هشدار گوگل به توسعه‌دهندگان: برنامه های قدیمی در گوگل پلی مخفی خواهند شد

گوگل تلاش دارد تا فروشگاه پلی استور خود را ایمن‌تر و خصوصی‌تر کند و برای این کار، خط مشی جدیدی را اعلام کرده که بر اساس آن، برنامه‌های قدیمی و تاریخ گذشته را در این بازار مجازی اپلیکیشن‌ها نشان نخواهد داد. به گفته گوگل، این خط مشی جدید باعث خواهد شد تا کاربران اندروید در معرض برنامه‌های قدیمی که به آخرین ویژگی‌های امنیتی مجهز نیستند، قرار نگرفته و در نتیجه در برابر فایل‌ها و کدهای مخرب محافظت شوند.

فروشگاه گوگل پلی برنامه‌های قدیمی را مخفی می‌کند!

این طور که گفته شده، از این پس فروشگاه گوگل پلی برنامه‌هایی را که از رابط‌های برنامه‌نویسی (API) قدیمی با طول عمر تقریباً دو سال و بیشتر استفاده کرده و مطابق با آخرین به‌روزرسانی سیستم عامل اندروید آپدیت نشده‌اند، مخفی خواهند شد. بنابراین، افرادی که از جدیدترین دستگاه‌ها و نسخه‌های اندروید استفاده می‌کنند، قادر به یافتن این برنامه‌ها در گوگل پلی و نصب آن‌ها نخواهند بود.


بیشتر بخوانید:


کریش ویتال‌دوارا، مدیر مدیریت محصولات گوگل، در یک پست وبلاگ رسمی گفته:

امروز، به عنوان بخشی از آخرین به‌روزرسانی‌های خط مشی گوگل پلی، ما اقدامات بیشتری را برای محافظت از کاربران خود در برابر نصب برنامه‌هایی که ممکن است آخرین ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی را نداشته باشند، انجام می‌دهیم. از این پس یک سطح مشخص و الزام‌آور برای رابط برنامه‌نویسی (API) تعیین خواهد شد.

ایده کلی طرح جدید گوگل این است که کاربران با دستگاه‌های جدید و نسخه‌های اخیر اندروید از دریافت و استفاده از برنامه‌هایی که فاقد ویژگی‌های امنیتی مطابق با دستگاه و سیستم عامل خود هستند، منع شوند.

خط مشی جدید گوگل پلی استور

خط مشی جدید از اول نوامبر 2022 (10 آبان) و به احتمال زیاد زمانی که نسخه پایدار اندروید 13 عرضه شده، به اجرا گذاشته خواهد شد. البته، این سیاست جدید مطمئناً می‌تواند شامل اندروید 12 هم باشد و از همین رو توسعه دهندگان اپ‌ها باید اطمینان حاصل کنند که برنامه‌هایشان با ویژگی‌های امنیتی آخرین نسخه اندروید مطابقت دارد تا مبادا این برنامه‌ها در فروشگاه گوگل پلی از دسترس برخی کاربران خارج نشوند.

با این حال، افرادی که قصد استفاده از برنامه‌های قدیمی اندروید در نسخه‌های قدیمی این سیستم عامل را داشته باشند، همچنان قادر به مشاهده و نصب اپ‌ها خواهند بود. به علاوه، اگر یک برنامه قدیمی قبلاً توسط کاربر دانلود شده باشد، وی قادر خواهد بود آن را مجدداً نصب کرده و استفاده کنند. گوگل از توسعه دهندگان انتظار دارد که سطح الزامات API جدید را رعایت کنند و البته برای کمک به آن‌ها، در صورتی که تا اول نوامبر نتوانند برنامه خود را به‌روز کنند، یک مهلت 6 ماهه نیز در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.

در ضمن، این خط مشی جدید همزمان با سیاست مشابهی که اخیراً برای بررسی و انتشار برنامه‌های جدید در نظر گرفته شده، اعمال شده و به این ترتیب، از تاریخ 10 آبان برنامه‌های جدیدی که الزامات امنیتی مد نظر گوگل را رعایت نکرده باشند و تاریخ API آن‌ها بیش از یک سال از آخرین نسخه سیستم عامل اندروید فاصله داشته باشد، در فروشگاه گوگل پلی منتشر نخواهند شد.

منبع beebom
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها