با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

ورزش از دیرباز بخش جدایی ناپذیری از زندگی بشر بوده است. اگر چه ورزش در گذشته غالباً به عنوان سرگرمی و یکی از تفریحات لذت بخش به شمار می‌رفت، اما امروزه تبدیل به شغلی تمام وقت برای بسیاری از ورزشکاران در سراسر جهان شده است. در ادامه این مقاله قدیمی ترین ورزش های جهان را به شما معرفی خواهیم کرد. مطمئناً از اینکه بسیاری از ورزش‌های کهن، امروزه نیز انجام می‌شوند متحیر خواهید شد. با دیجی رو همراه باشید.

قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان

10- هاکی

هاکی

هاکی ورزشی گروهی است که در آن دو تیم مقابل یکدیگر بازی می‌کنند و ابزار آن یک توپ و چوبی بلند و خمیده به نام چوب هاکی است. دو تیمی که در مقابل یکدیگر بازی می‌کنند باید سعی کنند به وسیله چوب هاکی توپ را وارد دروازه حریف کنند. واژه هاکی را می‌توان در بیانیه‌های ادوارد سوم در سال 1363 میلادی پیدا نمود. همچنین، نشانه‌هایی از این ورزش را در نگاره‌های کهن یونان که قدمت آن‌ها به 600 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد نیز می‌توان یافت و نشان دهنده پیشینه کهن این بازی است.

9- اسب سواری

با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

ورزش اسب سواری در انگلستان در ابتدا نوعی نمایش با اسب بوده است. اسب‌ها از دیرباز وسیله‌ای برای حمل و نقل انسان‌ها (خصوصا سربازان) بودند. در کنار تمامی اشارات به این ورزش در متون کهن و دیوارنگاره‌ها و نقاشی‌های باستانی، ورزش اسب سواری طی زمان تکامل زیادی پیدا کرده و اکنون تبدیل به ورزشی بسیار محبوب در میان ورزش‌های مدرن شده است.

در گذشته یونانی‌های باستان و رومی‌ها به این بازی علاقه بسیار داشتند. این ورزش برای اولین بار در سال 1900 در بازی‌های المپیک گنجانده شد. بدون شک این بازی جایگاهی خاص در میان ورزش‌های کهن دارد.

8- بوکس

با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

بوکس ورزشی مبارزه‌ای است که قدرت، سرعت و استقامت جنگجویان را با پرتاب مشت‌هایشان می‌سنجد. این ورزش ریشه‌ای یونانی دارد و قدمت آن به سال 687 قبل از میلاد باز می‌گردد. البته این ورزش در رم باستان نیز ورزشی تماشاگرپسند و مشهور به شمار می‌رفته است.

این ورزش در قرون 16 و 18 در بریتانیای کبیر دستخوش تحولاتی شد و تبدیل به ورزشی بسیار مشهور در المپیک مدرن شد. علاوه بر محبوبیت این ورزش، قدمت آن باعث شده تا در لیست 10 ورزش قدیمی جهان قرار گیرد.

7- ژیمناستیک

ژیمناستیک

این ورزش انعطاف، چالاکی، تعادل و قدرت بدنی فرد را می‌سنجد و باورها بر این است که آغاز آن در یونان بوده است. ژیمناستیک اولین بار توسط اسب سوارانی که با حرکات آکروباتیک سوار بر اسب شده یا از آن پیاده می‌شدند، اختراع شد. جالب اینکه این ورزش از سال 1896 جزو رشته‌های ورزشی المپیک مدرن قرار گرفت.

ژیمناستیک معمولاً به دو گروه ژیمناستیک مردان و زنان تقسیم می‌شود. بازی‌های مردان در 6 رشته مختلف برگزار می‌شود: حرکات زمینی، خرک حلقه، دار حلقه، پرش از خرک، پارالل موازی و بارفیکس؛ در حالی که ژیمناست‌های زن در 4 رشته به رقابت می‌پردازند: پرش از خرک، پارالل ناهمسطح، چوب موازنه و حرکات زمینی. این ورزش با تمام شهرت کنونی‌اش، یکی از ورزش‌های برتر کهن نیز به حساب می‌آید.

6- چوگان

با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

ورزش چوگان یکی از جادویی‌ترین ورزش‌های اختراع شده توسط بشر است. چوگان ورزشیی تیمی است که بازیکنان سوار بر اسب با هدف گل زدن به حریف می‌تازند. توپ چوبی کوچک این بازی توسط چوب چوگان که شبیه به پتک است به سمت دروازه حریف هدایت می‌شود.

آنچه باعث شهرت زیاد این بازی شده، اسب سواری بازیکنان در این رشته ورزشی است. ریشه شکل‌گیری این ورزش از ایران باستان در دوره ساسانی و قرن 4 میلادی است. اگر چه محبوبیت کنونی این بازی بر کسی پوشیده نیست، اما این ورزش در میان ورزش‌های کهن بسیار پرآوازه بوده است.

5- پرتاب دیسک

با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

این ورزش در شاخه ورزش‌های دو و میدانی جای می‌گیرد که هدف از آن پرتاب دیسکی سنگین به دورترین فاصله ممکن است. رشته پرتاب دیسک در قرن 5 میلادی در اروپا شکل گرفت. 6 حرکت اصلی در پرتاب دیسک شامل عقب‌گرد، حرکت ریتمیک، تعادل، نیرو گرفتن از پای راست، چرخش و پرتاب است.

علاوه بر محبوبیت باستانی آن، ورزش پرتاب دیسک یکی از مسابقات پنتاتلون کهن (مسابقه‌ای ورزشی مانند المپیک در دوران باستان مشتمل بر 5 رشته ورزشی) در سال 708 پیش از میلاد بوده است.

4- پرتاب نیزه

با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

پرتاب نیزه نیز امروزه در رده ورزش‌های دو و میدانی جای می‌گیرد و در آن شرکت کنندگان وسیله‌ای میله مانند که به آن نیزه گفته می‌شود را تا دورترین فاصله ممکن پرتاب می‌کنند. این ورزش زمانی توسط میسنی‌های کهن و رومی‌ها انجام می‌شد که البته در آن زمان از نیزه‌ای سبک‌تر برای این بازی استفاده می‌شد. امروزه این ورزش دارای نیزه‌ای سنگین‌تر نسبت به نسخه کهن آن است.

ورزش پرتاب نیزه در تاریخچه المپیک‌های کهن نیز ذکر شده  و آن را تبدیل به یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های ورزشی نموده است. این رشته ورزشی هنوز هم در المپیک مدرن یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است. پرتاب نیزه یقیناً شایسته جایگاهی مناسب در لیست برترین ورزش‌های کهن جهان است.

3- پرش طول

با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

در این رشته، ورزشکار تلاش می‌کند بلندترین پرش را از نقطه‌ای مشخص به سمت جلو انجام دهد. این ورزش در المپیک باستانی 656 قبل از میلاد به عنوان یکی از رشته‌های رقابتی ثبت شده است. در واقع، این مسابقه تنها رویداد پرش در بازی‌های المپیک اصلی در یونان باستان بوده است.

پرش طول احتمالاً به این خاطر که تداعی کننده عبور از موانع (مانند رودها و دره‌ها) است، به تکامل رسیده و گسترش یافته است. این ورزش هنوز هم در بازی‌های المپیک مدرن بسیار مشهور است. مشخصاً رشته‌ ورزشی پرش طول را بایستی جزو 10 ورزش برتر کهن به حساب آورد.

2- کشتی

با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

این ورزش در دوران باستان برای تعیین قوی‌ترین مرد در جامعه استفاده می‌شد و نماینده یکی از قدیمی‌ترین فرم‌های مبارزه است. کشتی مشتمل بر تکنیک‌های گلاویز شدن، پرتاب دست و زیرگیری از حریف است تا جایی که یکی از افراد برتری کامل را به دست آورد.

قدمت این رشته ورزشی به 15 هزار سال قبل در فرانسه و همچنین در المپیک باستانی باز می‌گردد. امروزه کشتی‌گیری یک حرفه و شغل به حساب می‌آید و ورزشی بسیار محبوب در سراسر جهان است. این ورزش جایگاه بسیار ویژه‌ای در میان کهن‌ترین ورزش‌های جهان دارد.

1- دو

با قدیمی ترین رشته های ورزشی جهان آشنا شوید

این ورزش بیشترین شهرت را در حال حاضر دارد. دویدن در یونان باستان تبدیل به یک رشته رقابتی شد. ردپای این ورزش در اولین المپیک برگزار شده در سال 776 قبل از میلاد در یونان نیز دیده می‌شود. در آن دوران تنها 4 رشته ورزشی در المپیک وجود داشت، برعکس رقابت‌های کنونی المپیک که هزاران رویداد مختلف در آن برگزار می‌گردد.

حالت راه رفتن را می‌توان از نظر وضعیت اندام تحتانی به دو مرحله تقسیم کرد: وضعیت ایستا و وضعیت نوسانی. ورزش دو هم یک رقابت است هم نوعی تمرین برای سایر ورزش‌هایی است که مولفه‌های دویدن و استقامت در آن‌ها وجود دارد. بالاترین جایگاه در میان قدیمی‌ترین ورزش‌های جهان را نیز می‌توان به این رشته ورزشی تخصیص داد.

البته ممکن است ورزش‌های دیگری نیز در دوران باستان وجود داشته‌اند که شواهدی از آن‌ها ثبت و ضبط نشده باشد و بدین ترتیب امکان شناسایی آن‌ها وجود نداشته باشد. ورزش‌های بالا دارای پیشینه ثبت شده مشخصی هستند که وجود آن‌ها در دوران باستان را ثابت می‌کند.

منبع sportsshow
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها