بازگشت سه فضانورد ایستگاه فضایی به زمین؛ باید راه رفتن را دوباره یاد بگیرم!

امروز سه فضانورد با نام‌های دیوید سنت ژاک (David Saint-Jacques) از کانادا، اولگ کانوننکو (Oleg Kononenko) از روسیه و آن مک کلین (Anne McClain) از آمریکا به سلامت در کره زمین فرود آمدند. این سه فضانورد صبح امروز به وسیله یک کپسول MS-11 سایوز ایستگاه فضایی را به مقصد زمین ترک کرده بودند که پس از 6 و نیم ساعت در ناحیه‌ای دور از شهر ژزکازگان قزاقستان دوباره پا بر کره خاکی گذاشتند.

این سه فضانورد در سوم دسامبر سال 2018 به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرده بودند که در طی مدت اقامت خود 3264 بار مدار زمین را دور زدند و مسافتی بیش از 138 میلیون کیلومتر را طی کردند. آن‌ها در این ماموریت فضایی موفق شدند صد‌ها آزمایش در حوزه‌های مختلف زیست شناسی، بیوفناوری، فیزیک و زمین شناسی انجام دهند.

بازگشت سه فضانورد ایستگاه فضایی به زمین؛ باید راه رفتن را دوباره یاد بگیرم!
دیوید سنت ژاک، فضانورد کانادایی در حال خروج از کپسول سایوز MS-11

این فضانوردان که پس از اقامت 204 روزه پا به زمین گذاشتند، مطابق انتظار با مشکلات جسمی موقت روبرو شده اند و راه رفتن عادی هم برایشان مشکل شده است. دیوید سنت ژاک در مصاحبه کوتاهی که تا قبل از پرواز هلی‌کوپترش انجام داد، گفت که فکر می کند جاذبه زمین دوست او نیست و باید راه رفتن را دوباره یاد بگیرد! همچنین وی اشاره کرد اولین چیزی که بعد از 204 روز دوری از کره زمین توجه او را به خود جلب کرد، بوی چمن و گیاهان بود.

در همین حال وقتی خبرنگاران از فضانورد روسی به نام اولگ کانوننکو سؤال کردند که آیا از آب و هوای زمین لذت می برد یا نه، گفت که او از دیدن هر نوع آب و هوایی خوشحال می شود!

پس از فرود موفقیت آمیز سه فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی، قرار است جایگزینان آن‌ها با نام‌های اندرو مورگان از ناسا، لوکا پارامیتانو از سازمان فضایی اروپا و الکساندر اسکورتسوف از روسیه در تاریخ 20 ژوئیه (29 تیر) همراه یک کپسول سایوز MS-13 از مقر فضایی بایکنور در قزاقستان به ایستگاه فضایی پرواز کنند.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ممد
ممد
2 ماه قبل

عالی دم تون گرم