دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

دیجی فکت؛ 13 حقیقت کمتر شنیده شده در مورد جنگ ویتنام

جنگ ویتنام طی سالهای 1955 تا 1975 در کشورهای ویتنام، کامبوج و لائوس شکل گرفت. در یک سوی این جنگ نیروهای ویتنام شمالی معروف به ویت کنگ قرار داشتند که از طرف شوروی و چین حمایت می‌شدند و در سوی دیگر درگیری نیز نیروهای ویتنام جنوبی با حمایت گسترده‌ی آمریکا و متحدانش قرار داشت. آمریکا که به بهانه‌ی عدم گسترش کمونیسم در منطقه به این جنگ وارد شده بود متحمل هزینه و کشته‌های بسیاری شد. بیش از 50 هزار آمریکایی در این جنگ کشته شدند. تعداد کل کشته‌های این جنگ بین 1.6 تا 4.2 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. در پایان جنگ با عدم حمایت آمریکا از ویتنام جنوبی و خروج نیروهای این کشور از ویتنام، نیروی کمونیستی ویتنام شمالی پیروز شدند. در ادامه 13 نکته‌ی کمتر شنیده شده در مورد این جنگ را برای شما گردآوری کرده‌ایم. با دیجی‌رو همراه باشید.


در ویتنام به این جنگ،” جنگ مقاومت در برابر آمریکا” می‌گویند.

1


یکی از تک تیراندازهای ویتنامی سه روز تمام 2 کیلومتر را سینه خیز طی کرد، سپس با شلیک فقط یک گلوله یکی از ژنرال‌های ارتش آمریکا را کشت و دوباره سینه خیز به پایگاه خود بازگشت!

2


ژنرال نُیِن ناک لون Nguyen Ngoc Loan که در یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ در حال اعدام یک زندانی جنگی است، بعد از پایان جنگ به آمریکا رفت و یک پیتزا فروشی در ویرجینیا باز کرد.

3


بیش از 5000 سگ جنگی در ویتنام توسط نیروهای آمریکایی به کار گرفته شدند. به این سگها War Dog گفته می‌شد.

DEFENSE DEPT. PHOTO (MARINE CORPS) A800401
DEFENSE DEPT. PHOTO (MARINE CORPS) A800401

به جای استفاده از موادمخدر، نیروهای آمریکایی با خوردن بسته‌های کوچک موادمنفجره C4 دچار حالت خماری و نشئگی می‌شدند!

5


جیمی کارتر در دومین روز کاری خود به عنوان رئیس جمهور، همه‌ی افرادی را که از رفتن به سربازی و جنگ فرار کرده بودند بخشید.

6


نیروهای آمریکایی بین سالهای 1964 تا 1973 لائوس را با بیش از 2 میلیون تُن بمب مورد هدف قرار دادند.

7


بعد از جنگ، بسیاری از کشاورزان ویتنامی مخازن سوخت هواپیماهای باقی مانده‌ی آمریکایی را جدا کرده و آنها را به قایق تبدیل کردند.

8


یک ژنرال آمریکایی بین 70 تا 80 نفر از ساکنان غیرنظامی یک روستا را که بسیاری از آنان زنان و کودکان بودند در حفره‌ای جمع کرد و همه‌ی آنها را کشت. این ژنرال ابتدا حبس خانگی شد اما مدتی بعد، نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا او را بخشید.

8


جایزه‌ی نوبل صلح در سال 1973 مشترکا به هنری کیسینجر وزیر امورخارجه‌ی آمریکا و لی دوک رئیس حزب کمونیست ویتنام بخاطر تلاش برای به سرانجام رساندن مذاکرات صلح رسید، اما لی دوک این جایزه را نپذیرفت. او اعتقاد داشت که هنوز آتش بس برقرار نشده و این نوبل معنایی ندارد. دوک تنها فرد در تاریخ است که این جایزه را نپذیرفته است.

هنری کسینجر و لی دوک
هنری کسینجر و لی دوک

طی جنگ، ارتش آمریکا به سربازان خود قرص‌های انرژی‌زا، استروئید و ضد درد می‌داد تا در شرایط سخت جنگ بتوانند به نبرد ادامه دهند. بین سالهای 1966 تا 1969 بیش از 225 میلیون قرص محرک در بین سربازان آمریکایی توزیع شده بود.

11


در جنگ خلیج به ازای هر آمریکایی 306 دلار در جنگ هزینه شد در حالی که این رقم در جنگ ویتنام 2204 دلار به ازای هر نفر بود. البته جنگ جهانی دوم برای این کشور به ازای هر آمریکایی 20388 دلار هزینه داشت.

12


فردریک اسمیت بنیانگذار و مدیرعامل شرکت پستی FedEx در دو نوبت به ویتنام اعزام شده بود. او دارای یک ستاره نقره‌ای (نشان شجاعت)، یک ستاره برنزی (به خاطر دستاوردهای قهرمانانه در جنگ) و دو پرپل هارت است.

13

نظرات خود در مورد دیجی فکت را با ما در میان بگذارید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Fact Slides
مطالب مرتبط

3
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
2 دیدگاه
1 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
محمد
محمد

اون خلیج که نوشتی چیه منظورت خلیج فارسه پس چرا مثل آدم کاملشو ننوشتی

پویا
پویا

ی نکته درباره اول مقاله
ویت کنگ ها تنها نیروی ویتنام شمالی نبودند؛ در واقعا نیرو شبه نظامی ویتنام شمالی بودند