بازگشت دوباره بشر به ماه پس از نیم قرن!

پس از کشف میلیاردها تن آب منجمد بر سطح ماه، مدیر ناسا می گوید نسبت به کاوش دوباره ماه و استمرار آن بسیار خوش‌بین است. ناسا امروز نتایج تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده فضاپیمای هندی از ماه را به نمایش گذاشت. دانشمندان برای نخستین بار وجود آب در صدها منطقه قطبی را تایید کردند.
به نقل از خبرگزاری رویترز یکی از مدیران ناسا می‌گوید:

ما می دانیم صدها میلیارد تن آب یخ زده در ماه وجود دارد.

این کشف برای بازگشت مجدد انسان به ماه پس از نیم قرن حائز اهمیت است. وجود آب نه تنها بعنوان منبع آشامیدن ارزشمند است بلکه برای تولید سوخت راکت ها و همچنین به‌عنوان منبع اکسیژن از اهمیت بالایی برخوردار است.

از سویی سارا نوبل، دانشمند و کارشناس بخش ماه در ناسا، می‌گوید، میزان یخ موجود در ماه و نیز امکان استخراج به اندازه‌ کافی برای کاربرد عملی هنوز مشخص نیست. او می گوید:

ما مدل های زیادی داریم که پاسخ های مختلفی به ما می دهند، ما نمیتوانیم بدانیم که چقدر آب وجود دارد. در نهایت این امر نیاز به کاوشگرهای اتوماتیک دارد.

شایان ذکر است که دانشمندان برای مدتها معتقد بودند که سطح کره ماه کاملا خشک و عاری از رطوبت است، اما در سالهای اخیر به شواهد زیادی بر وجود آب دست یافته بودند.

مدیران ناسا از این پس کاوش ماه را یک پروژه پایدار می دانند که این امر از طریق ساخت موشک‌ها و فضاپیماهایی که می توانند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرند، محقق می شود. یکی از مدیران می گوید، ما می‌خواهیم  فضاپیماهایی که بین مدار زمین و مدار ماه رفت و آمد می کنند به گونه ای باشند که امکان استفاده مجدد آنها وجود داشته باشد و می‌خواهیم یک ایستگاه فضایی در اطراف ماه داشته باشیم که برای مدت‌های بسیار طولانی در آنجا بماند و کاوشگرهای اتوماتیک با قابلیت‌ رفت و آمد بین ماه و این ایستگاه فضایی نیاز است.

برنامه کاوش انسانی کره ماه با ماموریت آپولو 17 در سال 1972 برای ناسا پایان یافت. در دسامبر سال گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا گفت که بار دیگر قصد ارسال فضانوردان به کره ماه را دارد. دولت ترامپ برای سال مالی جدید که از اول اکتبر شروع می شود، پیشنهاد بودجه 19.9 میلیارد دلاری برای ناسا کرده است که 10.5 میلیارد دلار آن به کاوش فضا اختصاص دارد.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها