آی پینز

آیا حضور هواوی در اروپا به خاطر نگرانی‌های مربوط به جاسوسی کمرنگ می‌شود؟

پس از آنکه قرارداد بزرگ هواوی با ورایزن در ابتدای سال جاری به دلیل نگرانی‌های امنیتی مطرح شده توسط آمریکا لغو شد،‌ اروپا نشان داده که هنوز آماده‌ی برقراری ارتباط با این شرکت نیست. بلومبرگ ادعا می‌کند پس از دستگیری مدیر مالی هواوی، نگرانی‌های مقامات دولتی انگلیس، آلمان و فرانسه برای همکاری با این شرکت حتی بیش از گذشته نیز شده است.

آمریکا مدت‌هاست از این که هواوی بخواهد پلی برای جاسوسی چین از سایر کشورها باشد، هراسان است. در اوایل سال 2018 نیز استرالیا و نیوزلند نیز استفاده از زیرساخت شبکه‌های ارتباط نسل بعدی تلفن‌های همراه را ممنوع کرد،‌ در حالی که اتحادیه اروپا می‌خواهد از آن‌ها استفاده کند.

هواوی علاقه‌مند به توسعه‌ی فناوری‌های زیرساخت‌ها 5G است و اروپا می‌تواند بزرگ‌ترین بازار غیر آسیایی این شرکت باشد. اروپا همچنین بازار مهمی برای ظهور 5G در سال آینده است، اما شاید غول مخابراتی چینی، هواوی، نتواند در لیست ارائه کنندگان تجهیزات برای شبکه‌های جدید و فوق سریع اینترنت در سراسر جهان جای گیرد! با این اوصاف، حضور هواوی در اروپا نیز می‌تواند تحت تاثیر همین شبهات قرار گیرد.

بن وود، مدیر بخش تحقیقات در شرکت CSS در ارتباط با دستگیری اخیر یکی از مدیران هواوی در کانادا چنین می‌گوید:

شرکت‌ها در حال تصمیم گیری در مورد فناوری اصلی شبکه خود هستند. این تصمیمات به مدت یک دهه است که اتخاذ شده و به حالت پایداری رسیده‌اند؛ پس این مسیر برای هواوی خیلی مهم است و نمی‌خواهد بی‌بهره بماند.

ریسک استفاده از تجهیزات هواوی برای بریتانیا بسیار بالاست، چرا که رئیس بخش خارجی سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا از دولت درخواست کرده تا استفاده از شبکه‌های 5G شرکت هواوی را ممنوع کند.

در واکنش به این قضیه، یکی از سخنگوهای شرکت هواوی اینطور گفته است:

ما هرگونه اظهار مبنی بر اینکه هواوی ممکن است تهدیدی برای امنیت ملی باشد را رد می‌کنیم. امنیت سایبری نباید سیاسی شود و فروشندگان تجهیزات نیز نباید رفتار متفاوتی از کشور مبدا نسبت به ما داشته باشند.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها