طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید

اندازه‌گیری طولانی ترین رودهای جهان کار بسیار سختی به نظر می‌رسد و طی یک فرآیند پیچیده این اندازه‌گیری صورت می‌گیرد. چرا که اول از همه باید بدانیم که یک رود دقیقا از کجا شروع شده و انتهای آن در کجا قرار دارد و از آنجایی که رودها بسیار فرسایشی هستند اندازه‌ آن‌ها همواره در حال تغییر است. تغییر طول رودها به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و باعث شده تا در نهایت همواره با تغییر اندازه رودها مواجه باشیم. اگر چه هیچ وقت اندازه دقیق رودها قابل محاسبه نیست اما ما در ادامه 24 مورد از طولانی ترین رودهای جهان را معرفی کرده‌ایم. پس ما در دیجی رو همراه شوید.

طولانی ترین رودهای جهان

رود مکنزی (Mackenzie River)

یکی از طولانی ترین رودهای جهان رود مکنزی است که با داشتن طولی معادل 1738 کیلومتر از چندین منطقه بزرگ کانادا عبور می‌کند و به عنوان وسیع‌ترین سیستم رودی در Great White North شناخته می‌شود. این رود از این جهت که از سمت جنوب به شمال جریان داشته و آب شیرین را به اقیانوس منجمد شمالی می‌رساند بسیار خاص و متمایز است.

طولانی ترین رودهای جهان رود مکنزی

رود سیر دریا (Syr Darya)

طول این رودخانه تقریباً 2211 کیلومتر بوده و به عنوان یکی از آرام‌ترین و طولانی ترین رودهای جهان شناخته می‌شود. همچنین پیچ و خم‌های این رود بسیار کم بوده و شروع آن از کوه‌های تیان شان (Tian Shan) در قرقیزستان آغاز شده و حدود 2253 کیلومتر تا بقایای دریای آرال (Aral Sea) ادامه پیدا می‌کند.

طولانی ترین رودهای جهان سیر دریا

رود سالوین (Salween River)

رود سالوین با داشتن طول تقریبی معادل 2400 کیلومتر در لیست امروز طولانی ترین رودهای جهان قرار گرفته است. ممکن است در نگاه اول فکر کنید که این رود خیلی هم طولانی نیست اما شدت خروش آن بسیار زیاد است. جالب است که بدانید نام رود سالوین به معنای رود خشمگین بوده و از آنجایی که تندبادها و سیل‌های زیادی در این رود آسیایی وجود دارد، دلیل این نام‌گذاری مشخص می‌شود.

طولانی ترین رودهای جهان رود سالوین

رود مورای (River Murray)

رود مورای با داشتن طولی معادل 2507 به عنوان طولانی ترین رود در استرالیا شناخته می‌شود که عمدتاً دارای مناطق بایری بوده که توسط دریا احاطه شده‌اند. این رود از کوه‌های آلپ واقع در استرالیا سرچشمه گرفته و در دریاچه الکساندرینا به دریا می‌پیوندد.

طولانی ترین رودهای جهان رود مورای

رود توکانتینس (Tocantins River)

نام رود توکانتینس از زبان توپی برگرفته شده و به معنای منقار توکان است. این رود با داشتن طولی معادل 2639 کیلومتر به عنوان یکی دیگر از طولانی ترین رودهای جهان شناخته می‌شود. توکانتینس را به عنوان یکی از رودهای بزرگ در برزیل می‌توان دانست و یکی از معدود رودهایی است که طی مدت زمان کوتاهی از جنوب به شمال می‌رسد.

طولانی ترین رودهای جهان رود توکانتینس

رود آمور (Amur River)

رود آمور با داشتن 2824 کیلومتر طول توانسته به یکی از طولانی ترین رودهای جهان تبدیل شود. عده‌ای معتقدند که این رود حدود 2800 کیلومتر طول دارد اما برخی از افراد نیز آن را در جایگاه دهم از لیست طولانی‌ترین رودهای دنیا می‌شناسند که کمی باهم تناقض دارد. نام این رود در واقع Heilongjiang به معنای رود اژدهای سیاه است که در شمال چین و در مرز این کشور با روسیه واقع شده است.

طولانی ترین رودهای جهان رود آمور

رود سائو فرانسیسکو

طول رود سائو فرانسیسکو 2829 کیلومتر بوده و به عنوان چهارمین رود طولانی موجود در آمریکای جنوبی شناخته می‌شود. سائو فرانسیسکو به طور کامل در برزیل قرار دارد اما برخلاف بسیاری از نواحی سخت و خطرناک این منطقه، در مناطقی آرام جریان دارد و عمدتاً ملایم است.

طولانی ترین رودهای جهان رود سائو فرانسیسکو

رود یوکان (Yukon River)

شروع سفر رود یوکان از کانادا آغاز شده و بعد از گذراندن تقریباً 3218 کیلومتر به آلاسکا ختم می‌شود. این رود بسیار مورد علاقه شکارچیان و بوده و گفته می‌شود که در گذشته یکی از عوامل مهم در ایجاد تمدن در آمریکایی شمالی بوده است. چرا که منبع آب را برای افراد بومی فراهم می‌کرد. در حال حاضر از این رودخانه تحت عنوان یکی از طولانی ترین رودهای جهان یاد می‌شود.

طولانی ترین رودهای جهان رود یوکان

رود سند یا ایندوس (Indus River)

در گذشته‌های دور رود سند یا همان ایندوس بسیار بیش‌تر از 3200 کیلومتر طول داشت اما حالا طول این رود کمی کاهش پیدا کرده است. بسیاری از کرانه‌های امروزی نشانه‌هایی از غوطه‌ور شدن در گرداب‌های عظیم را در گذشته به همراه دارند. این رود بخش‌هایی از پاکستان، هند، چین و تبت را در بر گرفته و انشعابات آن به مناطق دوردست نیز می‌رسد.

طولانی ترین رودهای جهان رود سند

رود پوروس (Purus River)

رود پوروس با داشتن طولی معادل 3210 کیلومتر توانسته به یکی از طولانی ترین رودهای جهان تبدیل شود. در واقع این رود را انشعابی از رود آمازون می‌توان دانست که از رشته کوه‌های آند در پرو آغاز شده و سپس مسیر خود را با سرازیر شدن و فراهم کردن شرایط حمل و نقل از طریق جنگل، به عنوان مسیری برای حمل غذا و آذوقه برای مردم محسوب می‌شود.

طولانی ترین رودهای جهان رود پوروس

رود مادیرا (Madeira River)

رود مادیرا بیش از یک چهارم آمازون برزیل را پوشش داده و از دو رود کوچک‌تر به نام‌های ماموره (Mamoré) و بنی (Beni) تشکیل شده است. در حال حاضر طول رود مادیرا را 3249 کیلومتر تخمین زده‌اند و به عنوان طویل‌ترین انشعاب رود آمازون شناخته می‌شود. جالب است بدانید این رود نه تنها یک گذرگاه ایجاد کرده بلکه برای حیوانات زیادی از جمله جگوار خالدار شرایط زندگی فراهم نموده است. علاوه بر این رود مادیرا در ایجاد نیروی برق آبی برای انسان‌ها نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

طولانی ترین رودهای جهان رود مادیرا

رود سنی سئی (Yenisei River)

رود سنی سئی با داشتن طولی معادل 3487 از مغولستان آغاز شده و سپس از طریق سیبری به سمت شمال می‌رود و با خاتمه دادن به سه‌گانه بی‌نظیر رودهای سیبری در نهایت محموله آبی عظیم خود را به دریای کارا در اقیانوس منجمد شمالی می‌رساند.

طولانی ترین رودهای جهان رود ینی سئی

رود اب (Ob River)

رودخانه اب بخشی از Ob-Irtysh بوده و به عنوان دومین رود بزرگ و غربی‌ترین رود سیبری نیز شناخته می‌شود که از شمال به اقیانوس منجد شمالی می‌ریزد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 14

رود ولگا (Volga River)

طول رود ولگا 3691 کیلومتر تخمین زده شده و به عنوان یکی از طولانی ترین رودهای جهان که در اروپا قرار دارد، شناخته می‌شود. از طرفی رود ولگا را به عنوان رود ملی روسیه که محل اختلاف بین شرق و غرب است نیز می‌شناسند. روسی‌ها این رود را با نام مادر ولگا (Mother Volga) یاد می‌کنند چرا که زمانی به مهاجران کمک کرده تا در بیایان‌های یخ زده دوام بیاورند و جمعیت و علاوه بر این، صنایع زیادی در این کشور به این رود متکی هستند.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 15

 رود میسیسیپی (Mississippi River)

این رود با داشتن طولی معادل 3733 کیلوکتر توانسته عنوان تنها رود این لیست که در ایالات متحده آمریکا واقع شده است را از آن خود کند. این رود در حالی که از مینسوتا (Minnesota) به سمت بالا حرکت می‌کند توانسته کشور میسیسیپی را به دو بخش تقسیم کند و در خلیج مکزیک جاری شود. این رود از 31  ایالت گذشته و بخش‌های کوچکی از آن نیز در دو منطقه کانادایی قرار دارد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 17

رود نیجر (Niger River)

رود نیجر با داشتن طول تقریبی 4179 کیلومتری توانسته به یکی از طولانی ترین رودهای جهان تبدیل شود. این رود سومین رود طولانی واقع در قاره آفریقاست. رود نیجر توانسته به بخش غربی این غاره آب برساند و 7.5 درصد از کل این منطقه را پوشش دهد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 9

رود مکونگ (Mekong)

رود مکونگ 4350 کیلومتر طول دارد و با ایجاد چندین مرز برای لائوس (Laos) در فلات تبت آغاز شده و از میانمار (Myanmar) یا همان برمه و کامبوج می‌گذرد. منطقه‌ای که رود مکونگ در آن قرار دارد در طول جنگ ویتنام بسیار مورد مشاجره قرار گرفت چرا که این ناحیه به عنوان تامین کننده آب برای هر دو گروه دوست و دشمن محسوب می‌شود!

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 8

رود لنا (Lena River)

رود لنا با داشتن طول تقریبی 4400 کیلومتری توانسته جایگاه هفتم از لیست طولانی ترین رودهای جهان مقاله امروز ما در دیجی رو را از آن خود کند. سیبری دارای سه رود غول‌پیکر است که به اقیانوس منجمد شمالی منتهی می‌شوند و رود لنا نیز به عنوان طولانی‌ترین رود در بین این رودهای سه‌گانه شناخته می‌شود.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 7

رود کنگو (Congo River)

در حالی که رود کنگو به عنوان دومین رود طویل در قاره آفریقا شناخته شده؛ با عنوان عمیق‌ترین رود در دنیا نیز از آن یاد می‌شود. گفته می‌شود بعضی از قسمت‌های این رود بیشتر از 213 متر عمق دارند و همچنان نیز در حال افزایش عمق هستند. این رود قلب آفریقاست چرا که به دلیل موقعیت متمرکزی که دارد به شهرها و شهروندان اجازه سکونت داده است.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 6

رود پارانا (Paraná River)

رود پارانا با داشتن طولی معادل 4879 کیلومتر توانسته به یکی از طولانی ترین رودهای جهان تبدیل شود. این رود در جایگاه دوم از لیست طویل‌ترین رودخانه‌های آمریکای جنوبی قرار داشته است. آمریکایی‌ها به راحتی می‌توانند هر زمان که دوست داشتند به یکی از سرچشمه‌های این رود سفر کنند چرا که این رود توسط ریو گرانده (Rio Grande) تغذیه می‌شود.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 5

رود زرد (Yellow River)

طول رود زرد 5462 کیلومتر تخمین زده شده و عنوان ششمین رود از طولانی ترین رودهای جهان را از آن خود کرده است. همچنین این رود در جایگاه دوم از طویل‌ترین رودهای چین قرار دارد. در گذشته از این رود با نام‌های Huang Ho و Huang He نیز یاد می‌شد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 4

رود یانگ تسه (Yangtze River)

رود یانگ تسه با داشتن طولی معادل 6300 کیلومتر به عنوان طویل‌ترین رود آسیا نام گرفته و جایگاه سوم را از لیست طولانی ترین رودهای جهان از آن خود کرده است. رود یانگ تسه که بومی‌ها از آن با نام چانگ جیانگ (Chang Jiang) یاد می‌کنند و برای بسیاری از شهرهای چین از جمله شهرهایی که به شانگهای منتهی می‌شوند عامل حیاتی به حساب می‌آید.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 3

رود آمازون (Amazon River)

برخی از افراد معتقدند که رود آمازون کوتاه‌تر از رود یانگ تسه است چرا که اختلاف بسیار کمی با هم دارند. طول این رود 6400 کیلومتر تخمین زده شده و با خروج آب نزدیک به 200 میلیون لیتر در هر ثانیه توانسته بیشترین خروجی آب را به خود اختصاص دهد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 2

رود نیل (Nile River)

رود نیل نه تنها با داشتن 6852 متر به عنوان طولانی ترین رود جهان شناخته می‌شود بلکه با اختلاف زیاد به عنوان وسیع‌ترین رود شمالی نیز نام گرفته است. این رود از خط استوا عبور کرده و در مسیر حرکت خود از 10 کشور می‌گذرد. با این حال اکثر افراد رود نیل را به خاطر نقش پررنگی که در دوران مصر داشت، می‌شناسند.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 1

منبع Thecoolist
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها