چگونه خودمان یک آنتن اف‌ام (FM) بسازیم؟

در خانه به‌راحتی می‌توان با جایگزین کردن آنتن با یک آنتن 5/8 دوقطبی قدرت دریافتی رادیو اف‌ام (88 مگاهرتز – 108 مگاهرتز) را تقویت کرد. بسیاری از رادیوها و دریافت‌کننده‌های استریوی خانگی دارای پایانه‌ی آنتن برای اتصال یک آنتن خارجی هستند. معمولاً آنتنی که عرضه می‌شود طراحی جمع‌وجوری دارد(گاهی فقط یک آنتن داخلی یا میله‌ی تلسکوپی یا یک قطعه سیم کوتاه وجود دارد). این می‌تواند با هزینه‌ی اندکی بهبود یابد. تمام چیزهایی که نیاز دارید در یک مغازه‌‌ی الکتریکی محلی یا مغازه‌های سخت‌افزار یافت می‌شود. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

مراحل:

1- فرکانس ایستگاه رادیویی که می‌خواهید به آن گوش دهید را مشخص کنید.

آنتن در طول مشخصی بنا بر فرکانس رادیو وصل شده تنظیم‌شده است. فارغ از فرکانس خاصی، در تمام دامنه‌ی اف‌ام(88 – 108 مگاهرتز) تیونر رادیو سیگنال‌های قوی‌تری از آنتن دریافت خواهد کرد. بیشترین افزایش در فرکانسی که در این مرحله انتخاب می‌کنید دیده خواهد شد و هرچه از این فرکانس فاصله بگیرید این افزایش به‌آرامی کمتر می‌شود.

2- طول آنتن را حساب کنید

فرمول آنتن 5/8 که از کابل دوقلوی معروف 300 اهمی استفاده کند این است:  L = 300/f x 5/8 x ½

L طول آنتن برحسب متر است، f فرکانس ایستگاه موردنظر برحسب مگاهرتز است. این فرمول می‌تواند به این صورت ساده شود: L = 93.75/f

 • آنتنی برای فرکانس میانگین بین 88 – 108 مگاهرتز (98 مگاهرتز) 0.9566 متر یا 95.66 سانتی‌متر خواهد بود.

3- طراحی آنتن را تقویت کنید

تقویت آنتن در این مقاله یک طراحی است برای  آنتن T شکل ساده‌ی دوقطبی 5/8. این طراحی از هر آنتن تلسکوپی یا درونی که می‌تواند همراه دستگاه باشد بهتر است. این آنتن بیشتر شبیه آنتن‌هایی است که همراه گیرنده‌های استریوی خانگی گران‌تر عرضه می‌شود.

 • برای تقویت این طراحی ساده به‌سادگی می‌توانید طول آنتن را دو برابر ، سه برابر ، چهار برابر و … بکنید.
 • آنتن 112.98 اینچی از آنتن 75.32 اینچی بهتر است که آن‌هم از 38.66 اینچی بهتر است.
 • البته که محدودیتی هم وجود دارد، وقتی‌که آنتن خیلی بلند باشد سیگنال‌های انتهای آنتن به علت مقاومت الکتریکی نمی‌توانند تمام طول آنتن را طی کنند. این محدودیت حدود 100 متر است.

4- انتهای خط تغذیه(feed line) را ببرید

همان‌طور که در بالا گفته شد، این آنتن شبیه به T خواهد بود، محاسبات برای قسمت افقی بالای آنتن انجام شد(بالای T). قسمت عمودی باید به قسمت بالایی افقی متصل باشد تا اتصال بین آنتن و پایانه‌ی آنتن گیرنده را تسهیل کند. باوجوداینکه هم قسمت عمودی و هم افقی به‌عنوان آنتن عمل می‌کنند، قسمت عمودی به‌عنوان خط تغذیه شناخته می‌شود

 • طولی از کابل دوقلو برابر یا چند برابر از طول محاسبه‌شده در مراحل قبل را ببرید. این طول باید پس از نصب برای فاصله‌ی بین قسمت افقی و پایانه‌ی آنتن گیرنده کافی باشد.
 • کابل نردبانی 600 و 450 اهمی از کابل دوقلوی 300 اهمی بزرگ‌تر هستند. از این کابل‌ها نیز می‌توان استفاده کرد، اما برای طراحی باید از فرمول متفاوتی استفاده کرد. کابل دوقلو 300 اهمی استاندارد به خاطر در دسترس بودن زیاد آن انتخاب شد.

5- آنتن را برای اتصال به خط تغذیه آماده کنید

نقطه‌ی میانی بر روی قسمت افقی آنتن را پیدا کنید و علامت بزنید

 • از یک تیغ برای بریدن شکافی 2.5 سانتی‌متری که نقطه‌ی علامت‌گذاری شده در وسط آن باشد استفاده کنید. شکاف را موازی بین دو سیم کابل دوقلو ایجاد کنید
 • یکی از سیم‌های کابل دوقلو را در محل علامت‌گذاری شده شکاف دهید
 • عایق روی سیم را در شکاف‌های وسط و انتهای قسمت افقی لخت کنید ( 1.27 سانتی‌متر از هر سمت)

6- خط تغذیه را برای اتصال به آنتن آماده کنید

از یک تیغ برای ایجاد شکاف طولی 2.5 سانتی بین دو سیم کابل دوقلو در دو انتها استفاده کنید. بااحتیاط 1.27 سانتی‌متر از عایق هر سیم را در دو انتهای آن‌ها لخت کنید.

7- قسمت‌های لخت کابل‌های دوقلو را با هویه لحیم کنید

مفتول‌های تمام سیم‌ها را بپیچانید تا آن در کنار هم محکم نگه‌داشته شوند. اگر نمی‌توانید لحیم‌کاری کنیم، پس از لخت کردن سیم‌ها به مرحله‌ی بعدی بروید.

 • مقدار کمی خمیر لحیم روی سیم‌ها قرار دهید( از خمیر لوله‌کشی استفاده نکنید چون دارای اسید است). یک هویه‌ی کوچک 20 تا 50 واتی برای گرم کردن سیم‌ها کافی است.
 • پس از ذوب شدن خمیر، لحیم الکتریکی را نزدیک نوک هویه روی سیم قرار دهید.
 • آن‌قدر لحیم روی سیم داغ قرار دهید تا لحیم ذوب‌شده وارد عایق شود، سپس لحیم و گرما را از سیم دور کنید. این کار را برای هر دو سیم در دو انتهای خط تغذیه و هر دو سیم در دو انتهای آنتن افقی و هر دو سیم در قسمتی که میان بخش افقی آنتن شکاف ایجاد کرد‌ید انجام دهید.

8 آنتن و خط تغذیه را به هم لحیم کنید

دو سیم را در یک انتهای قسمت افقی به هم لحیم کنیم و این کار را برای انتهای دیگر تکرار کنید(اگر لحیم نمی‌کنید یک اتصال الکترومکانیکی محکم با پیچیدن سیم‌ها به همدیگر درست کنید)

 • یک انتهای خط تغذیه را در مرکز قطعه‌ی افقی آنتن قرار دهید طوری که سیم دو سیم لحیم شده نزدیک به هم قرار بگیرند. سیم سمت چپ خط تغذیه باید به سیم سمت چپ آنتن و سیم سمت راست خط تغذیه به سیم سمت راست آنتن لحیم شود.
 •  وقتی به‌درستی تمام شد، می‌توان مسیری را رسم کرد که از یک سیم در خط تغذیه شروع می‌شود و به یک سیم در پایین آنتن و سپس به یک انتهای آنتن ادامه پیدا می‌کند. این مسیر در سیم بالایی آنتن به سمت مخالف ادامه پیدا می‌کند و به سیم دیگر پایین آنتن و به سیم دیگر خط تغذیه برمی‌گردد و در انتهای خط تغذیه تمام می‌شود.

راهنمایی‌ها

 • اگر گیرنده فقط از اتصال آنتن 75 اهمی استفاده می‌کند یک بالون(Balun) (تطبیق‌دهنده‌ی مدار) 300 تا 75 اهمی لازم است. این وسیله‌ای است که اجازه می‌دهد اتصال 300 اهمی کابل دوقلو به یک کانکتور 75 اهمی تبدیل شود.
 • آنتن ساخته‌شده متعادل خواهد بود و برای اتصال به آنتن تلسکوپی معمول که نامتعادل است مناسب نیست. اگر هیچ کانتکور خارجی آنتن دیگری روی رادیوی شما نیست شما می‌توانید طول مشخصی از سیم(هرچه بیشتر بهتر) را به آنتن موجود وصل کنید و سیم را به سمت بالا(هرچه بالاتر بهتر) قرار دهید.

هشدار‌ها

 • آنتن‌هایی که در مکان‌های روباز قرار می‌گیرند باید محافظ رعدوبرق روی خط تغذیه داشته باشند

 

چیزهایی که نیاز خواهید داشت

 • کابل آنتن دوقلوی 300 اهمی
 • هویه‌ی 20 تا 50 واتی
 • خمیر لحیم
 • سیم لخت کن
 • سیم‌چین
لینک کوتاه http://bit.ly/2DePhPh
منبع wikihow
1 دیدگاه
 1. شهرام می‌گوید

  شما فقط جای سیم های آنتن را عوض کردید هیچ ابتکاری هم دیده نمیشه

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آواتار ها به صورت خودکار و تصادفی انتخاب می‌شوند؛ شانس خودتون رو امتحان کنید! 😊