نقاط نورانی که هنگام نگاه کردن به آسمان در میدان دیدمان ظاهر می‌شود چه هستند؟

وقتی در روز به آسمان آبی نگاه می‌کنیم، نقاط کوچک و نورانی‌ای را در میدان دید خود می‌بینیم. این نقطه‌ها توسط گلبول‌های سفید چشممان ساخته‌ می‌شوند و به این پدیده (BFEP (Blue Field Entopic Phenomenon می‌گویند.

مویرگ‌های چشم از لایه‌ای از چشم می‌گذرند که گیرنده‌های نور بر روی آن قرار دارند و حدود 90 درصد خون را گلبول‌های قرمز تشکیل می‌دهد. این گلبول‌ها نور آبی را جذب می‌کنند و مغز به گونه‌ای سازگاری پیدا کرده‌ که عبور گلبول های قرمز از جلوی شبکیه باعث ایجا سایه یا لکه در میدان دید نمی‌شود.

گلبول‌های سفید که تعدادشان بسیار کمتر از گلبول‌های قرمز است، نور آبی را از خود عبور می‌دهند. عبور نور آبی، باعث تحریک گروهی از گیرنده‌های نور شبکیه شده و پیام الکتریکی ایجاد شده باعث می‌شود گلبول‌های سفیدمان رو به صورت نقطه هایی نورانی ببینیم. اگر گلبول‌های سفید بزرگتری قصد عبور از مویرگ‌ها را داشته باشند نقاط نورانی به صورت کرم های کوچک نیز دیده می‌شوند. همچنین ممکن است در انتهای این نقاط، دم سیاه رنگی مشاهده کنید که به علت تجمع گلبول‌های قرمز پشت گلبولهای سفید، ایجاد شده‌است. این لکه‌ها معمولا بعد از چند ثانیه ناپدید می‌شوند. همان‌طور که خون در مویرگ‌ها جریان دارد، نقاط نورانی نیز در حرکت‌اند و بالا رفتن ضربان قلب حرکت این نقاط را تسریع می‌بخشد.

این پدیده را نباید با Eye Floater یا ذرات معلق زجاجیه اشتباه گرفت. در BFEP اندازه نقاط نورانی بسیار کوچک است و حتی اگر چشم حرکتی نداشته‌ باشد باز هم نقاط در حال لرزش‌اند. اما در فلوتر که به علت مقدار فراوان زجاجیه(ماده‌ی ژل مانندی که کره چشم را پر می‌کند) ایجاد می‌شود، نقاط نورانی بزرگ‌تر و کم نور‌تر هستند و اگر چشم حرکت نکند، نقاط ثابت‌اند. این لکه‌ها 10 تا 20 دقیقه یا حتی هفته‌ها در میدان دید باقی‌ می‌مانند و برای درمان آن‌ها باید به چشم پزشک مراجعه کرد.

منبع american academy of ophthalmology
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
17 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا
زهرا
3 سال قبل

سلام. پس چرا حتی وقتی شب هست…یا هوا ابری هست (یعنی دیگه رنگ آسمون آبی نیست) باز هم دیده میشن؟ ممکنه چشم بقیه به این عادت کرده باشه و نبینن؟ چون من به هرکی گفتم این نقطه های نورانی رو تو آسمون میبینی ،ندیده….

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
پاسخ به  زهرا
3 سال قبل

من میبینم؟خیلی کوچیک و زیاد هستن ودر حال حرکت هستن

زهرا
زهرا
پاسخ به  کاربران ناشناس
3 سال قبل

منم میبینم ولی عصری بود روز،یک ساعتی به اذان مغرب

امیرعلی
امیرعلی
پاسخ به  کاربران ناشناس
1 سال قبل

منم میبینم تازه من رو دیوارم میبینم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
پاسخ به  زهرا
2 سال قبل

منم میبینم چی هستن اینا

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
پاسخ به  زهرا
2 سال قبل

این نقطه های سفید رنگ که میبینید یعنی در جایی حضور دارین که فرشته ها حضور دارن ، اگر دوباره دیدین سریع آرزو کنید حتما براورده میشه

ررررررر
ررررررر
پاسخ به  کاربران ناشناس
1 سال قبل

چرتو پرت نگین باو
ملت خرافاتی

حالا هرچی
حالا هرچی
پاسخ به  کاربران ناشناس
1 سال قبل

پس دفعه بعد که دیدم آرزو میکنم تو دیگه نبینیشون.

آرمین
آرمین
پاسخ به  زهرا
2 سال قبل

منم میبینم خیلی هم ازدیدنشون اذیتم..البته من هربار باردار میشم میبینم تاچندسال بعدازبارداری هم میبینم .ازشون بیزارم چون آسمون شلوغ و زشت میکنن برام.البته تو خونه هم میبینم

سجاد
سجاد
2 سال قبل

سلام
منم نقاط خیلی زیاد و سفید در حال حرکت رو میبینم،بعضی وقتا هم به یک شکل منظم حرکت میکنند
علت اینها چیست؟

پگاه
پگاه
2 سال قبل

بلاخره هر چی هستن به نور آبی ربطی ندارن چون من تو خونه هم میبینم

حسین
حسین
پاسخ به  پگاه
2 سال قبل

نشانه اگاهی میتونه باشه یعنی فعال شدن چشم سوم

نازنین
نازنین
پاسخ به  پگاه
2 سال قبل

سلام دختر من هم میگه من هم نور های رنگی در آسمان می بینم حتی توی خونه

رضا
رضا
2 سال قبل

سلام.من چند روز است بیشتر در تاریکی نوری مانند نور چراغ قوه های لیزری هرچند لحظه یکبار بصورت چرخشی در سمت راست خود می بینم گاهی دورانی بالا به پایین وگاهی افقی و گهگاه مگس پران هم در چشم راست می بینم که کمتر است.علت چیست.

قهرمانی
قهرمانی
پاسخ به  رضا
1 سال قبل

سریع به چشم پزشک مراجعه کن

حالا هرچی
حالا هرچی
1 سال قبل

ینی چی که مغز نسبت به گلبول قرمز سازش پیدا کرده؟
چرت نباف ادمین
گلبول قرمز نمیتونه از دیواره مویرگ رد بشه و قسمت شفاف جلوی چشمو واسه اینکه شفاف بمونه و شکست نور مختل نشه، نمیتونه پوشش بده ولی مایع میان بافتی رو شامل قند و گاز تنفسی از منافذ مویرگ ترشح میکنه به جلوی عدسی و پشت قرنیه بعد از تبادل مواد مغذیم، مواد دفعیو دریافت میکنه و میبره .
شاید سوال پیش بیاد خب اگه گویچه قرمز نتونه رد شه چرا گویچه سفید بتونه؟
سادست چون گویچه های سفید “دیاپدز” انجام میدن و به انواع بافتایی که گویچه قرمز ورود نمیکنه وارد میشن.

اعلا
اعلا
پاسخ به  حالا هرچی
9 ماه قبل

سلام میخای باور کنین میخای باور نکنین هر جور دوست دارین فکر کنین خدا با اون همه بزرگیش آدمو تو انتخاب خیرو شر آزاد گذاشته این نورهای در حال حرکت نشونه قیامت یعنی آخر زمان. خدا نگه دار