دیجی10: با خطرناکترین آتشفشان‌ های دنیا آشنا شوید

در گذشته انسانها تصور می‌کردند که فوران آتشفشان‌ها به دلیل خشم خدایان و برای تنبیه آنان اتفاق می‌افتد. اما امروزه می‌دانیم که دلیل فعالیت آتشفشان ها رسیدن ماگمای داغ به سطح زمین از طریق شکافها یا دریچه‌های موجود در پوسته زمین است، که البته این فوران‌ها معمولا باعث خساراتی نیز می‌شوند.

در ادامه و در این دیجی10 نگاهی می‌اندازیم به ده آتشفشانی که در صورت فوران قدرت تخریب بالایی دارند و تهدید بزرگی برای مناطق اطراف خود محسوب می شوند. با دیجی رو همراه باشید.

 

10- آتشفشان تال، فیلیپین (Taal Volcano)

Taal-Volcano-Philippines

تال که به شکل مخروط خاکستر (کوه آتشفشانی‌ای به‌ نسبت کوچک که بر اثر خروج مواد مذاب از یک دودکش و روی هم قرار گرفتن آنها و خاکسترهای آتشفشانی ایجاد می‌شود) است در جزیره لازون (Luzon) و در وسط دریاچه تال قرار دارد. این آتشفشان از مانیل که جمعیتی برابر با 1.6 میلیون نفر دارد تنها 53 کیلومتر فاصله دارد. از سال 1572 تاکنون 33 مورد فوران گزارش شده و تخمین زده می‌شود که تا به امروز بین 5 تا 6 هزار نفر بر اثر فعالیت این آتشفشان جان خود را از دست داده باشند. به دلیل ایجاد خسارت‌های زیاد، این آتش‌فشان به طور پیوسته مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار میگیرد.

 

9-اولاوون، پاپوا گینه نو (Ulawun)

Ulawun-Papua-New-Guinea

این آتشفشان متقارن که در زبان محلی به نام “آتشفشان پدر” نیز شناخته می‌شود در جزیره New Britain قرار دارد و با ارتفاع 2334 متری، بلندترین آتشفشان از زنجیره آتشفشان‌های بیسمارک محسوب می‌شود. این آتشفشان فعالیت زیادی داشته و از سال‌های 1700 تاکنون 22 بار فوران کرده است. مردم محلی به صورت پیوسته شاهد انفجارهای کوچک و روان شدن مقداری مواد مذاب و خاکستر از این کوه هستند.

 

8-کوه نیراگونگو، جمهوری دموکراتیک کنگو (Mt.Nyriagongo)

Mt.-Nyiragongo-Democratic-Republic-of-Congo

این کوه فعال ترین آتشفشان در قاره آفریقا است و دریاچه‌های مذاب بسیار معروفی دارد. این دریاچه‌ها معمولا در دهانه آتشفشان تشکیل می‌شوند و منظره زیبا و خوفناکی را به وجود می‌آورند. نیراگونگو به عنوان یک تهدید همیشگی برای مردمی که در اطراف آن زندگی می‌کنند شناخته می‌شود.

فوران این آتش فشان در سال 2002 و روان شدن مواد مذاب از آن باعث ایجاد خسارت‌های بسیار و بی خانمان شدن حدود 120 هزار نفر شد.

 

7-کوه مراپی، اندونزی (Mt.Merapi)

Mt.-Merapi-Indonesia

مراپی در زبان محلی به معنی “کوه آتش” است. این کوه همچنین به عنوان یکی از خطرناکترین و فعال ترین آتشفشان‌های کره زمین شناخته می‌شود. آتشفشانی که فعالیتی ده هزار ساله دارد و از سال 1548 تاکنون به دفعات فوران کرده است. در نزدیکی دامنه این کوه شهری به نام یوگیاکارتا (Yogyakarta) قرار دارد که جمعیتی چهارصد هزار نفری دارد.

آخرین فوران بزرگ این آتشفشان که در سال 2010 اتفاق افتاد باعث مرگ 353 نفر شد.

 

6-گالراس، کلمبیا (Galeras)

Galeras-Colombia

این آتشفشان در قسمت‌های جنوبی کلمبیا قرار دارد و فعالیتی یک میلیون ساله دارد. از سال 1580 تاکنون فوران‌های زیادی برای این کوه ثبت شده است. شهر پاستو که در نزدیکی دامنه‌های این کوه قرار دارد جمعیتی حدود 450 هزار نفر را در خود جای داده است. از سال 1978 اینگونه تصور می‌شد که این آتشفشان بالاخره به خواب فرور فته است، اما فوران دوباره آن در سال 1988 باعث از بین رفتن این تصور شد. این آتشفشان از سال 2000 چندین بار فوران کرده است.

 

5-ساکوراجیما، ژاپن (Sakurajima)

Sakurajima-Japan

این آتشفشان چینه‌ای در کشور ژاپن قرار دارد. در گذشته خشکی کمی در اطراف این کوه وجود داشت اما فوران سال 1914 و ریزش مواد مذاب به دامنه‌ها و درون آب باعث به وجود آمدن خشکی در اطراف این کوه و اتصال آن به جزیره اصلی ژاپن شد. سطح فعالیت این آتشفشان بسیار بالا است.

هر ساله انفجارهای زیاد اما کم قدرتی در این آتشفشان اتفاق می‌افتد که باعث پرتاب خاکستر به اطراف می‌شود. در صورتی که فوران قدرتمند دیگری در این کوه اتفاق افتد احتمالا خسارت‌های زیادی به بار خواهد آمد. شهر کاجوشیما که در نزدیکی این آتشفشان قرار داد دارای پناهگاه‌های مخصوص در مواقع فوران آتشفشان و حرکت مواد مذاب است.

 

4-پوپوکاتپتل، مکزیک (Popocatepetl)

Popocatépetl-Mexico

پوپوکاتپتل که دهانه آن از یخچال‌های طبیعی پوشیده شده در 56 کیلومتری مکزیکوسیتی قرار دارد و جمعیت زیادی در دامنه‌های آن زندگی می‌کنند. از سال 1519 تاکنون این آتشفشان بیش از بیست مرتبه فوران داشته است.

آخربن فوران بزرگ این آتش‌فشان در سال 2000 اتفاق افتاده است و تنها تخلیه سریع و به موقع مناطق مسکونی نزدیک آن بود که از ایجاد یک فاجعه انسانی بزرگ جلوگیری کرد.

 

3-یلوستون کالدرا، آمریکا (Yellowstone Caldera)

Yellowstone

توریست‌های فراوانی از اطراف جهان همه ساله از چشمه‌های حبابی پارک ملی بازدید می‌کنند. اما در زیر این پارک که دارای مناظر بسیار زیبا و خیره کننده‌ای است، آتشفشانی خطرناک وجود دارد که قادر است تمام بخش‌های غربی آمریکا را نابود کند.

در حقیقت آخرین اَبَر آتشفشانی که بر روی کره زمین فوران کرده است در زیر پارک ملی یلوستون کالدرا قرار دارد. یک ابرآتشفشان یا Super volcano آتشفشانیست که فوران آن بیش از هزار کیلومتر مربع را شامل شده و انفجار آن از بیشتر بخش‌های کره زمین قابل تشخیص باشد. آتشفشانی که در یلوستون وجود دارد 2 میلیون سال پیش به عنوان اولین ابرآتشفشان فوران کرده است اما از آخرین فعالیت بزرگ آن بیش از ششصد هزار سال می‌گذرد. آخرین فوران این کوه 25 بار قوی تر از فوران کوه سنت هلن بود و باعث تغییر کلی در جو زمین شد.

 

2-کوه وزوو، ایتالیا (Mount Vesuvius)

Mount-Vesuvius-Italy

این کوه در خلیج ناپل در منطقه کامپانیای ایتالیا قرار دارد و با توجه به تاریخ طولانی فوران‌های خود، به عنوان خطرناکترین آتشفشان دنیا شناخته می‌شود. با اینکه چرخه تاریخی فوران این آتشفشان هر بیست سال یکبار است، اما آخرین فعالیت شدید آن در سال 1944 اتفاق افتاده است. این کوه تنها 8 کیلومتر با شهر ناپل فاصله دارد و حدود 3 میلیون نفر در اطراف آن زندگی می‌کنند. منطقه اطراف این کوه به عنوان متراکم ترین منطقه آتشفشانی دنیا شناخته می‌شود.

وزوو تنها آتشفشان اروپا است که در قرن گذشته فوران کرده است. معروفترین فوران این آتشفشان که باعث تخریب کامل شهرهای پمپی و هرکولانوم شد در سال 79 پس از میلاد اتفاق افتاده است.

 

1-ماونا لوا،‌هاوایی (Mauna Loa)

Mauna-Loa-Hawaii

از لحاظ وسعت سطح و حجم، این کوه بزرگترین آتش‌فشان دنیا است. ماونالوا به همراه پنج آتشفشان دیگر جزیره‌هاوایی را تشکیل داده‌اند.

این آتشفشان طی چند صد هزار سال گذشته مکررا فوران کرده است. آخرین فعالیت بزرگ این کوه در سال 1984 اتفاق افتاده است، اما مهمترین تهدید این آتشفشان به دلیل حرکت مواد مذاب است. البته خوشبختانه سرعت حرکت مواد مذاب این کوه بسیار کم بوده و به همین دلیل خطر زیادی برای ساکنین اطراف آن ایجاد نمی‌کند. در صورتی که انفجار بزرگی در این کوه رخ دهد سرعت حرکت مواد مذاب بیشتر خواهد شد.

یکی دیگر از خطراتی که از جانب ماونا لوا محیط اطراف را تهدید می‌کند، رانش زمین بر اثر فرو ریختن پهلوهای این آتشفشان است که البته احتمال به وقوع پیوستن آن بسیار پایین است.

نظرات خود را مورد این دیجی10 با ما در میان بگذارید!

منبع Wonderslist
مطالب پیشنهادی
2 نظرات
  1. lord kail کاربر می‌گوید

    دمتون گرم عجب اطلاعات توپی رو میزارید ممنون خیلی جالبن

  2. lord kail کاربر می‌گوید

    دمتون گرم خیلی جالبه مطالبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.