ماشین‌های راه رونده ابداعی کمپانی هیوندای [CES 2019]

شرکت هیوندای سال 2019 را با معرفی یک وسیله نقلیه جدید آغاز کرد که می‌تواند قدم بردارد و راه برود. هیوندای ایده ماشین‌های راه رونده را به نمایشگاه CES 2019 آورده است و توجه و شگفتی حاضران را برانگیخته است. این ماشین‌های راه رونده موسوم به Elevate در اصل برای امدادگران طراحی شده‌اند تا بتوانند به افراد آسیب دیده در بلایای طبیعی کمک کنند اما از آن‌ها می‌توان در جنبه‌های دیگر حمل و نقل عمومی هم استفاده کرد.

وقتی به تصاویر ماشین‌های راه رونده نگاه می کنیم شباهت زیادی بین آن‌ها و وسایل نقلیه رایج مشاهده نمی‌کنیم، در عوض این ماشین‌ها خیلی شبیه به روبات‌های حیوان‌نمایی هستند که در فیلم‌های علمی تخیلی دیده‌ایم. البته این اتومبیل‌ها در هر گوشه خود یک چرخ معمولی دارند که به پاهای مکانیکی اتومبیل متصل شده‌اند. پاهای ماشین راه رونده چندین محور اتصالی در خود دارد و از آن‌جایی که موتورهای الکتریکی این ماشین در چرخ‌های آن قرار دارد هیچ انتقال قدرتی در این بین انجام نمی‌شود.

ویژگی‌های ماشین‌های راه رونده

طبق اعلام شرکت هیوندای، Elevate قابلیت این را دارد که با حد سرعت اتوبان‌ها حرکت کند. همچنین می‌تواند از یک دیوار یک و نیم متری بالا برود، از یک شکاف یک و نیم متری بپرد و فاصله چرخ‌های خود را تا چهار و نیم متر برساند. با این ویژگی‌ها می‌توان ماشین‌های راه رونده را با شخصیت‌های خیالی جنگ ستارگان مقایسه کرد اما همان طور که شرکت هیوندای اعلام کرده است روش حرکتی این ماشین‌ها، از روش راه رفتن پستانداران و خزندگان الهام گرفته شده است.

digiro 1855 600x338 - ماشین‌های راه رونده ابداعی کمپانی هیوندای [CES 2019]

دیوید بایرون مدیر طراحی Sundberg-Ferar که روی این ایده کار کرده است می‌گوید:

“فرض کنید اتومبیلی که در سه متر برف در جاده افتاده است قدرت گام برداشتن و بالا رفتن را داشته باشد و بتواند مسافران آسیب دیده را به مقصد برساند و نجات دهد، این آینده وسایل نقلیه است.”

Elevate با قدرت پلتفرم‌های الکتریکی که به بدنه آن متصل هستند حرکت می‌کند و همین ویژگی باعث انعطاف پذیری بیشتر وسیله شده است چون بدنه ماشین قابل جدا شدن است و بسته به نیاز و شرایط می‌توان آن را تغییر داد. در شرایط عادی هم پاهای اتومبیل می‌توانند انتقال قدرت را به مفاصل خود قطع کرده و مانند یک خودروی معمولی حرکت کنند.

همان طور که گفتیم امدادگران اولین گروهی بوده‌اند که برای استفاده از این ماشین‌های راه رونده در نظر گرفته شده‌اند چون در حوادث طبیعی اولین مشکل، عبور از موانع و سنگ لاشه‌هایی است که روی زمین باقی مانده‌اند و با عبور کردن از این موانع می‌توان افراد بیشتری را که در زیر آوار گرفتار شده‌اند نجات داد. اما این تنها استفاده ماشین‌های راه رونده نیست، هیوندای با ارائه تصویری از یک تاکسی در نیویورک نشان داد که حمل و نقل افرادی که روی صندلی چرخدار هستند با این ماشین‌ها بسیار ساده‌تر است. در واقع هیچ محدودیتی برای استفاده از این ایده وجود ندارد و نام آن یعنی Elevate را برازنده این خودرو کرده است.

 

منبع Cnet

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar