امروز از دریچه تاریخ: مجسمه ی آزادی در ایالات متحده قد علم کرد!

شاید باور این موضوع سخت باشد که روزگاری کشور ایالات متحده آمریکا که اکنون یکی ار قدرت های جهان به شمار می آید، تحت استعمار بریتانیا قرار داشته است. کشوری که استقلال خود را در سال ۱۷۷۶ میلادی جشن گرفت.

در ۱۲۹ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۸ اکتبر ۱۸۸۶ میلادی مجسمه ای به بلندی در حدود ۹۳ متر در جزیره ی آزادی واقع در بندر نیویورک یعنی منطقه منهتن قد علم کرد تا سمبل آزادی کشور آمریکا لقب بگیرد و نمادی باشد برای خوش آمد گویی یه مسافرانی که ار راه دریا به نیویورک سفر می کنند.

مجسمه آزادی
مجسمه آزادی

این مجسمه از طرف مردم فرانسه به مناسبت صدمین سالگرد استقلال آمریکا از بریتانیا به این کشور اهدا شد. بنیانگذار این ایده با کمک مردم فرانسه هزینه ساخت این مجسمه را فراهم کرد اما به دلیل عدم همکاری مردم آمریکا، نصب پایه ها به طول انجامید و به همین دلیل مجسمه با تاخیر در روز۲۸ اکتبر پرده برداری شد. فرانسوی ها این مجسمه را به نشانه اعتراض و نارضایتی از رژیم ناپلئون سوم ساخته و اهدا کردند.

طرح این مجسمه از فردریک بارتولدی، مجسمه ساز معروف فرانسوی بود و سازه ی درونی آن را گوستاو ایفل، مهندس معروف فرانسوی برج ایفل طراحی کرد.

مجسمه آزادی که در حقیقت تجسم یک موجود اساطیری است به شکل زنی است ایستاده که در حال قدم برداشتن است. تاج سر او به شکل هفت اشعه ی نورانی ساخته شده و با دست چپ خود یک لوح سنگی را حمل می کند که بر روی لوح تعدادی شماره ی رومی حک شده که نشان دهنده ی ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ میلادی یعنی تاریخ استقلال امریکا است و همچنین مجسمه با دست راست مشعلی فروزان را بالای سر خود نگه داشته که راهنما بودن را نشان می دهد. بلندای مجسمه ۴۶ متر و با احتساب پایه ها ۹۳ متر می باشد. تعداد پله های داخل مجسمه تا سر آن نیز ۳۵۴ پله است.

امروزه این مکان میراث جهانی یونسکو در آمریکا محسوب می شود و اداره ی خدمات پارک های ملی در وزارت کشور آمریکا مسئولیت نگهداری این بنا را بر عهده دارد.

 

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.