چگونه از ماه‌ افروختگی عکس بگیریم؛ آموزشی برای حرفه ای شدن در عکاسی

وقتی که بدر (حالتی از کره ماه که زمین میان ماه و خورشید قرار می‌گیرد به طوری که تمام ماه در نظر ما روشن است) با نزدیک‌ترین فاصله‌ي بین ماه و زمین همزمان می‌شود ماه‌افروختگی رخ می‌دهد. چنین رخدادی دلیلی خوب برای بیرون آمدن، گرفتن عکس و انجام آزمایش‌های مختلف در این زمینه است.

شما می‌توانید برای به دست آوردن زمان‌هایی که در منطقه‌ی زمانی شما، ماه در نزدیک‌ترین حالتش به زمین است به این سایت مراجعه کنید. در ادامه به ارائه‌ي نکاتی می‌پردازیم که به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از ماه‌افروختگی با تمام شکوهش عکس بگیرید.

چگونه از ماه‌افروختگی عکس بگیریمبه چه چیزهایی نیاز دارید

  • دوربین SLR دیجیتال و لنز تله‌فوتو، یا دوربینی کوچک با زوم چشمی بلند
  • سه‌پایه
  • کنترل بی‌سیم شاتر یا تایمر (امکانی خوب ولی غیر ضروری)

چگونه از ماه‌افروختگی عکس بگیریماز حالت اتوماتیک خارج شوید

از حالت اتوماتیک خارج شوید و به حالت دستی یا shutter priority exposure بروید.

حساسیت ISO‌ را به کمترین مقدار تغییر دهید، مقداری حدود 100 یا 200 تا بتوانید نویز تصویر را به حداقل مقدار ممکن برسانید. سرعت شاتر را باید بر اساس نور محیط و افکتی که می‌خواهید به آن برسید انتخاب کنید. ماه منبعی از نور است که به طور غافل‌گیرکننده‌ای سریع حرکت می‌کند، پس به شاتری کوتاه نیاز دارید تا اوضاع از کنترلتان خارج نشود. سعی کنید در این حالت از قانون Sunny 16 استفاده کنید: در f/16 از شاتری استفاده کنید که در تقابل با ISO باشد. برای مثال اگر در ISO 100 درحال عکس‌برداری هستید، از 1/100 ثانیه (یا 1/125 بسته به دوربین‌تان) استفاده کنید.

بسته به میزان روشنایی ماه، ممکن است f/16 بسیار باریک باشد، پس این میزان را به f/11 تغییر دهید. با گرفتن عکس‌های آزمایشی این مقدار را بسنجید و سرعت شاتر و اندازه‌ي دهانه را به مقدار مورد نیاز تغییر دهید. به یاد داشته باشید که برای گرفتن تصویری روشن‌تر باید از دهانه‌ی باریک‌تری استفاده کنید. مقداری بیشتر از f/8.

در حالت raw عکس بگیرید. چون سبب می‌شود بیشترین آزادی را برای بازیابی جزئیات در post-processing‌ داشته باشید.

از فوکوس دستی استفاده کنید

فوکوس اتوماتیک و نور کم معمولاً ترکیب خوبی را تشکیل نمی‌دهند. با استفاده از فوکوس دستی می‌توانید دقیقاً فوکوس خود را مشخص کنید. در بدنه‌ي دوربین یا لنز خود دنبال فوکوس دستی باشید. با فعال کردن expanded focus در صفحه‌ي دوربین خود در حالت Live View می‌توانید بدون نیاز به نگاه‌کردن از درون نمایاب نقطه‌ی فوکوس مورد نظر خود را پیدا کنید.

برای گرفتن عکسی بسیار واضح می‌توانید از تکنیک دیگری استفاده کنید که در عکس‌برداری از ماه می‌تواند بسیار مفید باشد. تکنیکی به نام پشته‌سازی فوکوس.

چگونه از ماه‌افروختگی عکس بگیریماز حالت سنجش نور استفاده کنید

می‌خواهید عکسی از ماه به تنهایی و در پس‌زمینه‌ای سیاه بگیرید؟ حالت سنجش نور (spot metering) به شما کمک می‌کند که به چنین تصویری دست پیدا کنید، در این حالت نور فقط از قسمت کوچکی از صحنه سنجیده می‌شود که معمولاً نقاط میانی نمایاب هستند، اما این حالت ممکن است از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت باشد.

حالت سنجش نور می‌تواند در ترکیب با لنز بلند بهترین کارایی را داشته باشد. نوردهی از دیگر قسمت‌های فریم تاثیر نخواهد گرفت، نورهایی همچون نورهای اطراف ماه در آسمان تاثیری در نوردهی نخواهند داشت.

در صورتی که نمی‌خواهید افکت silhouette داشته باشد، اگر عناصر دیگری نیز در فریم وجود دارند evaluative metering یا matrix metering می‌تواند خوب عمل کند. گرفتن چند عکس با تنظیمات مختلف نیز می‌تواند مفید باشد، مخصوصاً اگر عجله دارید و می‌خواهید مطمئن شوید که یکی از عکس‌هایتان قابل استفاده خواهد بود.

با لنز تله‌فوتو عکسی نزدیک‌تر داشته باشید

لنز تله‌فوتو یا زوم چشمی بلند روی یک point-and-shoot یک اجبار حتمی برای گرفتن عکس‌هایی بسیار نزدیک از ماه است. با چنین لنز بلندی به یک دستگاه تثبیت مثل سه‌پایه نیاز خواهید داشت. البته که می‌توانید دوربین را در دست‌تان بگیرید اما چنین کاری ایده‌آل نخواهد بود.

نمی‌خواهید یک لنز زوم جدید بخرید؟ می‌توانید از یک مبدل تله استفاده کنید تا زوم عادی را به زومی بهتر تبدیل کنید. در حالی که مبدل تله می‌تواند تاثیرگذار باشد، خیلی از این مبدل‌ها هر اشکالی در لنز شما را بیشتر به چشم خواهند آورد پس نتیجه‌ی نهایی احتمالاً به آن وضوحی که شما دوست دارید نباشد.

ما به هیچ وجه عکاسان گوشی‌های موبایل را فراموش نمی‌کنیم. می‌توانید برای خرید یک آداپتور تلسکوپ مانند SteadyPix for iPhone یا یک لنز اتصالی تله‌فوتو مثل Olloclip برنامه‌ریزی کنید.

چگونه از ماه‌افروختگی عکس بگیریمهر نوع لرزشی را حذف کنید

جدا از اینکه برای تثبیت تصویر از سه‌پایه استفاده می‌کنید، زدن دکمه‌ی شاتر نیز می‌تواند باعث لرزیدن دوربین شود. استفاده از کنترل بی‌سیم برای عکس گرفتن می‌تواند راهی باشد که با آن دیگر نیازی به زدن فیزیکی دکمه‌ي شاتر نداشته باشید.

همچنین اگر دنبال راه دیگری هستید می‌توانید دوربین خود را روی سه‌پایه بگذارید و از تایمر برای گرفتن عکس استفاده کنید. همه‌ی تنظیمات از نوردهی گرفته تا فوکوس را انجام دهید و دکمه‌ی شاتر را بزنید تا تایمر فعال شود.چگونه از ماه‌افروختگی عکس بگیریم

برای dSLR ها حتی حرکت ساده‌ی آینه‌ی دوربین به بالا و پایین برای رساندن نور به سنسور نیز می‌تواند سبب لرزیدن دوربین شود. استفاده از حالت قفل کردن آینه می‌تواند این لرزش را از بین ببرد، می‌توانید به راهنمای دوربین خود مراجعه کنید تا نحوه‌ی تنظیم این قابلیت در دوربین‌تان را بفهمید.

با ترکیبات مختلف بازی کنید

ماه در آسمان تاریک شب به اندازه‌ی کافی زیبا هست، اما شاید خوب باشد که ترکیبات دیگری را نیز امتحان کنید. می‌توانید عکس گرفتن از ماه در ابتدای تشکیل ماه‌افروختگی را امتحان کنید، و همچنین می‌توانید به این فکر کنید که عناصر دیگری، همچون مردم، ساختمان‌ها و درخت‌ها را نیز در تصویر خود جای دهید.

 

منبع cnet
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها