آزمایش شبکه نسل پنجم با سرعت ۳٫۶ گیگابیت بر ثانیه در دنیای واقعی

اگر از شبکه نسل چهارم تلفن همراه استفاده کرده باشید به طور حتم از سرعت فوق‌العاده آن راضی هستید اما تکنولوژی ثابت نمی ماند و براساس گزارشات جدید، اپراتورهای تلفن همراه در حال آزمایش شبکه نسل پنجم در دنیای واقعی هستند.

بخش شبکه هواوی با همکاری اپراتور ژاپنی NTT DoCoMo در آزمایش‌های واقعی شبکه نسل پنجم توانستند به‌ سرعت ۳٫۶ گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کنند. این دو کمپانی این آزمایش را در باند ۶ گیگاهرتز انجام دادند، که آنها را از رقبایشان متمایز می کند.

هواوی و این اپراتور اولین کمپانی‌هایی نیستند که روی شبکه نسل پنجم کار می کنند، زیرا نوکیا و سامسونگ مدتی است با همکاری یکدیگر در حال توسعه زیرساخت های لازم برای ورود به این نسل هستند اما تفاوت در فرکانسی است که این کمپانی ها روی آن کار می کنند، به‌طوری‌که هواوی و اپراتور ژاپنی NTT DoCoMo روی باند فرکانسی ۶ گیگاهرتز در حال آزمایش این فناوری هستند که نیاز به هزینه و ایجاد زیرساخت های جدید ندارد و به راحتی می شود روی شبکه های فعلی این فناوری را پیاده کرد اما در مقابل سامسونگ و نوکیا روی باند جدیدی در حال آزمایش نسل پنجم شبکه تلفن همراه هستند که نیازمند پیاده سازی زیرساخت‌هایی جدیدی برای آن می باشد.

اپراتوهای تلفن همراه علاقه بسیاری دارند تا قبل از سال ۲۰۲۰ شبکه نسل پنجم را تجاری‌سازی کنند و در گذشته اپراتور ورایزن اعلام کرد قصد دارد تا قبل از سال ۲۰۱۷ قسمتی از این شبکه را راه‌اندازی کند. در کنار آزمایش‌های ورایزن برای اجرای ۵G در آمریکا، در کره جنوبی نیز این امید وجود دارد که تا قبل از المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در پیوگچنگ شبکه ۵G راه‌اندازی شود.

براساس گزارش سازمان جهانی مخابرات، ITU  سرعت ۵G باید به ۲۰ گیگابیت بر ثانیه برسد.شبکه نسل پنجم اجازه استفاده از پهنای باندی ۵۰ برابر ۴G را به کاربران می‌دهد و کاربران قادر خواهند بود فیلم‌هایی کامل را در چند ثانیه دانلود کنند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.