آی پینز

چرا نباید به محض بیدار شدن از خواب گوشی را چک کرد؟!

از آنجایی که گوشی‌های هوشمند توانایی انجام کارهای زیادی را دارند، بسیاری از مردم در طول روز به گوشی خود چسبیده‌اند! استفاده از گوشی هوشمند لزوماً چیز بدی نیست، مگر اینکه زمان زیادی را صرف این وسیله کنید، به نحوی که حواس‌تان را از وظایف اصلی خانه یا کار پرت کند.

با این حال، یکی از مهم‌ترین زمان‌هایی که باید از چک کردن گوشی خود جلوگیری کنید، صبح است؛ یعنی درست بعد از بیدار شدن از خواب. دلایل علمی زیادی وجود دارد که چرا چک کردن گوشی در اول صبح ممکن است بر بهره‌وری و سلامت روان شما در بقیه روز تأثیر منفی بگذارد. در ادامه این مقاله با ما در دیجی رو همراه باشید تا بیشتر بدانید که چرا از این کار باید اجتناب کنید و در عوض بهتر است چه کارهای انجام دهید.

شما مراحل حیاتی بیدار شدن را رد می‌کنید

وقتی به روند بیدار شدن در صبح فکر می‌کنید، ممکن است چیز خاصی به نظرتان نرسد. به راحتی از خواب بیدار می‌شویم و تمام! با این حال، گزارشی که Healium در مورد علوم اعصاب پشت خواب و مراحل بیدار شدن ارائه می‌دهد، چیز دیگری می‌گوید.

فرآیند بیدار شدن شامل امواج مغزی مختلف و متعددی است و همه آن‌ها تأثیرات مهمی بر سلامت کلی بدن شما دارند. به گفته یکی از روانشناسان توانمندساز در نشریه فوربس به نام جی رای، هنگامی که برای اولین بار از خواب بیدار می‌شوید، امواج مغز شما از دلتا، که مخصوص استراحت و بازسازی هستند، به امواج تتا که مخصوص ساختن خاطرات، یادگیری و پردازش اطلاعات مهم هستند، تبدیل می‌شود.

در ادامه، امواج تتا به آرامی به امواج آلفا تبدیل می‌شوند، که به افزایش خلاقیت و حتی کاهش علائم افسردگی معروف هستند. امواج آلفا سپس به امواج بتا تبدیل می‌شوند و این امواج بتا همان چیزی است که مغز شما معمولاً در طول روز در هنگام رفتن به محل کار، تعامل با مردم و انجام کارهای خانه یا آشپزی، در آن باقی می‌ماند.

اگر صبح که از خواب بیدار می‌شوید بلافاصله گوشی خود را چک کنید، مغز خود را مجبور می‌کنید که از امواج دلتا مستقیماً به امواج بتا بپرد. این بدان معناست که مغز شما امواج مغزی آلفا و تتا را از دست می‌دهد که می‌توانند شما را مستعد عوارض جانبی منفی زیادی در طول روز کنند.

ممکن است روز خود را با احساس بی‌ثمری شروع کنید

چک کردن گوشی

اگر گوشی خود را چک کرده و اعلان‌های دیروز را ببینید که متوجه‌شان نشده بودید، یا ایمیلی از رئیستان که از شما خواسته بوده پروژه‌ای را تکمیل کنید، روز خود را با احساس عقب ماندن و بی‌ثمری شروع خواهید کرد. ممکن است اعلان مربوط به سررسید یک صورتحساب را مشاهده کنید، یادآوری برای تبریک تولد به شخصی را ببینید یا حتی پیامکی از یک دوست رسیده باشد که از شما می‌خواهد شام آن شب را در کنار هم بخورید.

این اعلان‌ها لزوماً بد نیستند، و بسیاری از وظایف مرتبط با آن اعلان‌ها احتمالاً در پنج دقیقه قابل انجام هستند. اما وقتی بلافاصله پس از بیدار شدن همه این موارد را می‌بینید، قبل از اینکه حتی از رختخواب بیرون بیایید، مغز شما مجبور می‌شود روی چندین کار مختلف تمرکز کند. این موضوع منجر به ایجاد این تصور خواهد شد که «زمان کافی نیست»، «دیروز می‌توانستم کارهای بیشتری انجام دهم» یا چیزهای منفی مشابه این‌ها.

بنابراین، با چک نکردن گوشی خود هنگام بیدار شدن، به مغزتان فرصت می‌دهید تا اتفاقات روز قبل را سر حوصله و به مرور پردازش کرده و برای روز جدید آماده شود. حتی اگر لازم باشد فهرست کارهایتان را تغییر داده و مثلاً پروژه‌ای را که رئیس‌تان خواسته آماده کنید، مطمئن باشید پس از بیدار شدن وقت مناسبی برای فکر کردن به دیروز و ایجاد یک برنامه کلی برای روز جاری خواهید داشت. پس درست پس از بیدار شدن، لازم نیست نگران کارهای عقب افتاده خود باشید.

حس و حال روزتان ممکن است فوراً خراب شود

چک کردن گوشی بلافاصله پس از باز کردن چشمانتان، این احتمال را دارد که اخبار منفی را ببینید و به این ترتیب حس و حالتان برای بقیه روز نیز به صورت منفی شود. اگر برای برنامه‌های خبری در گوشی خود اعلان‌هایی تنظیم کرده‌اید، ممکن است ایده خوبی باشد که از حالت هواپیما یا حالت مزاحم نشوید برای جلوگیری از دیدن آن‌ها در صبح یا حتی خاموش کردن کامل آن‌ها استفاده کنید.

حرف ما به این معنا نیست که شما باید به طور کامل از اخبار اجتناب کنید، بلکه فقط می‌گوییم خواندن اخبار دلسرد کننده را درست در زمانی که مغز شما تازه بیدار شده انجام ندهید، چرا که می‌تواند باعث شود نسبت به کل روز احساس بدی داشته باشید. به جای این کار می‌توانید خواندن مطالب خبری مثبت را در نظر بگیرید، یا به سادگی خواندن اخبار را تا اواخر روز متوقف کنید.

به طور مشابه، اگر عادت دارید همواره خودتان را با دیگران مقایسه کنید، پیمایش در رسانه‌های اجتماعی ممکن است عزت نفس شما را در همان اولین دقایق صبح دچار مشکل کرده و روحیه‌تان را تضعیف کند. تأثیر این احساسات منفی می‌تواند در صبح بدتر باشد، چرا که شما هنوز هیچ چیز خوبی را در روز جاری تجربه نکرده‌اید تا اعتماد به نفس خود را تقویت کند.

ممکن است تمام روز به دنبال دوپامین دیگری باشید!

چک کردن گوشی

پیمایش در رسانه‌های اجتماعی، انجام یک بازی موبایل و یا گذراندن وقت در برنامه مورد علاقه دیگر در گوشی هوشمند، همگی باعث ترشح دوپامین در مغز شما می‌شوند. وقتی اولین فعالیت شما در صبح بررسی گوشی باشد، مغز شما در تمام روز به دنبال دوپامین مشابهی خواهد بود.

اگر کار یا کلاسی که پیش رو دارید، به اندازه کاری که قبلاً با گوشی خود انجام می‌دادید جالب نباشد، دور نگه داشتن گوشی و تمرکز روی کاری که در دست دارید، می‌تواند حتی دشوارتر هم باشد. با این حال، چند راه ساده برای دور ماندن از گوشی خود حین کار وجود دارد. مانند خاموش کردن آن یا استفاده از حالت هواپیما، اما اگر قبل از دریافت دوپامین از برنامه‌های مورد علاقه خود در اول صبح، به طور کلی کمتر به گوشی خود دسترسی داشته باشید، در طول روز کمتر با مشکل روبرو خواهید شد.

نکاتی برای چک نکردن گوشی هنگام بیدار شدن از خواب

چک کردن گوشی

احتمالاً شما هم مانند اکثر مردم هستید و به صورت خودکار هنگام بیدار شدن از خواب، چک کردن گوشی اولین کارتان محسوب می‌شود. یا ممکن است از گوشی خود به عنوان ساعت زنگ‌دار استفاده کنید، و هنگامی که زنگ ساعت خود را خاموش کردید، به طور خودکار از روی کنجکاوی یا به عنوان روشی برای بیدار نگه داشتن خود، اعلان‌های گوشی را مرور می‌کنید.

با این حال، جایگزین‌های بهتری برای چک کردن گوشی در هنگام بیدار شدن از خواب وجود دارد. مانند بیرون رفتن، مدیتیشن، مرور یادداشت‌های روزانه و ورزش. دوره زمانی درست پس از بیدار شدن از خواب یکی از بهترین زمان‌ها برای تفکر در مورد اهداف و افکارتان است. اگر چه ممکن است ترک عادت بد چک کردن گوشی هوشمند به محض باز کردن چشمانتان طول بکشد، اما مطمئن باشید ارزشش را دارد و در طول روز تأثیر مثبت آن را حس خواهید کرد.

ببینید بعد از اینکه صبح گوشی خود را چک نکردید چه احساسی دارید

ممکن است در ابتدا عجیب باشد، اما با چک نکردن گوشی خود به محض باز کردن چشمانتان، ذهنیت سالم‌تری و بهره‌وری بالاتری در طول روز خواهید داشت. اگر فکر می‌کنید که دیدن اعلان‌ها و نرفتن به سراغ آن‌ها برایتان سخت است، همیشه می‌توانید حالت Do Not Disturb را برای یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب تنظیم کنید و یک یادداشت روی قاب گوشی خود قرار دهید با این مضمون که: “چک نکن!”

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها