با 10 عنوان شغلی مهم گربه ها در طول تاریخ آشنا شوید

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که گربه‌ها هم می‌توانند شغل داشته باشند؟! بله، در طول تاریخ گربه‌ها به جز اینکه همدم و همراه انسان‌ها بوده‌اند، مشاغل مهم و واقعی هم داشته‌اند. اگر کنجکاو و علاقمند هستید تا با مهمترین عناوین شغلی گربه‌ها آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم با این مقاله از دیجی رو همراه شوید.

10. موش‌گیر ارشد دفتر کابینهعنوان شغلی گربه ها

موش‌گیر ارشد دفتر کابینه عنوان شغلی گربه‌هایی است که در شماره 10 خیابان داونینگ، محل اقامت رسمی نخست وزیر انگلیس به کار گرفته می‌شوند. این عنوان در حال حاضر در دست لری (Larry) است که به دلیل سابقه موش‌گیری قوی خود در پناهگاه حیوانات Battersea Dogs & Cats Home استخدام شده است. این پست از دوران سلطنت هنری هشتم وجود داشته اما سوابق و شواهد آن تنها از سال 1929 به بعد موجود است.

جالب است بدانید که تنها گربه‌ای که مدت بسیار طولانی این سمت را برعهده داشته ویلبرفورس (Wilberforce) بود که به چند نخست‌وزیر از جمله ادوارد هیت، هارولد ویلسون، جیم کالاگان و مارگارت تاچر خدمت کرد. البته این را هم باید اضافه کنیم در برخی برهه‌های زمانی که موش‌ها چندان مشکل‌آفرین نبوده‌اند، دفتر نخست وزیر انگلیس هم از وجود گربه خالی بوده است.

9. گربه پستچیعنوان شغلی گربه ها

در سال 1876، مسئولین شهر لیژ بلژیک دست به اقدامی جالب زدند. آن‌ها بهترین راه برای ارسال نامه‌ها به افراد را استفاده از گربه می‌‌دانستند! انجمن ارتقای جایگاه گربه خانگی، در یک آزمایش، 37 گربه را آموزش داد تا نامه‌های مهر و موم شده را در پاکت‌های ضدآبی که به گردنشان بسته شده بود به گیرنده‌ها تحویل دهند. یکی از گربه‌های چالاک، نامه خود را ظرف پنج ساعت تحویل داد اما دیگر گربه‌ها در عرض 24 ساعت توانستند نامه‌ها را به مقصد برسانند. در 4 مارس 1876، نیویورک تایمز گزارش داد:

 باید گفت تا زمانی که سگ‌های ولگرد سد راه گربه‌های نامه‌بر را نگیرند و پاکت‌ها را ندزدند نامه‌ها به سرعت و به نحوی ایمن به مقصد می‌رسند.

این آزمایش مدتی بعد به دلیل بیکار شدن پستچی‌ها و ترس از حمله سگ‌ها به سرعت متوقف شد.

8. موش‌گیر کشتیعنوان شغلی گربه ها

گربه‌ها به راحتی با محیط پیرامون خود سازگار می‌شوند. آن‌ها موش‌هایی که با دندان‌های خود طناب‌ها ‌را پاره کرده و به انبارهای مواد غذایی سرک می‌کشند با مهارت عالی به دام می‌اندازند. این اتفاق گربه‌ها را به حیوانی مفید برای کشتی‌ها تبدیل کرده است. تاکنون چندین گربه به دلیل خدمات دریایی‌شان مدال افتخار دربافت کرده‌اند! در سال 1941، “سم غرق‌ناپذیر” در ناو دریایی مخوف آلمان شروع به کار کرد و مدتی بعد، این ناو دریایی غرق شد. زیردریایی اچ‌ام‌اس کازاک این گربه را لابه لای آهن‌پاره‌های کشتی غرق شده پیدا کرد و نجات داد. پس از این اتفاق، سم به ناو هواپیمابر HMS Ark Royal فرستاده شد که این ناو هم بعد از مدتی غرق شد. وی پس از این اتفاق از خدمت نظامی بازنشسته شد.

پولی، یکی دیگر از گربه‌های جنگ جهانی دوم، به دلیل فعالیت خود در کشتی جنگی نفربر امریکا، سه نشان خدمت و چهار ستاره نبرد دریافت کرد. در سال 1949، سیمون در طی محاصره 101 روزه از انبار و تجهیزات کشتی HMS Amethyst انگلیس محافظت کرد. او تنها گربه‌ای بود که به مدال دیکین انگلیس دست یافته و با ادای احترام نظامی به خاک سپرده شد!

7. جاسوس سیاعنوان شغلی گربه ها

در دهه 1960، آژانس اطلاعات مرکزی امریکا تلاش کرد تا چند گربه را به منظور جاسوسی از سفارتخانه‌های اتحاد جماهیر شوروی آموزش دهد. در پروژه Acoustic Kitty، عملیات جای دادن میکروفن، فرستنده و آنتن در بدن گربه به منظور ضبط مکالمه افراد موردنظر انجام شد. پس از عمل نیز به گربه‌ها نحوه اجرای دستورات آموزش داده شد؛ کاری که انجام آن بسیار سخت‌تر بود.

در اولین مأموریت، یک گربه ماده به یک پارک عمومی منتقل شد و از او خواسته شد که مکالمه بین دو مردی که روی نیمکتی کنار پارک نشسته بودند را ضبط کند. البته در حین عبور از جاده، او با تاکسی تصادف کرد و در جا کشته شد. سیا به این نتیجه رسید که این پروژه قابل اجرا نیست و از ادامه کار صرف‌نظر کرد.

6. فضانوردعنوان شغلی گربه ها

در سال 1961، اعضای برنامه فضایی فرانسه طی یک ماموریت موفق، موش‌ها را از جو زمین به فضا فرستادند. پس از مدتی، اعضای تیم تصمیم گرفتند که حیواناتی بزرگ‌تر را برای ارسال به فضا امتحان کنند. چهارده گربه برای این کار (چرخش در سانتریفیوژ با نیروی گریز از مرکز بالا (g-force) و قرار گرفتن در معرض سر و صداهای موشکی) مورد آزمایش قرار گرفتند و در نهایت یکی از آن‌ها انتخاب شد.

طی یک عمل 10 ساعته، الکترودها در مغز گربه انتخاب شده نصب شدند تا خدمه بتوانند واکنش‌های بیولوژیکی آن را در طول پرواز بسنجند. در 18 اکتبر 1963، یک گربه توکسیدو به نام فلیست در نوک موشک سوخت مایع Veronique AG1 قرار گرفته و به فضا پرتاب شد. او تقریباً 161 کیلومتر (100 مایل) بالاتر از زمین پرواز و مدت کوتاهی بی‌وزنی را تجربه کرد و با خیال راحت با چتر نجات بازگشت. او تنها گربه‌ای است که از یک پرواز فضایی جان سالم به در برده است. هرچند سه ماه بعد از سفر به فضا، فلیست را کشتند تا دانشمندان بتوانند مغز او را مورد بررسی قرار دهند!

5. آهنگساز

عنوان شغلی گربه ها

در سال 1996، پیانیستی به نام رابی موش کوتل (Rabbi Moshe Cotel)، کنار پیانوی خود نشسته بود که گربه خانگی وی روی کلیدهای پیانو پرید. او روی کلید تربل و باس رفت و آهنگ خود را نواخت. در همین حین، کوتل که رئیس دفتر نوزاندگی هنرستان پی بادی (Peabody) بود سریع مداد را در دست گرفت و نوت‌ها را نوشت. یک سال بعد، کوتل شنید که انجمنNew Music Review Paris، میزبان برگزاری مسابقه‌ای برای آهنگ‌های زیر 60 ثانیه است. او با آهنگی که گربه‌اش نواخته بود و نام آن را “قطعه‌ای برای پیانو: چهار پنجه” گذاشته بود در مسابقه شرکت کرد.

داوران که هویت و نام آهنگساز را نمی‌دانستند از آهنگ استقبال کردند و گربه کوتل موفق به کسب نشان افتخاری شد. هنگامی که این قطعه در موزه شهر نیویورک اجرا شد خود گربه هم در جمع تماشاگران نشسته بود و هنگام شنیدن نام خود آوای میو میوی بلندی سر داد!

4. شهردارعنوان شغلی گربه ها

تالکیتنا، یک شهر کوچک در نزدیکی پارک ملی دنالی در بخش ماتانوسکا_سوسیتنا ایالت آلاسکا جمعیتی حدود 900 نفری دارد. این شهر در تاریخ خود یک شهردار افتخاری عجیب داشته است که باعث شهرت جهانی آن شده است: یک گربه زنجبیلی به نام استابز! این گربه در سال 1998 به قدرت رسید. از آنجا که تالکیتنا یک منطقه تاریخی است این سمت بیشتر نمادین بود تا کاری. وظایف شهرداری شامل گشتزنی در شهر، نوشیدن دمنوش نعناع گربه‌ای هر روز بعد از ظهر در West Rib Cafe & Pub و ملاقات با بازدید‌کنندگان در “دفتر” خود در فروشگاه عمومی ناگلی بود!

اما گربه‌ها هم مخالفان سیاسی دارند! در سال 2013، استابز مورد حمله وحشیانه یک سگ قرار گرفت. هزینه جراحی وی با کمک‌های اهدایی صدها خیر از سراسر جهان تأمین شد. او در سال 2017 در خانه خود درگذشت. هنوز هیچ سخنی مبنی بر اینکه چه کسی جای او را پر خواهد کرد به میان نیامده است.

3. مامور گمرکعنوان شغلی گربه ها

در سال 2002، یک گربه سیامی وارد ایست بازرسی گمرک در استاورپل روسیه شد. نگهبانان او را در جمع خود پذیرفتند و خیلی زود این گربه بازیگوش وظیفه جستجوی وسایل نقلیه خاویار غیرقانونی قاچاق دریای خزر را بر عهده گرفت. سرگئی كووالنكو، افسر پلیس در این باره گفت:

یك روز، روسیك (گریه مورد نظر) وارد صندوق عقب خودروی عبوری در پاسگاه شد و بلافاصله چند ماهی خاویار پیدا کرد. پس از آن، تصمیم گرفتیم که همیشه از او در بازرسی‌هایمان استفاده کنیم.

مهم نبود که قاچاقچیان چگونه و کجا ماهیان خاویار را پنهان کنند روسیک می‌توانست آن‌ها را پیدا کند. پس از گذشت یک سال، روسیک رقبایش (سگ‌های تجسس) را کنار زده و به سلاحی قدرتمند علیه قاچاق ماهیان خاویاری تبدیل شد. در سال 2003، اتومبیلی که قبلاً به جرم قاچاق ماهی خاویار بازداشت شده بود روسیک را زیر گرفت. بسیاری معتقدند این حرکت به دستور گروه گروه‌های مافیایی قاچاقچیان خاویار انجام شد تا جلوی کار این گربه زیرک گرفته شود.

2. دستیار کتابخانهعنوان شغلی گربه ها

هنگامی که یک گربه پلنگی به نام کوزیا در سال 2013 سر از کتابخانه کودکان نووراسییسک درآورد. کارکنان نتوانستند از ورود او به کتابخانه جلوگیری کنند. کوزیا برای اینکه اجازه ورود به کتابخانه داشته باشد باید یک کارمند رسمی می‌شد. متأسفانه، دولت روسیه در استخدام کارگران بدون ویزا و مدارک قانونی بسیار سخت‌گیر بود؛ بنابراین هیچ شخص – یا گربه‌ای – بدون داشتن مدارک مناسب استخدام نمی‌شد.

البته كارمندان كتابخانه هم کم نیاوردند و برای کوزیا گذرنامه گرفتند. کتابدار كتابخانه نووراسییسک دستور ویژه‌ای امضا كرد و به این ترتیب، كوزیا به عنوان دستیار رسمی كتابخانه مشغول به کار شد. دستمزد وی 30 قوطی غذای گربه ویسکاست در ماه بود و او باید با لباس فرم و کراوات سر کار می‌رفت.

1. بازیگر

عنوان شغلی گربه ها
از زمان ظهور سینما همیشه گربه‌هایی بوده‌اند که ستاره فیلم لقب گرفته‌اند. با این حال، از آنجا که آموزش این گربه‌ها بسیار دشوار است استفاده از سگ‌ها در فیلم‌ها رایج‌تر می‌باشد. اما با این حال گربه‌هایی هم بوده‌اند که از عهده نقش‌های خود به خوبی برآمده‌اند. از جمله این گربه‌ها می‌توان به گربه نارنجی‌رنگی که در فیلم «صبحانه در تیفانی» (محصول سال 1961) بازی می‌کند، “تائو” در فیلم «سفر باور نکردنی» (محصول سال 1963)، “آقای بیگلز ورث” در فیلم «آستین پاورز: مرد بین‌المللی رمز و راز» (محصول سال 1997)، “کروکشانکس” در هری پاتر و زندانی آزکابان (محصول سال 2004) و”چرچ” در فیلم «قبرستان حیوانات خانگی» (محصول سال 2019) اشاره کرد. جالب است بدانید که PATSY Awards هر ساله حیواناتی که نقش خود را به بهترین نحو بازی کرده‌اند انتخاب و به آن‌ها جوایزی اعطا می‌کند.

منبع listverse
1 نظر
  1. سمیه کاربر می‌گوید

    سلام خیلی عالی بود. من که فکر نمی کردم اصلا بشه از حیوان خانگی مثل گربه به این شکل استفاده کرد. به خصوص گربه ای که به عنوان مامور گمرک کار می کرد برای من خیلی جذاب بود. البته استفاده از حیوان های خونگی مثل سگ و گربه توی فیلم های زیادی استفاده میشه. مثلا سگ جان ویک که فکر کنم یک بول داگ بود و یا سری فیلم های هری پاتر که توی اون هرمیون گرینجر گربه ای به نام کج پا داشت. نژاد این گربه رو دقیق نمی دونم اما با توجه به توضیحاتی که از این نژاد توی مقاله گربه پرشین پت پرس داده شده فکر میکنم گربه هرمیون از نژاد پرشین یا گربه ایرانی باشه. موهای بلند و مخملی و صورت صاف…
    با این همه ممنون از شما که موضوع جذاب و متفاوتی ارائه کردید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.