورهای آسیایی است که به دلایل مختلفی توریست‌ها را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. در ادامه با ۱۹ دانستنی درباره‌ی تایلند که قبلا هم با نام سیام شناخته می‌شده است با دیجی رو همراه باشید.

۱.اسم تایلند به زبان تایلندی « سرزمین آزادی» معنا می‌شود. تایلند تنها کشوری در آسیای جنوب شرقی است که هرگز توسط اروپایی‌ها مستعمره نشده است.

۲. تایلند با ۴ کشور مرز دارد: میانمار، لائوس، کامبوج و مالزی.

۳. بزرگ‌ترین بودای ساخته شده از طلا، بزرگ‌ترین مزرعهٔ کروکودیل، بزرگ‌ترین رستوران دنیا و همچنین بلندترین هتل دنیا  همه در تایلند می‌باشند.

۴. بودائیسم با ۹۴.۶٪ عمده‌ترین دین تایلند می‌باشد و پس از آن مسلمانان با ۴.۶٪ و مسیحی‌ها با ۰.۷٪ بقیهٔ جمعیت را تشکیل می‌دهند.

۵. تایلند ۵۱امین کشور بزرگ دنیاست. روسیه در رتبهٔ اول و آمریکا در رتبهٔ دوم قرار دارد.

۶. ۷۵٪ از مردم تایلند تایلندی هستند، ۱۴٪ چینی و ۱۱٪ مردم دیگر کشورها هستند.

۷. تایلند در آپریل ۲۰۱۰ رکورد طولانی‌ترین کت واک را زد. این کت واک ۱۵۸۴ متر طول داشت و بخشی از هفتهٔ مد بین المللی پاتایا بود.

۸. زبان ملی تایلند، تایلندی است که به اعتقاد بسیاری از افراد گونه‌ای از زبان چینی است که بین قرن‌های ۷ تا ۱۳ به تایلند آورده شده است.

۹. فحشا از نظر فنی یک عمل غیرقانونی تلقی می‌شود اما قانون در این باره خیلی سفت و سخت نیست. تعداد این افراد از ۳۰ هزار نفر هست تا حدود ۱ میلیون نفر.

۱۰. حدود ۱۰٪ از گونه‌های پرندهٔ دنیا در تایلند زندگی می‌کنند.

۱۱. شمال تایلند در دهه‌ها ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ تولید کنندهٔ عمدهٔ تریاک بوده است.

۱۲. پرچم ملی تایلند هر روز ۸ صبح بالارفته و ۶ بعدازظهر پایین می‌آید. این پرچم در سال ۱۹۱۷ تدوین شده و ۲ خط افقی قرمز آن نماد سرزمین و مردمش، خطوط افقی سفید نشانگر اصالت و خلوص بودائیسم و آبی وسط آن نماد سلطنت است. قبل از سال ۱۹۱۷ پرچم به شکل یک فیل سفید بر روی پس زمینه‌ای قرمز بوده است.

۱۳. یک نفر از هر ۱۰ نفر تایلندی در بانکوک زندگی می‌کنند. بانکوک یکی از مهم‌ترین مناطق توریستی آسیاست که در سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۱ میلیون خارجی از این شهر بازدید کردند.

۱۴. تایلند بزرگ‌ترین تولید کنندهٔ قلع دنیاست.

۱۵. حدود یک قرن پیش، بیش از ۱۰۰ هزار فیل در تایلند زندگی می‌کردند اما امروزه این تعداد به کمتر از ۵ هزار فیل می‌رسد.

۱۶. اولین مورد HIV در سال ۱۹۸۴ در تایلند گزارش شد. تایلند در حال حاضر بیشترین شیوع HIV در آسیا را دارد .

۱۷. جمعیت تایلند حدود ۶۷ میلیون نفر است که این تایلند را به ۲۰امین کشور پرجمعیت دنیا تبدیل می‌کند.

۱۸. در تایلند سر مهم‌ترین بخش بدن است و در نتیجه کسی نباید به سر دیگری حتی سر یک بچه دست بزند. تایلندی‌ها معمولا سعی می‌کنند سرشان را پایین‌تر از بزرگ‌ترها یا افراد مهم نگه دارند تا با این عمل احترام‌شان را نشان بدهند.

۱۹. طبق سنت در تایلند پاها برعکس سرها بوده و نماد وابستگی به زمین هستند، به خاطر همین خیلی چیز خردی در نظر گرفته می‌شوند.

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع factretriever
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.