دیجی قلم؛ نقش ربات‌ها در آینده‌ی بشریت، انسان برتر است یا ربات؟

حدود 50 سال پیش برای اولین بار شاهد حضور ربات‌ها در دنیای سینما بودیم و روز به روز به قابلیت‌های آن‌ها افزوده می‌شد و در برخی از فیلم‌ها بهترین دوست ما بودند و در برخی ترسناکترین دشمن. زمان در حال گذر بود و دنیای تکنولوژی به سرعت پیشرفت می‌کرد و کشورهایی نظیر آمریکا، ژاپن و … در عرصه‌ی طراحی، ساخت و تولید ربات‌ها به شکلی گسترده فعالیت می‌کردند. در حال حاضر و به لطف پیشرفت در این زمینه ما شاهد ربات‌هایی بسیار پیشرفته‌تر از هر زمانی هستیم و این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. برای مثال از این ربات‌ها می‌توان در تحقیقات علمی و حتی سفرهای فضایی استفاده کرد.

در این قسمت از دیجی قلم نگاهی خواهیم داشت به نقش ربات‌ها در آینده‌ی بشریت. آیا به نظر شما ربات‌ها دوست هستند یا دشمن؟ ممکن است روزی جای انسان را در این سیاره از آن خود کنند؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها ما با همراه باشید.

سال 1975،آمریکا،مینسوتا

در یکی از سینماهای شهر فیلمی بسیار ابتدایی از ربات‌هایی به نمایش در آمد که به خون انسان تشنه بودند و قصد داشتند تا بشریت را از روی سیاره زمین محو کنند. این فیلم که محصول هالیوود بود به شدت فروش خوبی داشت و در مدت زمان به سار کمی میلیون‌ها دلار فروش کرد. دلیل این محبوبیت چه بود؟ در آن سال‌ها صنعت ربات سازی مدرن به شکل امروزی شناخته شده نبود و بسیاری از مردم از حضور چنین موجودات آهنی و عجیب و غریبی ترس داشتند و به همین دلیل ساخت این فیلم پاسخی بود برای ذهن‌های ترسو.

از همین سال‌ها بود که هر سال فیلم‌هایی در این زمینه به تولید می‌رسید و از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به نابودگر اشاره کرد. ناسا وارد بازی شد و شروع به طراحی و ساخت ربات‌های فضانورد کرد و در آن سوی جهان ژاپن به لطف علم سرشار و متخصصان داخلی توانسته بود در زمینه‌ی رباتیک پیشرفت‌های زیادی کند. کم کم مردم با ماهیت واقعی ربات‌ها آشنا شدند و ترسشان کمتر شد ولی موضوعی که هیچگاه نمی‌توان پاسخی برای آن سافت این است که ممکن است روزی فرا برسد و ربات‌ها جای انسان‌ها را بگیرند؟

برای پاسخ به این سؤال باید چند موضوع را در ادامه برای شما توضیح دهیم.

دیجی قلم؛ نقش ربات‌ها در آینده‌ی بشریت

ربات ها سریع تر، مطمئن تر و قوی تر هستند

در سال‌های اخیر شاهد رشد فزاینده و حضور گسترده‌ی ربات‌ها در خط‌های تولید کارخانه‌ها بوده‌ایم و این اتفاق برای همه‌ی افراد جامعه خوب نسیت زیرا افرادی هستند که ربات‌های جایشان را گرفته‌اند و به همین دلیل بیکار شده‌اند. این اتفاق را اگر در مقیاسی بزرگتر در نظر بگیرید متوجه می‌شوید که هزاران نفر به دلیل حضور این ربات‌ها در صنایع مختلف شغل خود را از دست داده‌اند و بیشتر از قشر کارگر هستند.

همیشه ما تصور می‌کنیم که ربات‌ها سریع، مطمئن و قوی‌تر هستند و همه‌ی این ویژگی‌ها صحیح است ولی از یک ویژگی بی بهره هستند و آن دقت انسانی می‌باشد. البته به نظر برخی از کارشناسان عدم انعطاف پذیری با محیط نیز از کمبودهای مهم این ماشین آلات هوشمند به حساب می‌آید.

با پیشرفت تکنولوژی ربات‌هایی بهتر و قوی‌تر ساخته می‌شوند و این اتفاق شغل‌های بسیاری از افراد را تهدید می‌کند. همانطور که می دانید جمعیت سیاره زمین به بالاترین میزان خود د رتاریخ رسیده و بیشتر نیز خواهد شد و حضور ربات‌ها در کنار فوایدی که دارند فضا را برای کار و فعالیت بشر تنگ‌تر می‌کنند.

انتظار می‌رود که در آینده از ربات‌ها بیشتر در صنایع نظامی و دفاعی استفاده شود زیرا بشر همیشه از ابزار خوب بدترین‌ها را ساخته است. برای مثال از آهن شمشیر، از چوب منجنیق و از ربات‌ها جنگجویانی قدرتمند.

نظر شما درباره ربات ها و تاثیر آن ها بر زندگی بشر چیست؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید

دیدگاه خود را ثبت کنید