فلای تودی

امروز از دریچه تاریخ: ویکی‌پدیا متولد شد

19 سال پیش در چنین روزی یعنی 15 ژانویه سال 2001 میلادی ویکی‌پدیا متولد شد.

ویکی‌پدیا (Wikipedia) یک دانشنامه‌ی اینترنتی آزاد است که به چند زبان با محتویات گوناگون در دسترس کاربران قرار گرفته و هر روزه مقالاتی با همکاری افراد داوطلب در آن قرار می گیرد و روز به روز بر محتوای آن افزوده می شود. هدف ویکی پدیا آفرینش و انتشار یک دانشنامه ی آزاد به صورت جهانی و به تمام زبان های زنده‌ی دنیاست.

ویکی‌پدیا برای نخستین بار فقط به زبان انگلیسی و با نام wikipedia.com به دنیای اینترنت وارد شد. به این صورت که نویسندگان عمومی می‌توانستند مقاله‌های خود را در آن وارد کنند.

به طور کلی ویکی‌پدیا هم اکنون دارای 291 زبان ملل مختلف دنیا و نزدیک به 31 میلیون مقاله‌‌ی گوناگون است. ویکی‌پدیای فارسی نیز در سال ۱۳۸۲ بنیان‌گذاری شده و هم‌اکنون شامل ۴۸۰٬۱۱۷ نوشتار می‌باشد.

بنیانگذاران این دانشنامه جیمی ولز و لری سنگر بودند که با همکاری یکدیگر توانستند ویکی پدیا را راه اندازی کنند. اما لری سنگر بعدها این دانشنامه را مورد انتقاد قرار داد و از این گروه جدا شد و خود دانشنامه ای دیگر تاسیس کرد.

با تمام اوصاف، هنوز هم اعتبار ویکی‌پدیا توسط گروهی مورد تردید است. با آن که برخی آن را به خاطر رایگان بودن و اینکه دارای ویژگی ویرایش توسط هر کسی است و یا سیاست بی طرفانه اش ستوده اند، برخی دیگر آن را به باد انتقاد گرفتند.

منبع wikipedia
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسابداری
حسابداری
6 سال قبل

یکی از مفید ترین سایت های اینترنت