آیا اپل با پیشرفت فعلی تکنولوژی گوشی‌های هوشمند محکوم به شکست است؟

«افرادی که جامعه دیوانه خطابشان می‌کند، همان‌هایی که مثل دیگران نیستند، شورشیان، دردسرسازها، همان‌هایی که فکر می‌کنیم در جای خودشان قرار نگرفته‌اند… همان کسانی که چیزها را متفاوت می‌بینند… می‌توانید از آن‌ها نقل قول کنید، با آن‌ها مخالفت کنید، ازشان تعریف کنید یا بدنامشان کنید، اما تنها کاری که نمی‌توانید بکنید این است که آن‌ها را نادیده بگیرید چون آن‌ها هستند که جهان را تغییر می‌دهند… در حالی که بعضی‌ها آن‌ها را دیوانه می‌بینند، ما نبوغ را می‌بینیم، چون آن‌هایی که به اندازه‌ي کافی دیوانه‌اند که فکر می‌کنند می‌توانند جهان را تغییر دهند، همان کسانی هستند که این کار را خواهند کرد.»

این نقل قول از «راب سیلتانن»‌ با تبلیغ تلویزیونی «دیوانه‌ها» از اپل مشهور شد. تبلیغی که برای اولین بار در سال 1997 پخش شد و استیو جابز صداپیشه‌ی آن بود. از زمانی که این تبلیغ برای اولین بار پخش شده است کمپانی اپل دچار تغییرات زیادی شده.

از 18 سال پیش که اپل «دیوانه‌ها» را ستایش کرد تا به امروز، بین پیشرفت سریع تکنولوژی و مرگ استیو جابز در سال 2011، این کمپانی شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بوده است. بدون هیچ شکی اپل رهبر صنعت تکنولوژی‌های مربوط به مصرف‌کننده است، اما از طرفی نیز بر اساس یکی از آخرین مصاحبه‌ها با «پیتر تیل» (یکی از بنیان‌گذاران PayPal) عصر اپل رو به افول است. البته چنین ادعایی در مورد کمپانی‌ای که 586 میلیارد دلار ارزش دارد ادعای بزرگی است. و گرچه افرادی هستند که با این ادعا موافقند من یکی از مخالفان این ادعا هستم. اپل در سال‌های گذشته دستاوردهای زیادی داشته است و در طی این سا‌ل‌ها شاهد محصولاتی انقلابی از این کمپانی بوده‌ایم و همچنین محصولاتی از اپل دیده‌ایم که شاید به سختی بتوان آن‌ها را در دسته‌ی محصولات نوآورانه جای داد، به این ترتیب است که می‌خواهم شروع کنم و بگویم که اپل فاصله‌ی زیادی تا افول دارد.

بیشتر بخوانید:

وجود بیش از 2.2 میلیون برنامه در اپ استور؛ درآمد دو برابری اپل در مقایسه با گوگل!

اپل فاصله زیادی با دوران افولش دارد
پیتر تیل یکی از بنیان‌گذاران PayPal

«پیتر تیل» شخصی به شدت باهوش است و گرچه می‌توانم درک کنم که چرا این حرف را زده، به نظرم با توجه به اتفاقاتی که در دنیای تکنولوژی در حال رخ دادن است، کمی ناعادلانه است که بگوییم دوران اپل تمام شده است. وقتی که از آقای «تیل» سوال شد که موافقت یا مخالفت خود را با «دوران اپل به پایان رسیده است» اعلام کند، «تیل» جواب داد «موافقم. همه‌ي ما می‌دانیم که یک گوشی هوشمند چه ظاهر و کارایی دارد. و این نیز تقصیر «تیم کوک» (مدیر عامل اجرایی اپل) نیست، اما گوشی هوشمند تکنولوژی‌ای نیست که بخواهیم نوآوری‌های جدیدی در آن داشته باشیم.» در حمایت از آقای «تیل» باید بگوییم که ما دقیقاً می‌دانیم که گوشی هوشمند چه ظاهر و کارایی دارد. با این حال اگر بخواهیم با استفاده از فقط همین حقیقت، کمپانی اپل را از دنیای تکنولوژی کنار بگذاریم کمی ناعادلانه به نظر می‌رسد.

سال 2016 برای بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند سال یکنواختی بوده است، خیلی از گوشی‌های پیش‌روی این سال، آپدیت‌ها و آپگریدهایی معمولی برای اعضای پیشین خانواده‌ي خود بوده‌اند. و این اتفاقی است که نه برای اپل بلکه برای سامسونگ، اچ‌تی‌سی، سونی و خیلی دیگر از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند رخ داده است. آپدیت‌های معمولی اتفاق خوبی هستند، و گرچه شاید بر خلاف چیزهایی که در گذشته دیده‌ایم اتفاق هیجان‌انگیز یا انقلابی نباشند، کمک می‌کنند تا در این صنعت به جلو برویم و آمادگی ساخت محصولات بهتری را در آینده داشته باشیم.

گرچه در سال 2016 آیفون یکی از محصولات محافظه‌کارانه‌ی اپل به حساب می‌آمد اما این کمپانی توانست با عرضه‌ي آخرین مک‌بوک پروی خود توانایی خود در شکل دادن به ایده‌های جدید را به اثبات برساند. خط تولید فعلی مک‌بوک پرو گران‌تر از آن‌چیزی است که باید باشد اما همین حالا نیز ایده‌های آینده‌نگرانه‌ی زیادی در مورد آن وجود دارد. برای مثال نوار لمسی را در نظر بیاورید. تصمیم اپل برای اضافه کردن صفحه‌ای لمسی به کیبورد برای جایگزین کردن تعدادی از دکمه‌های کاربردی، مطمئناً قابل بحث است، اما از طرف دیگر چیزی است که تا به حال ندیده بودیم. قابلیتی منحصر به فرد و بدیع است و گرچه هنور جای زیادی برای رشد دارد، نشانه‌ای است از این که اپل ایده‌های زیادی برای جان بخشیدن به بسیاری از محصولات خود در چنته دارد.

این همان جایی است که اپل در حال حاضر در آن قرار دارد، اما اگر عصر تکنولوژی اپل به پایان رسیده است چرا همه‌ی شواهد نشان از سالی خوب در 2017 برای اپل دارند؟ هنوز ماه‌ها از اعلان اپل در مورد گوشی جدیدش فاصله داریم اما همین حالا نیز شایعه‌هایی در مورد عضو بعدی خانواده‌ی گوشی‌های اپل به گوش می‌رسد. امسال دهمین سالگرد روزی خواهد بود که استیو جابز در سال 2007 در مک‌دونالد به روی صحنه رفت و برای اولین بار آیفون را به جهان معرفی کرد، روزی که به احتمال زیاد پایه‌ریزی چیزی که امروزه به عنوان آیفون می‌شناسیم از آن آغاز شده است.

 

اپل فاصله زیادی با دوران افولش دارد
طراحی مفهومی آیفون 8

شایعه‌ها می‌گویند که آیفون امسال با نام آیفون اکس عرضه خواهد شد. از قابلیت‌های احتمالی این نسخه از آیفون می‌توان از امکان تشخیص اثر انگشت در صفحه‌نمایش گوشی، شارژر وایرلس که به گوشی اجازه می‌دهد بدون اتصال سیمی شارژ شود، طراحی جدید سخت‌افزاری و بسیاری از قابلیت‌های دیگر نام برد، و فقط همین محصول به تنهایی پیش‌بینی آقای «تیل» از آینده‌ی اپل را زیر سوال می‌برد.

در مورد برنامه‌های دیگری که اپل برای سال 2017 دارد چه می‌دانیم؟ انتظار می‌رود که اپل سه آیپد جدید و دستیار خانه‌ی مجهز به «سیری» برای رقابت با آمازون و گوگل را به بازار عرضه کند، اما این‌ها نیز به آن معنی نیستند که اپل در سال 2017 کار دیگری انجام نخواهد داد. ممکن است اپل در سال 2017 کاربران خود را با گجتی که هیچکس انتظارش را ندارد شگفت‌زده کند، و گرچه مطمئن نیستیم که چنین اتفاقی امسال یا سال بعد بیفتد احتمال این که امسال باشد را نیز می‌دهیم. نگذارید فراموش کنیم که این همان کمپانی‌ای است که در سال 2010 خط تولید تبلت‌هایش را شروع کرده است. شاید بدانیم که یک گوشی هوشمند چه ظاهر و کارکردی دارد اما گوشی هوشمند فقط یکی از محصولات متنوع اپل است. چه در محصولات پیشین این کمپانی نوآوری‌هایی ببینیم و چه محصولی از اپل ببینیم که تا به حال تصورش را نیز نمی‌کرده‌ایم می‌توانیم بگوییم که هنوز  چشم‌های زیادی به محصولات آتی اپل دوخته شده‌اند.

من احترام زیادی برای حرف‌های «پیتر تیل» قائلم و کاملاً متوجه‌ام که بر چه اساسی چنین حرف‌هایی زده شده است. خود من یکی از کاربران اپل هستم و متوجه تعصب و امیدواری‌ام برای این کمپانی هستم. با این حال اگر تمام چیزهایی که این شرکت در سال‌های گذشته به دست آورده است را کنار هم بگذاریم سخت است که باور کنیم عصر اپل به پایان رسیده است.

اپل فاصله زیادی با دوران افولش دارددفعه‌ی بعد که بیرون می‌روید به افراد دور و برتان نگاه کنید. چه می‌بینید؟ مردم در حال صحبت کردن با آیفون‌هایشان و استفاده از مک‌بوک‌شان هستند. گرچه چنین حرفی تعمیمی نادرست به نظر می‌رسد اما اگر با دقت بیشتری به اطراف خود نگاه کنید متوجه صدق آن می‌شوید. اپل فقط یک کمپانی تکنولوژی محور شناخته‌شده در سطح جهان نیست، این کمپانی در بین تمام کمپانی‌های تمام صنایع یکی از شناخته‌شده‌ترین کمپانی‌های فعلی کره‌ی زمین است. ممکن است اوضاع فعلی اپل کمی آرام‌تر از گذشته‌ی خود باشد، اما آقای «تیل»، من با تمام احترامی که برایتان قائلم با حرف‌هایتان مخالفم، کمپانی اپل فاصله‌ی زیادی با دوران افول خود دارد.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها