دیجی فکت؛ 10 حقیقت کمتر شنیده شده در مورد ویکی پدیا

ویکی پدیا یک دانشنامه اینترنتی رایگان است که هرکس می‌تواند مطالب آن را ویرایش کند. این سایت بزرگترین و محبوبترین مرجع اینترنتی دنیاست و از سال 2007 تاکنون همیشه جزو 10 سایت پربازدید بوده است. جیمی ولز (Jimmy Wales) و لری سنگر (Larry Sanger) ویکی پدیا را در ژانویه سال 2001 بصورت مکملی برای دانشنامه تخصصی نوپدیا طراحی کردند. این سایت که در یک سالگی خود دارای 20 هزار مقاله در 18 زبان دنیا بود، در حال حاضر دارای بیش از 40 میلیون مقاله در 250 زبان دنیاست و هرماه هزاران مقاله دیگر نیز به آن اضافه می‌شود.

 در ادامه 10 حقیقت جالب در مورد ویکی پدیا را گردآوری کرده ایم، با دیجی رو همراه باشید.

 

شما می‌توانید تمام ویکی پدیا را دانلود کنید!


ویکی‌پدیا دارای یک “کمیته جشن تولد” است. این کمیته در روز تولد نویسندگان ویکیپدیا به آنها تبریک می‌گوید.


این سایت برای کودکان و افرادی که در حال فراگیری زبان انگلیسی هستند دارای یک بخش به نام انگلیسی ساده یا The Simple English Wikipedia است.


برای خواندن تمام مقالات در ویکی پدیای انگلیسی به 16 سال و 9 ماه زمان نیاز است.


نود درصد از افرادی که مقالات ویکی پدیا را ایجاد و ویرایش می‌کنند، مرد هستند.


زبان شاینی (Cheyenne) کمترین استفاده را در ویکیپدیا دارد. این زبان که مربوط به یک گروه از سرخپوستان آمریکاست دارای تنها 57 مقاله است.


روز 15 ژانویه به عنوان “روز ویکی پدیا” شناخته شده و توسط نویسندگان و افراد فعال در این سایت جشن گرفته می‌شود. ویکی پدیا فعالیت خود را از روز 15 ژانویه سال 2001 آغاز کرده است.


بیشترین صفحه ویرایش شده در ویکی پدیا متعلق به جرج دابلیو بوش بوده است. این صفحه تا سال 2016 حدود 46 هزار بار مورد ویرایش قرار گرفته بود.


یکی از فعالترین ویرایشگران ویکی پدیا ریچارد فارمبرو (Richard Farmbrough) است. وی تاکنون بیش از 985 هزار مقاله در این سایت را ویرایش کرده است!


بیش از 50 درصد از بازدیدکنندگان ویکیپدیا، از طریق گوگل وارد این سایت می‌شوند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع IndiaTimes
مطالب مرتبط
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
احمدعامری (اهواز)
9 ماه قبل

من خودم با نام کاربری Ahmad252 مدتی است که در ویکی پدیا مشغول به نوشتن هستم. نفرات ارشد ویکی پدیای فارسی ماهانه درامد دلاری دارند مثل محسن سالک.