سربازان آمریکایی ملزم به خاموش کردن GPS دستگاه‌های خود شدند!

سربازان آمریکایی که بیرون از مرزهای این کشور مشغول خدمت هستند، باید به یاد داشته باشند که سرویس‌ موقعیت مکانی یا GPS را در ابزارهای پوشیدنی ردیاب سلامتی خود غیرفعال کنند. این دستوری است که وزارت دفاع آمریکا به تازگی صادر کرده است.

بنا به دستور اخیر وزارت دفاع آمریکا تمامی سربازان خارج از مرزهای این کشور باید هر چه زودتر نسبت به غیرفعال کردن سرویس‌ موقعیت مکانی در تمامی دستگاه‌های هوشمند خود اقدام کنند که این مسئله شامل ابزارهایی مانند گوشی‌، ساعت، دستبند ردیاب سلامت و هر ابزار دیگری می شود که به GPS مجهز می‌باشد.

این دستور پس از آن صادر شد که نتایج بررسی اخیر پنتاگون در مورد دستگاه‌های ردیاب موقعیت مکانی و برنامه های تناسب اندام، نشان داد که این قبیل برنامه‌ها و ابزارها، موجب فاش شدن تحرکات نیروهای ایالات متحده در افغانستان و سوریه شده است.

دستورالعملی که پنتاگون در این باره ارائه کرده، می‌گوید: “این قابلیت‌های مرتبط با موقعیت جغرافیایی می‌تواند اطلاعات شخصی، مکان‌ها، روال عادی کارهای روزمره و آمار تعداد کارمندان وزارت دفاع را در معرض خطر قرار دهد و به طور بالقوه پیامدهای امنیتی غیرمنتظره‌ای را به همراه داشته و موجب افزایش خطرات تهدید کننده نیروهای مشترک و مأموریت‌ها، شود.”

در اوایل سال جاری میلادی، Strava، پلتفرم ردیابی تناسب اندام مورد استفاده در ابزارهای پوشیدنی‌ای مانند فیت‌بیت (Fitbit)، یک نقشه دمایی جهانی را منتشر کرد که حاوی اطلاعاتی از تمام فعالیت‌های ردیابی شده توسط این سرویس بود. در این نقشه دمایی جهانی تمامی الگوهای حرکتی، روال‌های عادی روزمره، مکان‌ها و موارد دیگر همه ثبت شده بودند که این فعالیت‌های ثبت شده شامل تحرکات سربازان مستقر در پایگاه‌های نظامی ایالات متحده نیز می‌شود.

البته بعداً مشخص شد که Strava تنها سرویس ردیابی تناسب اندام نبوده که محل و تحرکات سربازان آمریکایی در خارج از کشور را فاش ساخته است. محققان کشف کردند که برنامه تناسب اندام Polar Flow هم جزئیات مشابهی را در مورد کاربرانش منتشر کرده است.

دستور العمل جدید وزارت دفاع استفاده از دستگاه‌های هوشمند پوشیدنی و ردیاب‌های سلامتی را ممنوع نکرده است بلکه سربازان تنها به خاموش کردن سرویس مکان‌یاب ابزار خود ملزم شده‌اند. در این بیانیه همچنین اشاره شده که فرماندهان نظامی می‌توانند در مواقع لزوم و بنا به تشخیص خود استفاده از سرویس مکان‌یاب را مجاز اعلام کنند.

با توجه به اینکه سرویس ردیاب مکان یا GPS امروزه تقریباً در تمامی دستگاه‌های هوشمند به کار گرفته شده است، چنین دستوری برای حفاظت hc جان سربازان و نیروهای امنیتی کشورها کاملاً منطقی و درست به نظر می‌رسد. البته از آن‌جا که تعداد چنین ابزارهایی بسیار زیاد بوده و به عنوان مثال هر فردی همواره حداقل یک گوشی هوشمند به همراه خود دارد، نظارت بر اجرای صحیح چنین دستوری یک چالش جدی برای فرماندهان و مسئولان رده بالا خواهد بود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع mashable
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها