دیجی10: با بزرگ‌ترین متروهای دنیا آشنا شوید

همانطور که می‌دانید، مترو‌ها جزو وسایل پر استفاده‌ی حمل و نقل عمومی هستند. اما از مهم‌ترین ویژگی آن‌ها سرعت‌شان است. خطوط مترو در بیشتر کشور‌های دنیا راه اندازی شده و تعداد ایستگاه‌های هر کشور با دیگری متفاوت است. در ادامه با معرفی بزرگ‌ترین مترو‌های دنیا با ما همراه باشید.

10- متروی توکیو در ژاپن

این مترو دهمین متروی بزرگ دنیاست و حدود 100 ایستگاه در توکیو دارد. فاصله‌ای که مترو پوشش می‌دهد 195 کیلومتر است و سالانه بیش از 2 میلیارد نفر از آن استفاده می‌کنند.

9- متروی مسکو درروسیه

متروی موسکو از توکیو بزرگ‌تر بوده و مساحت بیشتری را هم پوشش می‌دهد. این مترو با پوشش 325 کیلومتر، سالانه 2.5 میلیارد نفر را جا به جا می‌کند. شایان ذکر است که متروی روسیه به دلیل طراحی زیبایش شناخته شده است.

8- متروی مکزیکوسیتی

در مقایسه با متروی توکیو مساحت بیشتری را پوشش داده اما افراد کمتری را جا به جا می‌کند. این مترو حدود 195 ایستگاه داشته، 1.6 میلیارد نفر را جا به جا کرده و مساحت 226 کیلومتری را پوشش می‌دهد.

 

7- متروی پکن در چین

پکن، پایگاه یکی از سریع‌ترین و بزرگ‌ترین متروی دنیاست. با 323 ایستگاه، متروی پکن سالانه به 3 میلیارد نفر خدمت رسانی می‌کند.

6- متروی شانگهای در چین

متروی شانگهای بیش از 200 ایستگاه داشته، مساحت 538 کیلومتری را تحت پوشش دارد و سالانه 2.5میلیارد نفر را جا به جا می‌کند.

5- متروی لندن

متروی لندن یکی از قدیمی‌ترین مترو‌های دنیاست. این متروی زیر زمینی در نیمه‌ی دوم قرن 19 ساخته شده و 30 سال بعد قطار‌های الکتریکی در آن به حرکت در آمدند. این مترو 400 کیلومتر را تحت پوشش داشته و سالانه به یک میلیارد نفر خدمات رسانی می‌کند.

4- متروی سئول در کره‌ی جنوبی

متروی سئول مساحت 327 کیلومتری را با 296 ایستگاه پوشش می‌دهد و سالانه 2.5 میلیارد نفر را جا به جا می‌کند.

3- متروی مادرید در اسپانیا

متروی مادرید سالانه به 500 میلیون نفر خدمت رسانی می‌کند. این مترو 300 ایستگاه داشته، در اوایل قرن 20 افتتاح شده و 293 کیلومتر را پوشش می‌دهد.

2- متروی پاریس در فرانسه

در اوایل قرن بیستم متروی فرانسه در پایتخت این کشور یعنی در پاریس افتتاح شد. این مترو مساحت 214 کیلومتری  را با 303 ایستگاه پوشش داده و به 1.5 میلیارد نفر خدمت رسانی می‌کند. این مترو به سریع بودن مشهور است.

1- متروی نیویورک در آمریکا

شلوغ‌ترین مترو در نیویورک واقع شده. این شبکه در سال 1904 ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین مترو‌ها محسوب می‌شود. متروی نیویورک 373 کیلومتر پوشش داشته و سالانه به 1.7 میلیارد نفر خدمت رسانی می‌کند.

منبع topteny
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar