6 میلیون سیم کارت بدون هویت از امروز یک طرفه می‌شوند

بر اساس زمان‌بندی که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای عالی فضای مجازی تعیین شده است، امروز، مصادف با تاریخ 9 دی ماه سال 1395، سیم کارت‌های بدون هویت اپراتورهای مختلف تلفن همراه، یک طرفه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

آقای محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و سرپرست مرکز ملی فضای مجازی و دبیرخانه‌ی شورای عالی فضای مجازی، در حاشیه‌ی آیین رونمایی از تمبر یادبود سردار سرلشکر پاسدار شهید حسین همدانی و تجلیل از خانواده‌های شهدای مدافعان حرم که طی هفته‌ی جاری برگزار شده بود، اعلام داشت:

مالکان سیم کارت‌هایی که هنوز هویتشان را ثبت نکرده‌اند، تا نهم دی ماه برای ثبت آن فرصت دارند. طی نزدیک به سه هفته‌ی گذشته، بیش از 4 میلیون سیم کارت تعیین هویت شده است که برای مشارکت مالکان نزدیک به 6 میلیون سیم کارت دیگر خوش‌بین هستم.

معاون پژوهش‌های سیاست خارجی مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد:

در همه‌ی دنیا هر کسی از هر خدمتی استفاده می‌کند هویتش معلوم است. چه مالک سیم کارت، تلفن یا دریافت کننده‌ی خدمتی باشد. اما از آنجا که در گذشته این موضوع ساماندهی نشده بود و سیم کارت‌ها بدون حساب و کتاب فروخته می‌شد، از این سیم کارت‌های بدون هویت خلاف‌هایی قابل توجهی چون قاچاق و مزاحمت‌هایی انجام شده بود.

او با ذکر این نکته که از یک سال قبل تلاش کردیم تا ثبت هویت‌ها را ساماندهی کنیم، ادامه داد:

حدود 50 میلیون سیم کارت ساماندهی شد و نزدیک به 10 میلیون سیم کارت باقی ماند که بیشتر آنها کسانی بودند که بیش از 20 تا 30 سیم‌کارت به اسمشان بود و آنها نمی‌آمدند برای ثبت هویتشان. بنابراین موضوع در شورای عالی فضای مجازی مطرح شد که یک ماه فرصت دادند برای ثبت اطلاعات هویت مالکان سیم کارت‌ها که از طریق همان شماره‌ها با پیامک اطلاع‌رسانی کردیم.

پیش از این تا نخستین روز دی ماه سال جاری به مشترکان فرصت داده شده بود تا مغایرت مربوط به مالکیت سیم کارت را برطرف نمایند. اما سپس مهلت 9 روزه‌ی دیگری به منظور ثبت اطلاعات هویت مالکان سیم کارت‌های مجهول المالک به مشترکان داده شد. از امروز اما اپراتورهای همراه، وارد فاز عملی یک طرفه کردن سیم کارت‌های مذکور شده‌اند. در ادامه ممکن است پس از یک فرصت دوباره، این سیم کارت‌ها قطع دو طرفه یا واگذاری مجدد شوند.

منبع Tasnim News
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها