آی پینز

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر حجر

حصر حجر به اولین دوره از فرهنگ و ساختار انسانی اطلاق می‌شود. یعنی زمانی که برای اولین بار بشر برای ساخت ابزار از سنگ استفاده کرد. این دوران با وجود اینکه هیچ تمدن و فناوری خاصی را در خود ندارد اما باز هم برای بسیاری از افراد جالب است و دوست دارند بیشتر در مورد زوایای زندگی انسان اولیه بدانند. اگر شما هم می‌خواهید درباره عصر حجر اطلاعات بیشتری کسب کنید، در این مقاله کوتاه و خواندنی از دیجی رو با ما همراه باشید تا 10 حقیقت جالب و هیجان انگیز از عصر حجر را مرور کنیم.

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر حجر

 1. عصر حجر از 2.5 میلیون سال پیش آغاز شد

این دوره از زندگی بشر شاید میلیون‌ها سال پیش آغاز شده باشد، اما در 2500 سال قبل از میلاد خاتمه یافته است، که به عبارتی تنها حدود 4520 سال قبل به پایان رسیده است.

 1. 4 نوع مختلف از انسان‌ها در عصر حجر می زیسته‌اند

به نظر عجیب می‌رسد اما در همان دوران عصر حجر، 4 دسته از انسان‌ها بر روی زمین زندگی می‌کردند. شاید برای بسیاری از افراد این اولین بار باشد که می‌شنوند گونه‌های مختلفی از انسان‌ها روی کره‌ی زمین ساکن بوده‌اند.

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر حجر

نام چهار دسته از انسان‌هایی که در عصر حجر می‌زیستند عبارتند از:

 • انسان ماهر
 • انسان راست قامت
 • انسان نئاندرتال
 • انسان خردمند (که ما از این گونه هستیم)
 1. در اوایل عصر حجر، انسان‌ها در غارها زندگی می‌کردند

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر حجر

در زمانی که انسان‌ها هنوز خانه‌ای برای زندگی کردن نداشتند، غارها بهترین گزینه برای ساکن شدن بودند. در اواخر عصر حجر آن‌ها شروع به ساختن کلبه‌هایی از جنس چوب و پوست حیوانات کردند، و با گذر زمان و پیشرفت بیشتر خانه‌هایی دائمی با سقف ساختند.

 1. تنها کاری که انسان‌ها در آن زمان انجام می‌دادند، پیدا کردن غذا و محافظت از خودشان در برابر حیوانات وحشی بود

درست است، مدرسه‌ای برای رفتن وجود نداشت یا دوره‌ای برای گذراندن یا تکلیفی برای انجام دادن! تنها چیزهایی که انسان اولیه باید نگران آن می‌بود پیدا کردن غذا برای زنده ماندن بود و البته اینکه مواظب باشد توسط حیوانات دیگر خورده نشود‌.

 1. انسان‌ها در آن زمان کشاورزی را یاد گرفتند

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر حجر

در اوایل عصر حجر انسان‌ها حیوانات را شکار می‌کردند و میوه‌ها و مواد خوراکی خود را از طبیعت جمع آوری می‌کردند. اما با پایان عصر حجر انسان‌ها یاد گرفتند که چگونه کشاورزی کنند و محصولاتی از جمله ذرت، گندم و جو را در ابعاد وسیع‌تری بکارند.

 1. انسان‌ها از پوست حیوانات برای گرم نگه داشتن خود استفاده می‌کردند

درست است، انسان‌های عصر حجر پوست حیوانات را می‌بریدند و جدا می‌کردند و از آن‌ها برای گرم نگه داشتن خود استفاده می‌کردند. در آن زمان هنوز بشر کشف نکرده بود که چگونه می‌تواند با استفاده از الیاف گوناگون خود را گرم نگه دارد، بنابراین نیاز داشتند تا راهی برای در امان ماندن از سرما پیدا کنند. البته نیازی به گفتن نیست که در دوران عصر حجر هیچ رادیاتوری برای روشن کردن وجود نداشت!!!

 1. برخی از حیوانات که در عصر حجر زندگی می‌کردند اکنون منقرض شده‌اند

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر حجر

در عصر حجر حیوانات زیادی وجود داشتند که در حال حاضر دیگر وجود ندارند. این گونه‌ها یا توسط انسان‌ها کشته شده‌اند یا نتوانستند خود را به اندازه کافی با جهان در حال تغییر سازگار کنند. برخی از حیواناتی که اکنون منقرض شده‌اند عبارتند از: کرگدن‌های پشمالو، ماموت‌ها، خرس غارنشین و گوزن‌های غول پیکر.

همچنین در آن زمان حیواناتی نیز بودند که ما امروزه زیاد آن‌ها را در اطراف خود می‌بینیم، مانند گوسفند، گرگ، کفتار، اسب آبی و گرازهای وحشی.

 1. مردم عصر حجر ابزار نیز می‌ساختند

این ابزارها خیلی پیشرفته نبودند و بیشتر از سنگ ساخته می‌شدند (به همین دلیل این دوره زمانی را عصر حجر می‌نامیم). انسان‌های عصر حجر ابزارهایی از قبیل کلبه‌های چوبی یا سنگی، نیزه‌هایی از جنس استخوان، فلوت استخوانی، تبر استخوانی، چاقوی استخوانی و یا حتی کمان و تیغه‌هایی از جنس استخوان نیز می‌ساختند.

 1. انسان خردمند حدود 200 هزار سال پیش پدیدار شد

ما در حال حاضر از گونه انسان خردمند و مدرن هستیم که برای اولین بار در عصر حجر پدیدار گشت. در تاریخ گونه‌های مختلفی از انسان‌ها زیسته‌اند اما حدود 200 هزار سال پیش بود که گونه انسان خردمند ظاهر شد و با تکاملی که یافته بود به سرعت توانست از سایر گونه‌های جانوری پیشی بگیرد.

 1. سگ‌ها در عصر حجر اهلی شدند

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر حجرقبل از اهلی ساختن سگ‌ها، آن‌ها اصلا گزینه خوبی برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی نبودند! سگ‌ها قبل از اهلی شدن جزو حیوانات وحشی بودند. در عصر حجر بشر شروع به اهلی کردن سگ‌ها کرد و این بدان معناست که از آن پس، آن‌ها زندگی با انسان‌ها را آغاز کردند.

منبع funkidslive
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بردیا
بردیا
2 سال قبل

مفید نمیدونستم 4 تا هستن فکر میکردم سه نوع هستن

بردیا
بردیا
پاسخ به  بردیا
2 سال قبل

مفید بود

لیسا
لیسا
9 ماه قبل

جالب بود