با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

معابد و به خصوص آن‌هایی که ویژگی عجیبی دارند، سوغاتی ارزشمند از گذشته هستند. این سازه‌ها بیان‌گر نبوغ گذشتگان بوده و توجه به سبک و ساختار آن‌ها باعث می‌شود این نبوغ چشمگیرتر شود. معابدی كه در اينجا به آن‌ها اشاره خواهیم كرد، صرفاً به دید عبادتگاه نگریسته نمی‌شوند و یک ميراث معماری غنی هستند که توسط باستان شناسان كشف گردیده‌اند. همه این معابد بسیار زیبا هستند و جای تعجب نیست که بازدیدکنندگانی از سراسر دنیا برای دیدن‌شان گرد هم بیایند. پس بدون هیچ مقدمه دیگری به معرفی عجیب‌ترین معبدهای جهان می‌پردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

معبد گاداپالین (Gawdawpalin)، باگان، میانمار

گاداپالین یک معبد بودایی متعلق به قرن 12 است که در زلزله 6.5 ریشتری 1975 به شدت آسیب دید. موزه نزدیک آن در باگان تصاویر و گنجینه‌های آسیب‌دیده بسیاری از این معبد را در خود جای داده است.

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

معبد بهشت (Heaven)​​، پکن، چین

معبد بهشت یا معبد آسمان ​​یک مجموعه مذهبی است که در قرن پانزدهم تکمیل شد. این معبد به نام معبد تائوئیست نیز معروف است، اما توسط امپراتورهای مینگ و چینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد تا هر ساله در آن برای برداشت محصول خوب دعا کنند. در این معبد آیین‌های قربانی مختلف و قربانی‌هایی در محراب معبد بهشت، که معروف‌ترین آنها تائوئیسم است، وجود داشته‌است.

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

دو مجسمه ممنون (Colossi of Memnon)، لوکسور، مصر

دو مجسمه ممنون برای محافظت از مقبره آمنهوتپ سوم ساخته شده است. اگر او هنوز زنده بود، عمری در حدود 3000 سال می‌داشت. خود مقبره اکنون از بین رفته است، بنابراین این دو نگهبان نیز دیگر مورد استفاده‌ای ندارند!

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

معبد طلایی (معبد هارماندیر صاحب، Sri Harmandir Sahib)، امریتسار، هند

معبد طلایی یک گورودوارا است. گورودوارا به معنای لغوی یعنی دروازه‌ای به سوی گورو (مرشد و آموزگار در دین سیک) و محل عبادت سیک‌ها است. این معبد یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها در آیین سیک است زیرا آدی گرانت (Adi Granth) که اولین پیش‌نویس گورو گرانت صاحب (Gik Granth Sahib) (یازدهمین گورو) است و به عنوان کتاب مقدس سیک شناخته می‌شود، در این مکان قرار دارد. روزانه بیش از 100 هزار نفر معبد طلایی را زیارت می‌کنند.

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

معبد کرنک (Karnak)، لوکسور، مصر

کرنک بزرگترین مکان مذهبی باستانی در جهان است و از سه معبد اصلی تشکیل شده است. یکی از مشهورترین ویژگی‌های آن، تالار Hypostyle است که دارای 134 ستون بلند است که ارتفاع آن‌ها بیش از 18 متر و عرض آن‌ها 3 متر می‌باشد. کرنک نتیجه یک ساخت تدریجی است و تکمیل آن 1500 سال طول کشید.

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

معبد سوامینارایان آکشاردام (Swaminarayan Akshardham)، دهلی نو، هند

گفته می‌شود که آکشاردام که در یک مکان مذهبی 59 هکتاری واقع شده است، سومین معبد بزرگ هندو در جهان است. البته نیوجرسی در حال توسعه یک واحد بزرگتر است. آکشاردام به معنای یک خانه عالی برای خدای متعال است، بنابراین اگر هنوز به دنبال خدای واقعی هستید، این جایی است که او در آن زندگی می‌کند. این معبد در سال 2005 تکمیل شده است و شامل ویژگی‌هایی است که ممکن است در هر معبدی پیدا نکنید. اگر فقط بخواهیم به چند مورد اشاره کنیم، در این مجموعه یک تئاتر، یک چشمه موزیکال، یک روبات زنده و یک فودکورت وجود دارد.

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

معبد کاماخیا (Kamakhya)، گوآهاتی، هند

این معبد قدیمی جایی است که در آن تولیدمثل الهه، مورد پرستش قرار می‌گیرد. در حقیقت، این معبد به عنوان نماد قاعدگی الهه هر ماه به مدت 3 روز بسته است.

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

معبد نائوو، ایلینوی، ایالات متحده

نائوو دومین معبد کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان (Church of Jesus Christ of Latter-day Saints) است که اغلب به کلیسای مورمون‌ (Mormon Church) نیز شناخته می‌شود. ساختمان اصلی آن در سال 1848 در اثر آتش‌سوزی از بین رفت و علاوه بر آن، در سال 1850نیز توسط گردباد دچار آسیب شدید شد. بازسازی ساختمان فعلی در 27 ژوئن 2002، که 158مین سالگرد مرگ جوزف اسمیت (Joseph  Smith) و برادرش هیروم (Hyrum) (موسسین کلیسای مورمون‌) بود، به پایان رسید .

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

حلقه برودگر (Ness of Brodgar)، استرومنس، اسکاتلند

کشف معبد 5000 ساله در جزایر اورکنی درک ما را از نیاکان عصر حجر تغییر می‌دهد. این مکان به عنوان بخشی از یک جامعه گسترده‌تر از جمله دیگر اماکن باستانی در جزایر اورکنی در نظر گرفته می‌شود. همه این‌ها نشان می‌دهند که مردم آن زمان وسایلی بهتر و راحت‌تر از چکش داشته‌اند. این معبد، 500 سال از استون‌هنج قدیمی‌تر است.

با عجیب‌ترین معبدهای جهان آشنا شوید

منبع ceoworld
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها