آی پینز

دریچه تاریخ: تاسیس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو»

وقتی که بشر پای در این دنیا نهاد، شاید هرگز فکر نمی کرد که جمعیت جهان چنین سرسام آور افزایش یابد. در چنین زمانی بود که انسان ها برای حفظ صلخ و امنیت در جهان به فکر راهکارهایی افتادند. یکی از فعالیت های انجام شده در این زمینه ، تاسیس سازمان یونسکو بود.

۶۹ سال پیش در چنین روزی یعنی چهارم نوامبر ۱۹۴۶ سازمان یونسکو تاسیس شد. یونسکو که مخفّف کلمات لاتین سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد بوده، یکی از مهم‏ترین کارگزاری‏های تخصصی سازمان ملل است و تقریباً کلیه کشورهای سازمان ملل متحد در آن عضویت دارند. وظیفه اصلی این سازمان، همان طور که از نام آن برمی‏ آید، توسعه همکاری‏های بین‏ المللی در زمینه امور آموزشی، علمی و فرهنگی است و یونسکو در اجرای این وظیفه، اقدامات موثری در امر سوادآموزی، تحقیقات علمی و حفظ و حراست آثار فرهنگی و باستانی در سطح جهان به عمل آورده است. هم‏چنین کمک به صلح و امنیت جهانی از طریق ترویج همکاری میان ملت‏ها به وسیله آموزش و پرورش، گسترش علوم و فرهنگ در جهت ایجاد احترام به عدالت، حکومت قانون، حقوق بشر و آزادی‏ های اساسی برای همگان از دیگر اهداف یونسکو می‏ باشد. هیأت مدیره ۵۸ نفری یونسکو برای نظارت بر برنامه‏ های آن توسط کنفرانس عمومی این سازمان، مرکب از نمایندگان کشورهای عضو، انتخاب می‏ شوند و حداقل سالی دو بار تشکیل جلسه می‏ دهد.

به طور خلاصه می توان گفت هدف کلی این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و علمی و فرهنگی وتربیتی به منظور افزایش احترام به عدالت و قانون‌مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد است.

۱۹۵ کشور عضو یونسکو هستند و مقر آن در پاریس پایتخت فرانسه بوده و دفترهایی در کشورهای مختلف دارد.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها