آموزش ساخت وب سایت (جلسه دوم: پایگاه داده و راه اندازی وردپرس)

آموزش ساخت وب سایت (جلسه دوم: پایگاه داده و راه اندازی وردپرس)
آموزش ساخت وب سایت (جلسه دوم: پایگاه داده و راه اندازی وردپرس)

آموزش ساخت وب سایت از مبتدی تا حرفه ای به زبان ساده:

اگر مقدمه و جلسه اول آموزش ساخت وب سایت را به دقت مطالعه کرده باشید ما در مقدمه مواردی مانند دامنه، هاست و ابزارهای ساخت را توضیح دادیم و در جلسه قبل سیستم مدیریت محتوا وردپرس را در سی پنل و دایرکت ادمین بارگذاری کردیم.

خوب در این جلسه یک پایگاه داده برای وردپرس درست می کنیم و وب سایت را راه اندازی خواهیم کرد، اما عجله نکنید بیایید ببینیم پایگاه داده چیست و چه کاری انجام می دهد.

پایگاه داده (database)

پایگاه داده به نوعی قلب یک وب سایت می باشد، در راه اندازی یک وب سایت با هر سیستم مدیریت محتوایی مانند وردپرس یک پایگاه داده نیاز است. وقتی شما اطلاعاتی یا کاری در وب سایت خود انجام می دهید برای مثال مطلبی قرار می دهید یا تغییری در آن ایجاد می کنید، تمامی این اطلاعات در پایگاه داده ذخیره می شود.

اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم یک پایگاه داده از جدول های بسیاری تشکیل شده است که هر جدول برای یک عملیات رزرو می شود. برای مثال وقتی یک مطلب را در وب سایت خود آماده و منتشر می کنید و این مطلب شامل متن و چند تصویر باشد، کل متن و آدرس تصاویر در یک جدول از پایگاه داده قرار می گیرد و تصویر در یک پوشه از وردپرس بارگذاری می شود. در زمانی بارگذاری مطلب در وب سایت، آدرس تصویر و متن از پایگاه داده فراخوانی می شود و در ادامه پایگاه داده تصویر را از آدرس فراخوانی شده بارگذاری می کند.

نیازی نیست زیاد وارد جزییات شویم، شاید این موضوع کمی پیچیده به نظر برسد اما به مرور زمان خود شما روش کار آن را درک خواهید کرد. فقط این را بدانید که تمامی اطلاعات در وردپرس در پایگاه داده ذخیره می شود و فقط فایل ها و پوشه ها در پوشه وردپرس (پوشه ای که جلسه قبل در هاست آپلود کردیم) بارگذاری می شود.

خوب حالا وارد کنترل پنل خود شوید فرقی نمی کند از پنل دایرکت ادمین استفاده می کنید یا سی پنل، روش کار هر دو یکسان است و فقط کمی در ساخت پایگاه داده باهم تفاوت دارند.

دایرکت ادمین

بعد از وارد شدن به پنل دایرکت ادمین روی گزینه MySQL Management کلیک کنید تا باهم یک پایگاه داده درست کنیم.

MySQL Management
MySQL Management

برای ساختن پایگاه داده نامی نیاز هست و یک کاربر که بتوان از طریق آن به پایگاه داده متصل شد.( در زمان راه اندازی وردپرس نام پایگاه داده،  نام کاربر و رمز عبور آن درخواست می شود). وردپرس با اسنفاده از نام پایگاه داده می تواند دیتابیس را پیدا کند و به وسیله کاربر ساخته شده و رمز عبور آن اجازه پیدا می کند به اطلاعات پایگاه داده دسترسی داشته باشد.

در پنل دایرکت ادمین بعد از وارد شدن به MySQL Management در بالا گزینه Create new Database را بزنید و جاهای خالی را طبق توضیح و تصویر زیر کامل کنید و روی گزینه Create کلیک کنید تا پایگاه داده ساخته شود.

Database Name: نام پایگاه داده می باشد که آن را هرچه می توانید انتخاب کنید

Database Username: نام کاربری پایگاه داده

Username Password: رمز عبور کاربر پایگاه داده

Confirm Password: تکرار رمز عبور کاربر پایگاه داده

نکته ۱: در صورتی که در گذشته پایگاه داده و کاربری ساخته باشید می توانید از همان کاربر استفاده کنید و پایگاه داده جدیدی ایجاد کنید.

نکته ۲: نام کاربری و نام پایگاه داده ای که انتخاب می کنید در آخر بعد از نام کاربری پنل و یک خط زیر قرار می گیرد مانند google_test بنابراین در زمان استفاده از آنها به این نکته توجه کنید و نام کامل را وارد کنید.

توجه: نام پایگاه داده، نام کاربر و رمز عبور آن را به خاطر داشته باشید تا وردپرس را راه اندازی کنیم.

سی پنل

در سی پنل بعد از ورود به کنترل پنل وارد گزینه MySQL® Databases شوید و در پنجره باز شده در قسمت New Database نام پایگاه داده را به صورت دلخواه وارد کنید و در ادامه روی دکمه Create Database کلیک کنید تا دیتابیس ایجاد شود.

ساخت پایگاه داده در سی پنل
ساخت پایگاه داده در سی پنل

گزینه Go back را برای برگشت به صفحه قبل کلیک کنید.

ساخت پایگاه داده در سی پنل

حالا برای ساختن کاربر در پنجره ایجاد دیتابیس، کمی به پایین اسکرول کنید و در قسمت MySQL Users طبق تصویر زیر یک کاربر ایجاد کنید.

ساخت پایگاه داده در سی پنل

روی دکمه Create User کلیک کنید تا کاربر ایجاد شود و بار دیگر با زدن گزینه Go back به صفحه قبل باز گردید.حالا باید اجازه دهیم کاربر که ساختیم به دیتابیس ایجاد شده دسترسی داشته باشد.برای این منظور به پایین پنجره MySQL® Databases در قسمت Add User To Database ، بروید و کاربر و دیتایس ساخته شده را انتخاب کنید.

ساخت پایگاه داده در سی پنل

روی دکمه ADD کلیک کرده و تیک تمامی گزینه ها و یا تیک ALL PRIVILEGES را بزنید . در ادامه روی دکمه Make Changes کلیک کنید، تا همه دسترسی ها به کاربر داده شود.

ساخت پایگاه داده در سی پنل

خوب دیتابیس آماده استفاده می باشد.

راه اندازی و برپا کردن وردپرس

خوب بعد از ساخت پایگاه داده فعلا با کنترل پنل کاری نداریم و حالا دیگر می توانیم سایت خود را برپا کنیم. مرورگر را باز کنید و نام دامنه خود را تایپ کنید، اگر مشکلی وجود نداشته باشد باید صفحه ای مشابه با تصویر زیر مشاهده کنید.

راه اندازی وردپرس
راه اندازی وردپرس

این پیغام خوش آمد گویی وردپرس می باشد، روی دکمه “بزن بریم!” کلیک کنید و اطلاعاتی پایگاه داده خود را طبق توضیح و تصویر زیر وارد کنید.

نام پایگاه‌داده: همانطور که مشخص است نام پایگاه داده را باید وارد کنید.

نام کاربری: خوب این هم باید نام کاربری باشد که ایجاد کردید.

رمز: این هم رمز عبور کاربر می باشد که باید وارد کنید.

میزبان پایگاه داده:این گزینه را به حال خود رها کنید.

پیشوند جدول: این گزینه به صورت پیش فرض _wp می باشد. می توانید آن را دست نخورده باقی بگذارید اما برای امنیت بیشتر و یا راه اندازی چند وردپرس می توانید این گزینه را به صورت دلخواه تغییر دهید.

راه اندازی وردپرس

خوب اگر همه چیز درست باشد، باید تصویر زیر را ببنید و اگر با پیغام “خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده” روبرو شدید، به انتها این مطلب مراجعه کنید.

word 4

خوب در اینجا روی اجرای نصب کلیک کنید. و جاهای خالی را بر اساس توضیح و تصویر زیر تکمیل کنید.

عنوان سایت: این گزینه نام وب سایت شما می باشد مانند” دیجی رو”، نامی که برای سایت خود انتخاب کرده اید را وارد کنید.

شناسه: این مورد نام کاربری مدیر سایت می باشد که باید به دقت و با رعایت مسائل امنیتی کامل شود.

رمز عبور: دو بار رمز عبور خود را با رعایت مطائل امینتی وارد کنید و به خاطر بسپارید.

ایمیل شما: آدرس ایمیل مدیر وب سایت می باشد.

حریم خصوصی: در صورتی که می خواهید وب سایتتان از دید موتور جستجوهایی مانند گوگل مخفی بماند تیک این گزینه را بردارید.

راه اندازی وردپرس
راه اندازی وردپرس

توجه: نام کاربری را چیزی انتخاب نکنید که قابل حدس زدن باشد، شناسه هایی مانند نام سایت و یا نام “admin ” به هیچ وجه انتخاب نشوند.

توجه ۲: در رمز عبور از کاراکتر های مختلف استفاده کنید مانند “J0K>_#(%*!(%?}B”

نکته: همه موارد به جز شناسه و آدرس ایمیل را در داخل پنل وب سایت می توان به راحتی تغییر داد.

خوب در آخر روی دکمه راه اندازی وردپرس کلیک کنید. با زدن این دکمه صفحه ای به شکل زیر نمایان می شود که نشان دهنده موفقیت آمیز بودن برپایی وردپرس می باشد.

راه اندازی وردپرس
راه اندازی وردپرس

می توانید روی دکمه ورود کلیک کنید و با شناسه و رمز عبور خود وارد پنل وردپرس شوید.

راه اندازی وردپرس
راه اندازی وردپرس

خوب برای جلسه دوم کافی به نظر می رسد. این جلسه را با یک خطای احتمالی  به پایان می رسانیم. در جلسه بعد که با مقداری تاخیر منتشر خواهد شد، محیط کنترل پنل وردپرس را باهم بررسی می کنیم.

خطای “خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده“: زمانی این خطا رخ می دهد که نام پایگاه داده، نام کاربری و یا رمز عبور آن به صورت صحیح وارد نشده باشد، به درستی تایپ، بزرگ و کوچک بودن حروف دقت کنید.و دوباره امتحان کنید تا مشکل رفع شود.

خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده

 

در صورتی که با مشکل و یا سوالی روبه رو شدید در قسمت پرسش و پاسخ آن را با ما در میان بگذارید.

تهیه شده در دیجی رو
Homayoun-Ghasemi

با سلام. خیلی ممنون از مطالب خوبتون واقعا این مطلب خیلی بهم کمک کرد.تشکر.

حامی

سلام
این سه پست آموزشی که خیلی خوب بودن
امیدوارم تا سطح حرفه ای همینطوری ادامه پیدا کنه
چون اکثر آموزش ها بخصوص در حوزه وردپرس به مسائل ابتدایی می پردازن و اصلاً به سطوح حرفه ای نمیرسن
موفق باشید

توحید خان

سلام خدمت همه دوستان من یک سایت وردپرسی دارم که دیتابیسش حجمش بالا رفته

میخوام یک دیتابیس خالی رو کنار این دیتابیس قدیمی بزارم و از این به بعد مطالب جدید روی دیتابیس جدید ذخیره بشه

البته باید دیتابیس قدیمی هم کنار این دیتابیس جدید فعال باشه تا مطالب قدیمی سایت هم دیده بشه

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید