فلای تودی

استیو بالمر مدیرعامل سابق مایکروسافت در مورد بزرگترین اشتباه مدیریتی خود توضیح داد

تقریبا سه سال از زمانی که استیو بالمر، مدیرعامل سابقِ پرحاشیه مایکروسافت استعفا داده گذشته است و به نظر می رسد که او حالا راحت تر در مورد اشتباهات و ارتباطش با بیل گیتس صحبت می کند.

او که حالا صاحب تیم بسکتبال Los Angeles Clippers در لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا NBA است و هر هفته می توانیم بالا و پایین پریدن های او را در کنار زمین ببینیم به نظر می رسد که همچنان پرانرژی است، و البته بعضی اشتباهات خود در گذشته را قبول کرده است.

ولی به نظر می رسد که در مورد مهم ترین اشباه استراتژیک خود یعنی تلفن های همراه هوشمند سعی می کند که خود را کمتر مقصر جلوه دهد.

در مصاحبه ای با مجله معتبر بلومبرگ از بالمر پرسیدند که در سال 2007 چرا وقتی از او راجع به محصول جدید اپل یعنی آیفون سوال شده او فقط خندیده و این ایده را مسخره کرده. بالمر اینطور توضیح می دهد که قیمت بالای آیفون و اینکه اپل روی ارائه دهندگان شبکه تلفن همراه حساب کرده تا ماه به ماه روی قبض تلفن قیمت گوشی را از مشتریان دریافت کنند برای او خنده دار به نظر می رسیده.

همانطور که تاریخ نشان داد این بالمر بود که اشتباه می کرد. آیفون موفق ترین محصول اپل شد و این گوشی به شاخصی برای بقیه گوشی های هوشمند تبدیل شد.

با توجه به این اشتباه تاریخی، بالمر اعتقاد دارد که پافشاری او برای ورود به دنیای سخت افزار باعث شد که رابطه ی میان او و بیل گیتس خراب شود.

بالمر ادامه می دهد “اختلاف نظر اساسی برای ورود به کسب و کار سخت افزار وجود داشت. من از پروژه ی سرفیس دفاع می کردم ولی هیئت مدیره در این زمینه بی میل بود. اختلافات در مورد اینکه راجع به بازار موبایل چه کاری باید انجام دهیم به اوج خود رسید.”

استیو بالمر مدیرعامل سابق مایکروسافت
استیو بالمر مدیرعامل سابق مایکروسافت

در نهایت بالمر اعتراف می کند اگر زمان به عقب باز می گشت یکی از تصمیماتی که در زمان مدیریت طولانی مدت خود عوض می کرد همین پافشاری کم در رابطه با ورود مایکروسافت به دنیای سخت افزار است.

او ادامه می دهد: “باید زودتر به بازار سخت افزار وارد می شدیم، مخصوصا بازار تلفن های همراه هوشمند.”

بالمر در مورد رابطه ی خود با بیل گیتس می گوید که آنها در گذشته مثل دو برادر بوده اند اما در این چند ساله بخاطر تفاوت نظراتشان در زمینه استراتژی شرکت روابطشان به کلی دگرگون شده.

این روزها بیل گیتس بیشتر به دنبال خرج کردن پول خود و کار در زمینه ی سلامت جهانی است، در حالی که بالمر در لس آنجلس ساکن شده و تیم بسکتبال خود را مدیریت می کند. متاسفانه به نظر می رسد که این دو دوست قدیمی روابط نزدیکی ندارند. بالمر اینطور ادامه می دهد:

ما جدا شدیم. او زندگی خود را دارد و من هم زندگی خودم.

منبع Mashable
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها