آی پینز

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

اینترنت نسل پنجم یا 5G قصد دارد زندگی ما را به نحوی تغییر دهد که در حال حاضر نیم توانیم حتی آن را تصور کنیم. برآوردهای فعلی نشان می دهند که بین سال های 2020 تا 2035، پیاده سازی 5G به تنهایی قادر خواهد بود میزان تولید ناخالص جهانی واقعی را به چیزی معادل کل اقتصاد کشور هند برساند. و در سال 2035، ارزش 5G تا حدی بالا خواهد رفت که امکان پشتیبانی از 22 میلیون شغل را در سراسر جهان داشته و اقتصادی بالغ بر 12.3 تریلیون دلار را تولید کند. بله همین طور است، اینترنت نسل پنجم یک اتفاق بسیار بزرگ در دنیای دیجیتالی است که این روزها کاملاً با دنیای واقعی گره خورده و همه فعالان این حوزه، از اپراتورها گرفته تا تولید کنندگان محصولاتی مانند گوشی‌های هوشمند، سخت در تلاش هستند تا جزو اولین پشتیبانی کنندگان از 5G باشند.

اساساً قرار نیست استفاده از 5G تا سال 2020 به گستردگی چندان زیادی برسد، اما شرکت هایی که فناوری 5G را توسعه می دهند، تصمیم گرفته اند تا این تاریخ را کمی جابجا کرده و زودتر از موعد مقرر استفاده از 5G را رواج دهند و در حال حاضر که هنوز سال 2019 شروع نشده کم کم می توانیم نتایج فعالیت‌های آنان را مشاهده کنیم. اخیراً گزارش‌های متعددی در مورد شروع تست‌های شبکه نسل پنجم توسط شرکت مخابراتی مختلف، منتشر شده است. در بریتانیا، Vodafone و EE در حال حاضر برنامه های خود برای به اجرا در آوردن مراحل آزمایشی 5G در شهرهای مختلف این منظقه را اعلام کرده اند و در ایالات متحده آمریکا هم T-Mobile، AT&T، Verizon و Sprint با اشتیاق قراوانی در حال تدارک برنامه های خود هستند. در همین حال، سازندگان گوشی‌های هوشمند نیز تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا اولین گوشی‌های پشتیبانی کننده از 5G را در سال 2019 روانه فروشگاه‌ها کنند.

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

بنابراین با وجود این همه هیاهو و هیجانی که در مورد اینترنت نسل پنجم یا 5G به راه افتاده، بد نیست پیرامون اتفاقاتی که این فناوری جدید می تواند در زندگی روزمره ما رقم بزند و تغییراتی که ایجاد کند، بحث کرده و همچنین در رابطه با فناوری‌هایی که نقشی اساسی در این زمینه ایفا خواهند کرد، صحبت کنیم. در این مقاله سعی کرده ایم تا به این موضوع پرداخته و البته در نگارش آن از منابع مختلفی به خصوص اطلاعات ارائه شده از سوی کمپانی کوالکام (Qualcomm) که یکی از شرکت‌های پیشرو در توسعه 5G بوده و مودم جدید ایکس 20 آن قرار است امکان اتصال به شبکه‌های 5G را در گوشی‌های آینده مهیا کند، استفاده کرده ایم.

روزی از روزها با فناوری 5G

مثل همیشه صبح با زنگ ساعت خود بیدار می شوید. اما با این تفاوت که این بار ساعت بیدارباش گوشی به صورت همزمان چای ساز شما را هم روشن خواهد کرد. همه چیز در خانه شما به وسیله اتصال اینترنت به هم وصل شده اند، روندی که از همین حالا شروع شده و روز به روز بر سرعت آن افزوده می شود. با آمدن اینترنت نسل پنجم برخی کارها تغییر زیادی نخواهد کرد و همانند سابق انجام خواهند شد اما امور دیگری هستند که به کلی دستخوش تغییر خواهند شد. مانند دانلود شدن یک فیلم تنها در عرض چند ثانیه تا محقق شدن ایده شهرهای هوشمند. با 5G همه کارهایی که با اینترنت انجام می شوند، کارآمدتر، سریع‌تر و البته جذاب‌تر خواهند شد. 5G مانند شبکه ای عمل خواهد کرد که همه چیز را در زندگی روزمره ما به هم وصل می کند.

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

برای اینکه همه چیز سریعتر و کارآمدتر شود، Qualcomm در حال توسعه طول موج های مبتنی بر OFDM به عنوان بخشی از 5G NR (پسوند NR مخفف New Radio است) است که امکان ایجاد اتصال‌هایی خاص را بر اساس هر دستگاه فراهم می کند. بنابراین، یک دستگاه IoT (اینترنت اشیاء) طول موج بهینه‌تری را خواهد داشت که کاملاً متفاوت از طول موج تلفن است و همین مسئله باعث کارآمدی بیشتر آن خواهد شد. علاوه بر این، در اختیار داشتن دستگاه هایی که بر اساس طول موج های گوناگون گسترش یافته اند، باعث سرعت بخشیدن به کارها خواهد شد. در حال حاضر، شبکه‌هایی که ما برای انتقال داده های تلفن همراه استفاده می کنیم بسیار شلوغ هستند و هر روز هم شلوغ تر می شوند. هر چقدر بر تعداد دستگاه‌هایی که سعی می کنند از امکانات شبکه استفاده کنند، بیشتر می شود، سرعت شبکه برای تمامی اعضاء کاهش پیدا می کند و فناوری 5G قرار است این شرایط را تغییر دهد.

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

استفاده از انعطاف‌پذیری 5G NR

وقتی برای شروع یک روز کاری از خانه خود خارج می شوید، به سمت ماشین خود می روید و پس از سوار شدن، ماشین به صورت خودکار مسیر حرکت شما را تشخیص خواهد داد. شما احتمالاً احساس امنیت خیلی بیشتری خواهید کرد وقتی بدانید به لطف فناوری 5G خودروی شما به صورت کاملاً هوشمند و خودکار حرکت می کند و مدام به سایر خودروهای داخل خیابان در تعامل است تا برخورد و تصادفی صورت نگیرد. ماشین شما قادر خواهد بود تمامی زوایا را به کمک یک فناوری جدید تحت نظر داشته و در نتیجه هیچ نقطه کوری وجود نخواهد داشت. در صورت وجود انسداد یا راهبندان، خودرو به صورت خودکار و با اتصال به شبکه 5G چند کیلومتر مانده از این موضوع مطلع خواهد شد و برای اجتناب از برخورد با موانع یا ترافیک، مسیر خود را تغییر خواهد داد. در حال حاضر و با تجسم شبکه‌های اینترنت امروزی ممکن است این نگرانی به ذهن شما خطور کند که اگر در هنگام مسافرت با خودرو به شبکه اینترنت وصل شده و از پهنای باند آن استفاده کنیم، ممکن است اتصال خودرو با سرور دچار مشکل شده و اتفاق ناگواری روی دهد، اما با وجود اینترنت نسل پنجم از این بابت هیچ نگرانی‌ای وجود نخواهد داشت.

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

V2X شامل انواع مختلف مسیرهای ارتباطی است که به منظور ایجاد سیستم رانندگی خودکار ایمن و حمل و نقل سریع تر و کارآمدتر، در نظر گرفته شده اند. ارتباط‌هایی از نوع V2V (خودرو به خودرو) به وسایل نقلیه اجازه می دهد تا از موقعیت جغرافیایی یکدیگر آگاهی داشته باشند. این نوع ارتباطات همزمان به وسایل نقلیه اجازه خواهد داد تا اساساً قادر به دیدن گوشه های اطراف باشند زیرا به واسطه رابطه ای که با دیگر خودروها دارند، امکان دیدن تصاویر زنده دوربین های خودروی مجاور خود هم خواهند بود. ارتباط‌های دیگری هم از نوع V2P (خودرو به شخص) تعریف شده است که به وسایل نقلیه اجازه می دهد بدانند ما انسان‌ها چگونه حرکت می کنیم. بنابراین وقتی شخصی به صورت ناگهانی و اتفاقی وارد جاده شود، خودرو پیش بینی‌های لازم را برای عدم برخورد با وی انجام خواهد داد.

برخلاف شبکه های مخابراتی امروزی، با استانداردهای 5G در حالی که ممکن است دستگاه هایی مانند گوشی هوشمند برای دریافت یک داده منتظر بمانند، وسایل نقلیه به صورت مستقل و در یک سطح بالاتر اتصال خود را برقرار خواهند کرد. خودروهای خودران نیازمند یک اتصال قدرتمند و پایدار برای دریافت آنی اطلاعات هستند و هیچ جایی برای اشتباه کردن وجود ندارد. با توجه به ماهیت حیاتی ارتباطات V2X، یک فناوری 5G اختصاصی برای استفاده در وسایلی مانند خودروهای خودران و پهپادها ایجاد شده که uRLLC (مخفف ultra-Reliable and Low-Latency Communications به معنای ارتباطات فوق العاده قابل اطمینان و با تأخیر کم) نام داشته و اتصال پایدار مورد نیاز اینگونه وسایل و ابزارها را تأمین خواهد کرد.

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

البته شما نیز به عنوان یک کاربر عادی هیچ نگرانی خاصی نیز در رابطه با دریافت سریع اطلاعات نخواهید داشت زیرا فناوری 5G تأخیر بسیار کمی دارد. در واقع، کوالکام این نوع ارتباطات را مشابه با اتصال فیبر نوری تعریف کرده است. تأخیر در اتصال اینترنت را می توان در هنگام دانلود یک فایل به وضوح احساس کرد. در شبکه اینترنت وقتی بر روی لینک دانلود کلیک می کنید، دستگاه شما درخواستی را به سرور ارسال می کند. این درخواست باید به صف سایر درخواست‌های دانلود اضافه شود. بنابراین زمانی که طول می کشد تا پس از کلیک کردن بر روی لینک دانلود، عملیات بارگذاری شروع شود، معرف میزان تأخیر شبکه می باشد. با روی کار آمدن شبکه های 5G چنین تأخیرهایی دیگر وجود نخواهند داشت. این نوع شبکه های جدید ظرفیت بسیار بالایی دارند و اطلاعات نامحدودی را به صورت همزمان می توان ارسال و دریافت کرد.

با وجود اینکه فناوری نسل پنجم شبکه‌های اینترنت قادر خواهد بود استفاده از خودروهای خودران را به خوبی رواج داده و متداول کند، اما با این حال ترافیک در شهرهایی که از خودروهای خودران استفاده می کنند، همچنان وجود خواهد داشت زیرا مسئله ترافیک به عوامل بسیار مختلفی ارتباط دارد. اما تفاوتی که در آینده وجود خواهد داشت این است که وقتی پشت یک ترافیک سنگین توقف کرده و منتظر حرکت خودرو خود هستید، می توانید تبلت خود را که همواره دارای یک اتصال اینترنت پایدار و قدرتمند است، از کیف خود درآورده و برخی کارهای خود را در داخل ماشین انجام دهید. به عنوان مثال فرض کنید قصد ویرایش یک ویدیو را دارید. در حال حاضر برای ویرایش ویدیوهای باکیفیت تبلت اصلاً از قدرت کافی برخوردار نیست اما این موضوع نیز با وجود فناوری 5G هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد، زیرا به لطف ارتباط بسیار سریعی که بین تبلت و سرور وجود دارد، بخش عمده بار پردازشی برنامه را نیز می توان به سرور انتقال داده و در نتیجه با یک تبلت معمولی بتوان از برنامه ای قدرتمند که نیاز به یک پردازنده قوی دارد، استفاده کرد.

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

حال فرض کنید به سر کار خود می رسید و برای شرکت در یک قرار ملاقات با تیم شرکت در شهر فرانکفورت آماده می شوید (البته شما در شهر سان فرانسیسکو هستید). این شرکت آماده عرضه یک محصول جدید است و آخرین مدل از این محصول را نیز در جلسه دارند. تنها کاری که در این شرایط انجام خواهید داد این است که شما و سایر همکارنتان هدست واقعیت مجازی را روی سر گذاشته و به این ترتیب همگی در شهر برلین به صورت مجازی حاضر خواهید بود و می توانید محصول جدید شرکت را نیز از نزدیک مشاهده و بررسی کنید. درست است که تقریباً این کارها را با فناوری‌های امروزی هم می توان انجام داد اما سرعت اتصال بسیار پایین بوده و کیفیت نهایی نیز اصلاً راضی کننده نیست. این معایب با روی کار آمدن شبکه های نسل پنجم برطرف خواهند شد.

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

شرکتی هم که محصول جدید در آن ساخته شده است، بسیار کارآمدتر از گذشته خواهد بود زیرا تمامی ماشین آلات و فرایندهای آن به صورت زنده نظارت شده و همگی به یک شبکه خصوصی LTE متصل خواهند بود. 5G NR به همه ابزارهای IoT اجازه خواهد داد تا با استفاده از آرایه وسیعی از فرکانس ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، که این کار باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و در عین حال ارتباطاتی بسیار کارآمدتر خواهد شد. این فناوری های جدید می توانند کیفیت زندگی همه افراد را بهبود ببخشند. چه در شهر زندگی کنید و یا اینکه ساکن روستا باشید، اتصال 5G موقعیت های گوناگونی را برای استفاده از فناوری های نو در اختیار شما قرار خواهد داد. یک کشاورز می تواند با استفاده از فناروی 5G به صورت زنده و از طریق پهپاد به محصولات خود نظارت داشته و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کند. یک شرکت توزیع کننده هم می تواند کامیون های موجود در ناوگان خود را به صورت زنده و لحظه ای کنترل کند تا مطمئن شود همه کارها به خوبی و طبق روال خود در جریان است.

با فناوری 5G زندگی انسان‌ها چه شکلی خواهد شد؟

جمع‌بندی

واضح است که فناوری 5G در چند دهه آینده، زندگی ما را به طرق مختلف و به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. و هیچکس حتی شرکتی مانند کوالکام نمی توانند مطمئن باشند که چه نوآوری‌هایی در بستر شبکه‌های 5G شکل خواهد گرفت. هیچ شکی در این نیست که اتفاقات جدید و هیجان انگیزی رخ خواهد داد که سبک زندگی انسان ها را می تواند تغییر دهد.

به یاد داشته باشید که فناوری های ذکر شده در این مقاله ممکن است همگی با هم عملی نشوند. به عنوان مثال طراحی خودروهای خودرانی که با دیگر خودروها در تعامل و ارتباط باشد هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به نقطه تکامل دارد. تخمین زده می شود که تا سال 2035 باید سالانه هزینه ای حدود 200 میلیارد دلار صرف شود تا بتوان از فناوری 5G به صورت جهانی استفاده کرد. با توجه به این مسئله می توان گفت شهرهای بزرگ در اول صف اتصال به 5G قرار دارند و پس از آن رشد این شبکه به مرور ادامه خواهد یافت تا همه نقاط دنیا و همه ابزارهای موجود در آن بتوانند به آن متصل شوند. ظاهراً آینده بسار جذابی در انتظار ما است و بی‌صبرانه منتظریم تا سبک زندگی مدرنی را که تاکنون تنها در فیلم‌های علمی تخیلی دیده بودیم، به صورت شخصی تجربه کنیم.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها