اپلیکیشن Haven اسنودن گوشی اندرویدی قدیمی شما را به یک سیستم نظارتی تبدیل می‌کند

ادوارد اسنودن (Edward Snowden) یکی از پیمانکاران سابق آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (NSA) که پیش‌تر به خاطر انتشار اسناد محرمانه این سازمان خبرساز شده بود، دست به طراحی اپلیکیشنی خاص با نام Haven زده و دوباره به صدر اخبار بازگشته است. البته اسنودن قبلاً نیز سابقه طراحی و ساخت اپلیکیشن را داشته که از آن جمله می‌توان به پیام رسان رمزگذاری شده Signal اشاره کرد.

اپلیکیشن جدید اسنودن که نام کامل آن Haven: Keep Watch است، از کاربران در برابر دسترسی فیزیکی غیرمجاز به ابزار شخصی آن‌ها مانند لپ تاپ محافظت کرده و آن‌ها را در جریان هر نوع دسترسی افراد متفرقه قرار خواهد داد. به عنوان مثال، اگر کسی بدون اطلاع شما به لپ تاپ‌تان دسترسی پیدا کند و به هر طریقی از سیستم‌های امنیتی نرم افزاری آن عبور نماید، در این صورت تمام اطلاعات شما در معرض خطر قرار خواهد گرفت. بنابراین، استفاده از سیستم‌های امنیتی نرم افزاری کافی نبوده و بهتر است تا حد ممکن مانع دسترسی افراد غیر مجاز به ابزار شخصی خود شوید.

چنین ایده‌ای، اسنودن را به فکر طراحی Haven انداخته است. این اپلیکیشن که در واقع بخشی از پروژه گاردین محسوب می‌شود، گوشی اندرویدی قدیمی شما را به یک سیستم مراقبتی ساده تبدیل می‌کند. با فعال شدن Haven بر روی گوشی، هرگونه حرکت در اتاقی که لپ تاپ یا دیگر وسایل شخصی شما در آن قرار دارد، ثبت شده و به اطلاعتان خواهد رسید. این اپلیکیشن از تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌های گوشی‌های اندرویدی برای این منظور استفاده می‌کند که از آن جمله می‌توان به ضبط صدا و یا حتی بررسی داده‌های سنسور شتاب سنج به منظور پی بردن به اینکه گوشی حرکت داده شده یا نه، اشاره کرد. این برنامه هنوز در مرحله بتا قرار دارد و بنابراین ممکن است ایراداتی داشته باشد، با این حال ایده سازنده آن بسیار جالب بوده و می‌تواند به حفظ حریم خصوصی کاربران کمک کند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها