برای رسیدن به آرزوها و تسلیم نشدن، این 7 کار را انجام دهید

اگرچه ناامید شدن و تسلیم شدن در برابر مشکلات و موانع راحت به نظر می‌رسد اما در واقع ادامه مسیر به منظور رسیدن به آرزوها و اهداف راحت‌تر است. بسیاری از مردم در زندگی خود در برابر مشکلات تسلیم می‌شوند چون هدف و برنامه‌ای ندارند و حتی نمی‌دانند از زندگی چه چیزی می‌خواهند. شاید دلایل زیادی برای تسلیم شدن و ناامیدی افراد وجود داشته باشد اما در این مقاله ما می‌خواهیم 7 چیزی را ذکر کنیم که به شما کمک می‌کند بدون ترس، استرس و نگرانی برای رسیدن به اهداف و آرزوها، تلاش کنید و تسلیم نشوید.

باید به خاطر داشته باشید که اهداف و رویاهایتان بسیار مهم هستند. شما با داشتن هدف و رویا هر روز از خواب بیدار می‌شوید و با امید تحقق بخشیدن به آن‌ها روز خود را شروع می‌کنید. بنابراین، باید در برابر آنچه که شما را از رسیدن به آن‌ها باز می‌دارد مقاومت کنید. اما هفت چیزی که هنگام ناامیدی از رسیدن به اهداف باید انجام دهید چیست؟ با دیجی رو همراه باشید.

1. یک برنامه بچینید

برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مانع از ناامیدی و تسلیم شدن شما می‌شود

هنگامی که می‌خواهید به هدفی هرچند کوچک دست یابید برنامه‌ریزی کردن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. با برنامه‌ریزی و تعیین هدف می‌دانید که چه چیزی می‌خواهید و چه قدم‌‌هایی باید بردارید تا به آن اهداف دست پیدا کنید. نتیجه نهایی برای شما همیشه باید تحقق هدف و رویایتان باشد.

گاهی اوقات ممکن است درباره‌ی کاری که انجام می‌دهیم احساس خوبی نداشته و یا افکار منفی مثل نرسیدن به هدف ذهن ما را مشغول کند و همین امر باعث ناامیدی و عصبانیت ما شده و از انجام وظایفی که در دست داریم سر باز بزنیم. در هر کاری که انجام می‌دهید همیشه ممکن است موانع کوچک و بزرگی سر راهتان قرار گیرد اما شما در چنین مواقعی باید به جای تسلیم شدن و ناامیدی، مقاومت کنید و به راه‌حلی برای پشت سر گذاشتن موانع و ادامه مسیر فکر کنید.

2. به خاطر مشکلات و مسائل کوچک مضطرب و نگران نشوید

مسائل و مشکلات کوچک نباید باعث ناامیدی شما شوند

در زندگی همیشه اتفاقات خوب و بد برای همه افراد پیش می‌آید و در ادامه‌ی زندگی هم ممکن است اتفاقاتی تلخ و شیرین برای هرکسی رخ دهد. بنابراین، بهتر است بپذیرید که نباید به خاطر هر اتفاق بد و منفی که پیش می‌آید نگران شوید و دست از تلاش بردارید. شما باید به این باور برسید که توانایی لازم برای بهتر کردن زندگی خود را دارید و رخدادهای بد زندگی بر شما تاثیر منفی نگذارد.

وقتی به جای تمرکز بر نداشته‌ها، روی چیزهایی که دارید تمرکز می‌کنید به خاطر داشته‌هایتان، قدردان و سپاسگزار خواهید بود. بنابراین، جهان چیزی بیشتر از آنچه می‌خواهید را در اختیارتان قرار می‌دهد. بنابراین، نگران مشکلات و مسائل کوچک زندگی خود نباشید. وقتی تمرکز خود را از دست دهید و به خاطر مسائل و مشکلات کوچک نگران و ناراحت شوید و به اصطلاح از کاه، کوه بسازید ناامیدی به سراغتان می‌آید و ممکن است تصمیم بگیرید همه چیز را رها کنید. تنها راهی که می‌توانید در چنین شرایطی خود را از ناامیدی نجات دهید این است که بپذیرید که هنگام تلاش برای تحقق اهداف، ممکن است با مشکلاتی مواجه شده و از وجود آن‌ها نهراسید و نگران نشوید.

3. با افراد مثبت‌اندیش ارتباط برقرار کنید

دور و اطراف خود را با افراد مثبت‌اندیش پر کنید. این افراد به شما کمک می‌کنند فعالیت خود را به نحوی انجام دهید که به موفقیت بینجامد. مثبت‌گرایی مسری است و به شما انگیزه می‌دهد که هر وقت احساس ناامیدی کردید باز هم به راه خود ادامه دهید. افراد مثبت‌اندیش و خوش‌بین به اهداف، برنامه‌ها و وجود شما حیاتی تازه می‌بخشند. وجود چنین افراد فوق‌العاده‌ای در اطرافتان نه تنها به شما انگیزه می‌دهد بلکه آن‌ها نیز به شما کمک می‌کنند ببینید که دیگر افراد به توانایی شما  ایمان دارند و به این طریق متوجه می‌شوید که چقدر فرد مهم و با ارزشی برای دیگران هستید.

همچنین، افراد مثبت‌نگر، معمولا دیگران را آنقدر تشویق می‌کنند که به اهداف خود برسند و دلیل آن هم این است که دوست ندارند فرد مثبت‌گرا ناامید و سرخورده شود. علاوه بر این، آن‌ها شما را مسئول انجام کارهایی که می‌خواهید انجام دهید می‌دانند و از شما انتظار دارند بزرگی که درون خود احساس می‌کنید را با تحقق بخشیدن به اهدافتان به دنیا نشان دهید.

4. تفاوت بین انگیزه‌ و الهام‌ را بدانید

تفاوت الهام‌ و انگیزه را بدانید

انگیزه موقتی است اما آنچه باعث الهام بخشیدن به افراد می‌شود دوام بیشتری دارد. مردم هنگام شروع تلاش برای رسیدن به اهداف به شما انگیزه می‌دهند. بیشتر افراد برای شروع کار به چنین انگیزه‌ای نیاز دارند. اغلب اوقات، انگیزه فقط مدت کوتاهی دوام می‌آورد و مردم به چیزی پایدارتر نیاز دارند تا به مسیر خود ادامه دهند. در اینجا است که الهام‌بخشی نقش مهمی ایفا می‌کند چرا که عمدتا به علت ربط دارد. الهام‌بخشی به شما دلیل انجام کارتان را می‌گوید و به شما نشان می‌دهد که اگرچه تحقق رویاهایتان سخت است اما شما می‌توانید زندگی‌ بسیاری از افراد را نجات دهید، طرز تفکر دیگران را عوض کنید و به دیگران کمک کنید از یک زاویه دید بهتر و متفاوت به زندگی نگاه کنند و حتی به دیگران کمک کنید نسخه‌ی بهتری از خود را به نمایش بگذارند و هدف زندگی را بفهمند. تمامی این‌ها الهام بخش شما در طول سفر موفقیت خواهند بود.

5. نقاط قوت و قدرت خود را در هر موقعیتی پیدا کنید

هنگامی که احساس ناامیدی کردید نقاط قوت خود را به خاطر آورید و روی آن‌ها تمرکز کنید

بیشتر اوقات، افراد از رویاهای خود ناامید شده و دست می‌کشند چون نقاط قوت خود را پیدا نکرده و نمی‌دانند که خداوند چه قدرتی به آن‌ها داده است. اگر تا به حال چنین چیزی نخوانده‌اید بگذارید ما اولین کسی باشیم که این را می‌گوییم: شما در نوع خود فردی فوق‌العاده و عالی هستید.

نقاط قوت شما از درون شما نشأت می‌گیرد. هر وقت احساس ناامیدی و شکست کردید نقاط قوت خود را به خاطر آورید و بدانید که همیشه روزهای سختی وجود دارند که اجتناب‌ناپذیر هستند اما این روزهای سخت نباید شما را از پای درآورد و از رسیدن به اهدافتان باز دارد. ناامیدی از رسیدن به اهداف به این معنا است که نه تنها از خودتان ناامید شده‌اید بلکه گاهی اوقات با از دست دادن فرصت، مانع از خلق زندگی بهتر برای دیگران شده‌اید دیگرانی که شاید با داشتن چنین فرصتی بهترین موفقیت‌ها و زندگی‌ها را رقم می‌زدند.

علاوه بر این، وقتی در جامعه‌ای خدمات‌محور زندگی می‌کنید هرکاری که انجام می‌دهید خدمتی به خلق و دیگران است. اگر از اهدافتان دست بکشید هد‌یه‌ای که به جهان می‌دهید خدمت به مردم نیست چون شما به اهدافتان نرسیده‌اید و در نتیجه‌، موفق نشده‌اید به مردم خدمت کنید. در واقع شما مانع از آن شده‌اید که دیگران ببینند چقدر هدیه شما به بهبود زندگی آن‌ها کمک کرده است. شاید خدمت به خلق مسئولیت بزرگی باشد اما باید به خاطر بسپاریم که دلیل وجود ما در این دنیا به همین خاطر است.

6. زمانی را به ارزیابی مجدد اهداف احتصاص دهید

اهداف خود را دوباره ارزیابی کنید

گاهی اوقات ممکن است بخواهید به اهداف خود از زاویه دید دیگران نگاه کنید. می‌توانید از یک مربی یا فردی که برایتان مهم است کمک بگیرید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند بفهمید چه چیزهایی باید اصلاح شود یا تغییر کند. با ارزیابی مجدد اهداف یاد می‌گیرید روی کاری که می‌خواهید به سرانجام برسانید تمرکز کنید. همچنین ارزیابی باعث می‌شود که اهداف خود را بهتر و دقیق‌تر بشناسید. داشتن اهداف به شما کمک خواهد کرد که متوجه شوید هدف واقعی فقط به شما مربوط نیست. زیگ زیگلار، یکی از سخنرانان الهام‌بخش جهان گفته است:

اگر به مردم کمک کنید به آنچه می‌خواهند برسند در این صورت شما نیز به آنچه می‌خواهید می‌رسید.

هنگامی که احساس خستگی و ناامیدی کردید بببینید که تا چه اندازه اهدافتان مهم هستند. با ارزیابی مجدد اهداف خود از آنچه انجام می‌دهید و همچنین چرایی انجام آن آگاهی و شناخت بهتری کسب می‌کنید.

7. ذهنیتی نتیجه‌محور داشته باشید

در مدرسه و سازمان‌های مختلف به ما یاد داده‌اند که به فرایند کارها فکر کنیم. اگرچه این گفته صحیح است اما گاهی اوقات شرایط زندگی متفاوت است. اگر روی فرایند تمرکز کنید وقتی کار سخت شود ممکن است تسلیم شوید. دلیل آن هم این است که تمرکز بیشتر روی فرایند به جای نتیجه، مانع از ادامه مسیر می‌شود. باید یاد بگیرید که تمرکز روی هدف نهایی اهمیت بیشتری دارد چون وقتی مردم رویکردی نتیجه‌محور دارند اگر اشتباهی در طی فرایند انجام دهند زیاد نگران نمی‌شوند و به آنچه دیگر افراد انجام می‌دهند اهمیت زیادی نمی‌دهند و مسیر خود را دنبال می‌کنند. افراد نتیجه‌محور آتشی درون خود دارند که دائما در حال سوختن است. آن‌ها می‌دانند که باید این آتش و اشتیاق درونی خود را حفظ کنند تا نتیجه نهایی با موفقیت همراه باشد.

تسلیم شدن و دست کشیدن از آرمان‌ها و اهداف انتخابی راحت برای بازنده‌ها و افراد ترسو است اما افراد سخت‌کوش و هدفمند ادامه‌ی مسیر با وجود همه‌ی موانع را انتخاب می‌کنند تا زندگی بهتری برای خود و دیگران بسازند. بنابراین، اگر انگیزه‌ای برای بهبود خود و زندگیتان دارید روی اهداف و خواسته‌هایتان تمرکز کنید و هرگز ناامید نشوید.

منبع everydaypowerblog
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها