آیا اپل قصد خرید نتفلیکس را دارد؟

کمپانی اپل در این روزها تجربه‌ای کاملا جدید را پیش روی خود دارد و محصول شماره یک آن یعنی آیفون در تکاپو برای فروش بیشتر است. با شروع عرضه گوشی آیفون 3 جی در ژوئن سال 2008، گوشی‌های هوشمند اپل در هر سال، فروش بسیار بالایی داشته و این فروش به لطف کاربران وفادار آیفون که گوشی‌های خود را در هرسال به روز می‌کنند، همیشه روندی صعودی داشته است. اما این روزها دوران خوش اپل به پایان رسیده‌ و تیم کوک، از مدیر عاملان این کمپانی در این باره بیان می‌کند که اپل اکنون در چرخه ارتقا یافتن طولانی قرار گرفته‌است.

احتمالا بتوان گفت که اپل بر واحد خدمات خود متمرکز شده و تمرکز خود را بر سایر بخش‌های کمپانی خود کمتر کرده‌است. بخش خدمات در اپل، دومین بخش بزرگ و سودمندترین بخش آن است. کمپانی اپل برنامه دارد تا درآمد مربوط به این بخش را تا سال آینده به 50 میلیارد دلار برساند. اپل خود گزارش کرده‌است که درآمد بخش خدمات از چند راه مختلف مانند پرداخت‌های کاربران، آی‌تونز، AppleCare، بخش موسیقی و فروشگاه‌های مختلف به دست می‌آید.

به گفته CNBC، یک شرکت سرمایه‌گذاری به نام جی پی مورگان (J.P. Morgan) برای کمپانی اپل معامله‌ای در نظر دارد که اپل می‌تواند به کمک آن درآمد خود را از بخش خدمات به طور شگفت‌انگیزی گسترش دهد. این شرکت سرمایه‌گذاری به اپل پیشنهاد خرید کمپانی ویدیویی نتفلیکس (Netflix) را داده‌است. همچنین با خرید نتفلیکس، بخش عمده از درآمد از طریق تبلیغات نیز به درآمد اپل اضافه می‌شود.

تا به حال بزرگترین معامله‌ای که اپل انجام داده‌است، خرید 3 میلیارد دلاری کمپانی صوتی بیتس (Beats) بوده‌است؛ حال اپل باید به کمک سرمایه‌گذار خود، کمپانی نتفلیکس را به ارزش 189 میلیارد دلار خریداری کند.

خرید نتفلیکس برای اپل از خرید آمازون پرایم (Amazon Prime) یا هولو (Hulu) آسان‌تر است.

از آن‌جایی که اپل قصد توسعه بخش خدمات خود را در آینده دارد، خرید نتفلیکس شاید بهترین انتخاب باشد زیرا با توجه به تحلیل اپل و جی پی مورگان، به دست آوردن دیگر سرویس‌ها مانند آمازون پرایم یا هولو بسیار سخت‌تر از نتفلیکس می‌باشد. شرکت جی پی مورگان بیان می‌کند که پیشرفت در حوزه ویدیو و تصویر برای کمپانی اپل که از قبل خدمات پخش ویدیویی خود را شروع کرده‌است بسیار آسان‌تر از توسعه‌دهندگان ویدیویی می‌باشد که تازه شروع به کار کرده‌اند.

چاترجی، از آنالیزگران شرکت جی پی مورگان در گزارشی بیان کرد:

ما فکر می‌کنیم که نتفلیکس بهترین انتخاب استراتژیک و اقتصادی برای کمپانی اپل باشد. اگرچه که این معامله برای اپل بسیار هزینه‌بر است، اما نباید از تاثیری که نتفلیکس بر روی درآمد اپل میگذارد چشم پوشی کرد.

آنالیزگران شرکت جی پی مورگان بر این باورند که اپل می‌تواند از کمپانی‌های توسعه دهنده بازی‌های ویدیویی مانند بیلیزارد (Blizzard) و یا اکتیویژن (Activision) نیز سود ببرد. همچنین از گزینه‌های ثابت قابل خرید کمپانی اپل می‌توان به کمپانی انیمیشن دیزنی، کمپانی توسعه‌دهنده اتومبیل تسلا، و شرکت توسعه دهنده اسپیکر‌های خانگی سونوس (Sonos) نیز اشاره کرد.

چاترجی همچنین باور دارد که خریداری نتفلیکس توسط اپل احتمال بسیار پایینی دارد، زیرا نتفلیکس خود کمپانی بزرگی محسوب می‌شود؛ در نتیجه خریداری آن توسط اپل ممکن است 200 میلیارد دلار و یا حتی بیشتر نیز هزینه داشته باشد.

منبع Phone Arena

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
1 دیدگاه
0 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
maskannovin
maskannovin

با تشکر
***