وردپرس 5.0 اینجاست؛ با ویرایشگر جدید گوتنبرگ آشنا شوید

افراد زیادی منتظر به روزرسانی جدید وردپرس بودند: هم موافقان و هم مخالفانی که معتقد بودند پرطرفدارترین پلتفرم وب‌نویسی جهان روند درستی را در پیش نگرفته است.

پلتفرم وردپرس توسط طیف وسیعی از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از بلاگر‌های شخصی گرفته تا تجارت‌های کوچک، ناشران بزرگ (همانند وبسایت پرطرفداری به نام دیجی رو!) و سازمان‌های بازاریابی. وردپرس دارای یک حامی مالی خصوصی به نام Automattic است؛ اما از کدهای توسعه‌دهندگان متفاوت در سرتاسر جهان نیز بهره می‌برد.

یکی از مهم‌ترین ابعاد پرطرفدار بودن وردپرس، منبع باز بودن آن است که به کاربران اجازه می‌دهد به صورت رایگان از آن استفاده کنند و مهم‌تر از این، کاربرد آن را بسته به نیازهای خود تغییر دهند. البته ویرایش کد پایه همیشه ایده‌ی خوبی نیست، زیرا در صورت ارتقا نسخه، ممکن است نگاه داشتن این تغییرات دشوار باشد؛ اما بیشتر کاربردهای اصلی آن را می‌توان با پلاگین‌ها و تم‌های مختلف تغییر داد که از یک ست استاندارد از اعمال کاربردی استفاده می‌کنند. این موضوع وردپرس را به یک پلتفرم نرم‌افزاری تبدیل می‌کند و آن را بیشتر  از یک محصول ساده می‌کند.

مشکل اتکا روی یک پلتفرم این است که زمانی که پلتفرم تغییر می‌کند، همه‌ی تغییرات و افزونه‌ها باید نیز تغییر کنند، و در غیر این صورت دچار مشکل می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی وردپرس 5.0 که در روز پنج‌شنبه منتشر شد، عرضه‌ی ویرایشگر جدیدی به نام گوتنبرگ (Gutenberg) است که احتمال دارد خیلی از تغییرات را دچار مشکل کند!

اهداف گوتنبرگ ارزش صرف زمان برای به روزرسانی تغییرات شما را دارد: این ویرایشگر یک تجربه‌ی سبک‌تر به شما ارائه می‌دهد و قالب‌بندی محتوا نیز با استفاده از ویرایشگر بصری پیشرفت زیادی داشته، بدون اینکه نیاز باشد با استفاده از کد HTML مورد بصری خود را اضافه کنید. گوتنبرگ به عنوان یک “بلاک ادیتور” شناخته‌ می‌شود و به جای یک ویرایش‌گر با یک ردیف از دکمه‌ها در بالا، شما یک سری کنترل‌های جدید برای هر بلوک از محتوایی که روی آن کار می‌کنید دریافت می‌کنید؛ به طور مثال، این کنترل‌ها برای پاراگراف‌های معمولی، عکس‌ها، ویدیوها و یا لیست‌ها تغییر می‌کنند.

هدف از عرضه‌ی گوتنبرگ، رقابت با دیگر ابزارهای ویرایشگر همانند Medium است؛ این پلتفرم و بسیاری از ویرایشگرهای دیگر همانند ویرایشگر لینکداین، از یک ادیتور سبک بلوکی استفاده می‌کنند. اما به نظر می‌رسد که گوتنبرگ این سبک را به حد خوبی رسانده باشد؛ وردپرس قدیمی به خوبی به شما اجازه می‌داد که کارهای لازم را در حالت دیداری انجام دهید و در صورت نیاز کدهای HTML خود را وارد کنید. گوتنبرگ در این زمینه بازهم پیشرفت نشان می‌دهد. به طور مثال، هم‌اکنون می‌توانید با گوتنبرگ یک جدول را در حالت دیداری اضافی کنید. شاید گزینه‌های موجود چندان گسترده نباشند اما در صورت نیاز می‌توانید با کد HTML آن‌ها را تغییر دهید.

اگر برنامه نویس نیستید و چیز زیادی به سایت خود اضافه نکرده‎‌اید، پیشنهاد ما ارتقا به وردپرس 5.0 است؛ اما ممکن است بخواهید چندماهی صبر کنید تا تمامی باگ‌های آن برطرف شوند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع Forbes
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.