بلیط هواپیما

Elevate ماشین چهارپای هیوندای که راه می‌رود![تماشا کنید]

هرساله در نمایشگاه CES که 2019 آن همین چند روز پیش به پایان رسید، ایده‌های عجیب‌وغریب زیادی وجود دارد. ماشین‌سازان، در این نمایشگاه عجیب‌ترین محصولات خود را که معمولا غیرقابل تولید انبوه هستند، نمایش می‌دهند. اما متاسفانه امسال ایده‌های عجیب‌غریب زیادی ارائه نشد و وقتی هیوندای با ایده‌ی ماشین چهارپا با پاهای خم‌شونده به نمایشگاه آمد توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

ماشین جدید هیوندای، الویت Elevate چیزی بین ربات بوستون داینامیکس و دستگاهی که در فیلم جنگ ستارگان روی سطح یخ‌زده گرومپ گرومپ راه می‌رفت را تداعی می‌کند. هیوندای می‌گوید ایده‌ی ساخت این ماشین برای عبور از مسیرهای صعب‌العبور مثل کوه‌ها و جنگل‌ها پدید آمده است. به گفته‌ی شرکت کره‌ای هیوندای، این ماشین که با نیروی الکتریکی حرکت می‌کند، هنگام حرکت انعطاف خوبی دارد.

در ماشین چهارپای هیوندای مفصل‌هایی تعبیه شده که تقلید حرکات پستانداران و خزندگان را امکان‌پذیر می‌کند. توضیح سازنده درمورد این ویژگی عجیب‌وغریب به شرح ذیل است:

در حالتی که پاها جمع شده و برای رانندگی معمولی استفاده می‌شوند، سیستم تعلیق نیروی باتری به بهینه‌ترین حالت ممکن می‌رسد. این ویژگی الویت به آن توانایی رانندگی با سرعت در بزرگراه‌ها را درست مثل سایر اتومبیل‌ها می‌دهد. تفاوتش با ماشین‌های دیگر در گذشتنش از دیوار 1.5 متری، رد شدن از گودال 1.5 متری و گذشتن از سطوح مختلف زمین است که در تمام این حالت‌ها سرنشینان کاملا افقی هستند و جابه‌جایی را چندان حس نمی‌کنند. علاوه براین ترکیب چرخ و راه رفتن الگوی حرکتی جدیدی ارئه می‌کند که راه رفتن سریع‌تر، رانندگی دینامیک منحصربه‌فرد و کنترل پیچشی انتهای هرپا از مزایای آن است.

اگر با دیدن این ماشین یاد مریخ‌پیما یا مارس‌روور می‌افتید، هیوندای به هدفش رسیده است. هیوندای معتقد است تکنولوژی این وسیله آن را برای ماموریت‌های میان‌سیاره‌ای آماده می‌کند. دیوید بایرون مدیر طراحی سندبرگ فرار می‌گوید:

الویت با ترکیب قدرت رباتیک و آخرین تکنولوژی ماشین الکتریک هیوندای توانایی بردن بشر را به جایی که اتومبیل قبلا به آن نرسیده  را دارد و تصور ما را از آزادی ماشینی تغییر می‌دهد.

متاسفانه نمونه‌ای در ابعاد کامل برای بررسی این محصول وجود ندارد اما ویدئوهای این وسیله که البته ابعاد واقعی‌اش را نشان نمی‌دهند می‌تواند ما را در درک بهتر عملکرد این وسیله نقلیه کمک می‌کند.

هیوندای می‌گوید برای موارد اورژانسی الویت می‌تواند مانند ویلچر عمل کند. تصور کنید در را باز می‌کنید و این ماشین برای بردن شما آماده است. اصلا و ابدا هم ترسناک نیست!

منبع theverge
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها