کمک به جذب داروهای شیمی‌ درمانی با «ایمپلنت فراصوتی»

سرطان مغز

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات درمان سرطان مغز، مقدار محدود داروهای شیمیایی برای کنترل آن می‌باشد. عروق خونی مغز ما به سلول‌های مغزی چسبیده است تا عوامل بیماری‌زا، سموم و میکروب‌ها را دورنگه دارد. خبر بد در این زمینه، این است که عروق خونی مانع از رسیدن دارو به تومورهای مغزی می‌شود. یک گروه از دانشمندان فرانسوی، یک پاسخ امیدوارکننده دارند. استفاده از یک ایمپلنت فراصوت، برای نفوذپذیر کردن این “سد خونی مغز”. آن‌ها در یک آزمایش که ۱۵ بیمار گلیوبلاستومایی (تهاجمی از سمت سرطان  مغز) را با استفاده از این تکنولوژی مورد امتحان قراردادند. نتایج تحقیقات نشان داد که مواد دارویی بیشتری با استفاده از فراصوت جذب تومور شده است.

متخصصان یک ایمپلنت کوچک (در مقیاس ۱۱.۵mm) که SonoCloud نامیده می‌شود، در هنگام حذف بخش‌هایی از تومور  یا نمونه‌برداری بافت بیوپسی، قرار داده می‌شود. هنگامی‌که نوبت به بخش شیمی‌درمانی می‌رسد، آن‌ها حباب‌های میکروسکوپی را به خون بیمار تزریق می‌کنند، که این حباب‌ها از داخل رگ‌های محافظ خونی مغز نیز حرکت می‌کنند. سپس آن‌ها دستگاه را فعال می‌کنند. با پرتوزایی فراصوتی مغز، به مدت ۲ دقیقه میکرو حباب‌ها تحریک می‌شوند. ارتعاش حباب‌ها، سد داروهای شیمی‌درمانی را به مدت‌زمانی بیشتر از ۶ ساعت غیرفعال می‌کند. که به داروهای شیمیایی اجازه می‌دهد پنج یا شش برابر بیشتر به تومور موجود در مغز نفوذ کنند.

آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این درمان مؤثر است، اما این گروه‌درمانی باید گروه بزرگ‌تری از بیماران را مورد آزمایش قرار بدهند. دکتر اکوکوب فانکم، نورو انکولوژیست از تگزاس، تشریح کرد که تحقیقات تا زمانی که اثبات شود عوارض جانبی وجود ندارد، ادامه خواهد داشت.  دکتر فانکم افزود: “ما می‌خواهیم مطمئن شویم که جایی برای نفوذ باکتری‌های خطرناک که منجر به مننژیت می‌شود، وجود نداشته باشد”. دقیقاً این چیزی است که این گروه‌درمانی در راستای عملیاتی کردن آن هستند. همچنین به دنبال افزایش سرمایه‌ای بیشتر برای اجرای آزمایشی بزرگ‌تر با تعداد بیمارانی نزدیک به ۲۰۰ نفر از اروپا و آمریکا در حوالی سال ۲۰۱۷ هستند. اگر این روند به خوبی به‌پیش رود، همه‌چیز برای عرضه تجاری این محصول در سال ۲۰۲۰ میلادی میسر خواهد بود.