چرا اپل نمی‌تواند کامپیوترهای خود را در آمریکا تولید کند؟

هر کسی که با نحوه‌ی تولید آیفون‌ها و مک‌های اپل آشنایی داشته باشد می‌داند که صحبت‌های رئیس‌جمهور ترامپ، درباره‌ی بازگرداندن تولید محصولات اپل به داخل کشور چقدر سطحی است. اما اگر دنبال مثال واضحی هستید که درباره‌ی این موضوع باشد، نیویورک تایمز داستان یک پیچ را منتشر کرده است که در کنار عوامل دیگر، توانایی اپل برای تولید انبوه مک پرو در تگزاس را محدود کرده است.

جان کلام این است:

اما زمانی که اپل تولید کامپیوترهای 3000 دلاری خود را در تگزاس شروع کرد… با این مشکل مواجه شد که نمی‌توانست پیچ‌های کافی پیدا کند… اپل در چین با کارخانه‌هایی همکاری می‌کرد که می‌توانستند در مدت کوتاهی حجم عظیمی از پیچ‌ها را تولید کنند. می‌گویند همه چیز در تگزاس بزرگ‌تر است، اما معلوم شد که عرضه‌کنندگان پیچ از این قاعده پیروی نمی‌کنند.

پس از ماه‌ها تأخیر، اپل این پیچ‌ها را از چین سفارش داد. در نهایت اپل در تگزاس عرضه‌کننده‌ای را پیدا کرد که می‌توانست 28 هزار پیچ سفارشی شده تولید کند، گرچه این پیچ‌ها دقیقاً پیچ‌های مورد نیاز اپل و در حجم مورد نیاز این شرکت نبودند. این پیچ‌ها در 22 نوبت و توسط خودروی صاحب این تولیدی تحویل داده شدند.

نیویورک‌تامیز توضیح می‌دهد که هیچ کشوری، و مخصوصاً آمریکا، نمی‌تواند با مقیاس زنجیره‌ی تأمین چین، تعداد کارگران ماهر، زیرساخت‌های جابه‌جایی سریع کالاها و حجم عظیم کارگران ارزان این کشور رقابت کند. شغل‌هایی که از دست رفته‌اند به زودی باز نمی‌گردند، آن هم اگر قرار باشد که روزی بازگردند. تیم کوک در جایگاه سابق خود به عنوان مدیر ارشد اجرایی شرکت اپل، 15 سال قبل بیرون‌سپاری تولید آیپاد به فاکس‌کان را رهبری کرده بود.

منبع theverge
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها