سلبریتی‌ هایی که در سال 2018 در گذشتند!

در سال 2018، اسطوره‌هایی در زمینه‌های علم و دانش، سرگرمی و سیاست از دنیا رفتند. اسطوره‌هایی مانند استیون هاوکینگ، استان لی، جورج بوش و بسیاری دیگر. در ادامه با دیجی‌رو همراه باشید تا نگاهی به این بزرگان و آثاری که از خود به جای گذاشته‌اند، بیندازیم.

استان لی

پدرخوانده داستان‌های ابر قهرمانی مارول که بیشتر به سبب زندگی بخشیدن به ابر قهرمان‌هایی چون مرد عنکبوتی، مردان ایکس و ثور در دنیای کامیک معروف شد، در ماه نوامبر و پس از 95 سال زندگی در گذشت.

لی و چندی از نویسندگان دیگر توانستند مارول را به بهترین کمپانی عرضه‌کننده کامیک در جهان تبدیل کنند. همچنین لی در خلق 4 شگفت‌انگیز، هالک، مرد آهنین و ثور با «جک کیربی» همکاری کرد و توانست با همراهی «استیو دیکتو»، مرد عنکبوتی و دکتر استرنج را وارد دنیای کامیک کند.

استان لی تنها یک خالق دنیای کامیک نبود، بلکه بسیار خود را به طرفداران کامیک نزدیک می‌دانست و بعضا از طریق شبکه‌های اجتماعی از آن‌ها به خاطر حمایتشان تشکر می‌کرد!

استیون هاوکینگ

فیزیکدان بریتانیایی، استیون هاوکینگ در ماه مارس و در سن 76 سالگی در گذشت. در حالی که معروف‌ترین دانشمند زمانه بود، نویسندگی در بحث نجوم را به طور جدی دنبال میکرد و علاقه شدیدی به توضیح منشا و گسترش جهان برای خوانندگانی بدون سابقه علمی داشت.

کتاب «خلاصه‌ای از تاریخ زمان» او در سال 1988 ببیش از 10 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشت و به 350 زبان ترجمه شد. او همچنین خالق اثر پرفروش «خلاصه‌ای از جهان هستی» نیز هست.

مشهورترین معادله هاوکینگ، یعنی توصیف بی‌نظمی یک سیاه‌چاله بر روی سنگ قبر او حکاکی شده‌است.

جورج بوش

چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا، جورج بوش، در ماه نوامبر پس از 94 سال زندگی در گذشت. فارغ‌التحصیل دانشگاه ییل، «جورج اچ. دبلیو. بوش» که ریاست حزب جمهوری‌خواه آمریکا را بر عهده داشت و در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان، از سال 1981 تا 1989 رئیس سازمان سیا آمریکا بوده، فعالیت سیاسی خود را به عنوان سفیر سازمان ملل متحد آغاز نمود. بوش از سال 1989 تا 1993 ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت. همچنین بوش پس از ترک دفتر ریاست جمهوری، به همراه بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا، در فعالیت‌های انسان‌دوستانه فعالیت می‌کرد.

جان مک‌ کین

قهرمان جنگی، سناتور جمهوری‌خواه با 6 سال فعالیت و نامزد ریاست جمهوری آمریکا، جان مک کین در ماه اوت و در سن 81 سالگی درگذشت. او پس از سقوط هواپیمای نیروی دریایی آمریکا در سال 1967، بیش از 5 سال را به عنوان اسیر جنگی در ویتنام سپری کرد.  ضخم‌هایی که در طول جنگ در بدن خود پیدا کرد، معلولیت‌های جسمی شدیدی را برای او به همراه داشتند. همچنین او از ژانویه 1987 تا زمان مرگش به عنوان سناتور ایالت آریزونا به آمریکا خدمت کرد.

آنتونی بوردین

سرآشپز معروف، نویسنده و مجری تلویزیون، آنتونی بودرین در ماه ژوئن در یک هتل در فرانسه بعد از 61 سال زندگی درگدشت. بوردین، اولین‌ بار با کتاب آشپزی محرمانه‌اش با نام « Adventures in the culinary Underbelly» در سال 2000 به شهرت دست یافت و پس از آن، به نوشتن کتاب‌های آشپزی و گزارش‌های مسافرتی ادامه داد.

موسسه «اسمیت سونیان» نیز از او به عنوان ستاره راک دنیای آشپزی یاد می‌کند.

آرتا فرانکلین

ملکه موسیقی سول (Soul)، آرتا فراکنلین، در ماه آگوست بعد از یک دوره حرفه‌ای موسیقی به مدت 60 سال، درگذشت. حرفه موسیقیایی او در سال 1967 با آهنگ «احترام» به سرعت اوج گرفت؛ او همچنین برنده 18 جایزه گرمی است و به عنوان اولین بانویی که به تالار مشاهیرراک‌ اندرول راه یافت، شناخته می‌شود.

برت رینولدز

بازیگر مشهور، برت رینولدز، در ماه سپتامبر در سن 82 سالگی جان خود را از دست داد. بازی در فیلم‌هایی همچون «Smokey and the Bandit»  و «The Cannonball run»، نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. او در بازه 1978 تا 1982 به عنوان بهترین ستاره هالیوود محسوب می‌شد و پس از این‌ که در سال 1972 برای مجله «Cosmopolitan» در حالت برهنه عکس گرفت، به شهرتی بسیار بالا دست یافت. او با بازی بی‌نظیر خود در فیلم «Nights Boogie» جایزه اسکار بهترین بازیگر پشتیبان را به دست آورد.

پنی مارشال

پنی مارشال که بیشتر به‌ خاطر بازی‌اش در نقش «لاورن» در سریال تلویزیونی «Laverne & Shirley» و کارگردانی آثار بزرگی همچون «A League of their own» مطرح است، در 17 دسامبر در سن 75 سالگی جان خود را از دست داد. در اولایل کارش، نقش‌های کوچکی را در برنامه‌های متعدد تلویزیونی همچون «Odd Couple» بازی می‌کرد. او بعدها به کارگردانی فیلم‌هایی همچون «Jumpin’ Jack Flash» و «Big» در آمد. (مارشال با کارگردانی فیلم Big، تبدیل به اولین زنی شد که فیلمی با بیش از 100 میلیون دلار فروش را کارگردانی می‌کند.)

نیل سیمون

برنده جایزه پولیتزر، نیل سیمون، با بازی خود در آثاری نظیر «Odd Couple» و «Barefoot in the Park» به شهرت رسید؛ او همچنین برنده 4 جایزه اسکار و برنده جایزه تونی برای Odd Couple شد. سیمون در اوت در سن 91 سالگی درگذشت.

گری کورتز

تهیه کننده جنگ ستارگان، گری کورتز، در سن 78 سالگی جان خود را از دست داد. کورتز که به خاطر تهیه کنندگی آثاری چون «American Graffiti»، جنگ ستارگان و «Empires Strikes Back» به شهرت رسیده بود، علاقه شدیدی به نویسندگی نیز داشت و کتاب‌های پرفروشی را به چاپ رساند.

استیفن هیلنبرگ

استیفن هیلنبرگ، معلم زیست‌شناسی دریایی سابق، به عنوان خالق شخصیت دوست‌داشتنی باب اسفنجی شناخته می‌شود. نمایش باب اسفنجی بزرگترین نمایش «Nickelodeon» در تمام دوران‌ها بود. باب اسفنجی، یک اسفنج دریایی خوشبخت است که زیر یک آناناس در دریا زندگی می‌کند. هیلنبرگ در ماه نوامبر پس از 57 سال زندگی، جان خود را از دست داد.

اسکات ویلسون

اسکات ویلسون، بازیگر سریال محبوب «مرده‌های متحرک»، اولین نقش خود را در فیلم «In The Heat of The Night» در سال 1967 بازی کرد. همچنین او در آثاری همچون «Cold Blood»، «Pearl Harbor»، «The Great Gatsby»، «Judge Dredd» و هزاران فیلم دیگر ایفای نقش کرده‌است. او در سن 76 سالگی در ماه ژوئن درگذشت.

تام وولف

نویسنده و روزنامه‌نگار، تام وولف که به خاطر کتاب‌های پرفروش خود نظیر «The Electric Kool-Acid Test»، «The Right Stuff» و «The Bonfire of the Vanities» به شهرت رسید، در سن 88 سالگی در ماه می در گذشت.

کیت اسپید

طراح مد، کیت اسپید که در سن 55 سالگی در ژوئن 2018 خودکشی کرد، به عنوان طراح مد دستی و اکسسوری لباس به شهرت رسیده بود.

استیو دیکتو

هنرمند معروف، استیو دیکتو که با کمک استان لی توانست دکتر استرنج و مرد عنکبوتی را به دنیای کامیک وارد کند در ژوئن 2018 در سن 90 سالگی درگذشت.

ماری سورین

ماری سورین (Marie Severin)، هنرمند پرکار و تصویرساز شخصیت‌های مارول و دی‌سی، که بر روی ظاهر مرد عنکبوتی و هالک نیز تاثیر به سزایی گذاشته‌است، در سن 89 سالگی در ماه اوت درگذشت.

در دوران طلایی کامیک، سورین بر طراحی ابرقهرمان‌هایی نظیر هالک، دکتر استرنج و مرد آهنین تاثیر داشته و مهم‌تراز همه، در سال 1976 توانست ظاهری مناسب برای شخصیت زن عنکبوتی را به کمک استان لی طراحی کند.

کولین کرول

کارآفرین فنی، کولین کرول که در سن 34 سالگی درگذشت، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل برنامه تبلیغاتی «HQ Trivia» بود. کرول همچنین برنامه تلویزیونی محبوب «Vine» را پایه‌گذاری کرد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع CNET
مطالب پیشنهادی
1 نظر
  1. تونی استارک کاربر می‌گوید

    خدا استنلی کبیر رو بیامرزه.با رفتنش مارول و ابرقهرماناش واقعا یتیم شدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.