عشق واقعی چیست؟ با 11 نشانه‌ی عشق واقعی آشنا شوید

عشق واقعی چیست؟ همه می‌خواهند بدانند عشق واقعی چیست و بسیاری از مردم فکر می‌کنند که هر وقت عاشق شدند می‌توانند آن را احساس کنند، اما آیا واقعا عشق را می‌توان تجربه و احساس کرد؟ آیا آن‌ها یک عشق واقعی را تجربه می‌کنند یا صرفا هوس، حسی زودگذر، شهوت یا فکر و حیال واهی را تجربه می‌کنند؟ علاوه بر این‌ها، آیا عشق واقعی چیزی است که واقعا می‌تواند اتفاق بیفتد و یا صرفا ساخته و پرداخته‌ی ذهن ما است؟

برای اینکه عشق واقعی را تشخیص دهیم باید مفهوم عشق را درک کنیم. عشق به معنای احساس عاطفی شدید نسبت به کسی دیگر و احساس علاقه نسبت به کسی است که او را طبق معیارها، اندیشه‌ها، قضاوت و تجربیات خود عالی و دوست‌داشتنی توصیف می‌کنید. هنگامی که کسی از نظر ذهنی، فیزیکی و اخلاقی برایتان جذاب است عشق به یک فرایند بیولوژیکی نیز تبدیل می‌شود و بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ذهن شما را تقویت می‌کند و شما می‌دانید که این شخص به شما احساسی فوق‌العاده می‌دهد.

واکنش‌های فیزیکی افراد نسبت به عشق یک واکنش عصب‌شناختی  است. و این احساس را هنگامی که به چیزی یا کسی دیگر گره خورده‌ایم تجربه می‌کنیم. وقتی به کسی دیگر علاقه‌مند و وابسته می‌شویم مغز ما مواد شیمیایی مانند سروتونین، اکسی توسین، وازوپرسین، دوپامین و نوراپی نفرین را ترشح می‌کند. همه‌ی این مواد شیمیایی باعث می‌شوند به خیالات و افکار عاشقانه و احساسات فیزیکی بیندیشیم که به عشق ربط دارند. این هورمون‌ها عبارتند از:

  • سروتونین: این هورمون باعث افزایش فرح و شادی شما می‌شود. در واقع، اگر شما داروهایی مانند اکستازی مصرف کنید باعث افزایش زیاد سطح سروتونین می‌شود که البته مصرف آن خطرناک است. با این حال، اگر عاشق کسی شوید باز هم این اتفاق می‌افتد که روشی سالم‌تر برای افزایش شادیتان است.
  • اکسی توسین: این هورمون در طول معاشقه و رابطه جنسی آزاد می‌شود و به شما کمک می‌کند به شخصی دیگر وابسته شوید.
  • وازوپرسین: علاوه بر اکسی توسین، کارشناسان معتقدند این هورمون نیز باعث ایجاد احساس وابستگی و عشق به کسی دیگر می‌شود.
  • دوپامین: این هورمون مسئول میل و پاداش است یعنی وقتی شما کارهای عاشقانه مثل محبت، تماس فیزیکی، قرارهای عاشقانه و هر آنچه شما را شاد و خوشحال می‌کند انجام می‌دهید با احساس لذت بسیار زیاد پاداش خود را دریافت می‌کنید.
  • نوراپی نفرین: هنگامی که عاشق می‌شوید و یا برای انجام دقیق و خوب کارها استرس دارید این هورمون آزاد می‌شود. در واقع، هنگامی که عاشق هستید احساسات فیزیکی مانند عرق کردن کف دست یا تپش قلب را تجربه می‌کنید.

به عبارت دیگر، هورمون‌ها رفتار ما هنگام عاشق شدن و عشق‌بازی را تنظیم می‌کنند. آیا این واقعیت که احساسات عاشقانه یک فرایند هورمونی است که عشق را می‌سازد آنقدر که فکر می‌کنیم اثرگذاری ندارد؟ نه! احساس عشق احساسی قدرتمند است که فواید زیادی دارد. به ما در حفظ روابط، انجام کارهای خوب برای دیگران، انجام کارهای خوب برای خودمان، محافظت از دیگران، احساس تعلق و امنیت در زندگی کمک می‌کند. بدون احساس عشق، ما احساساتی مثل ترس، تنهایی و خودخواه بودن را تجربه می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:

عشق واقعی چیست؟چگونه بفهمیم عشق واقعی را تجربه می‌کنیم؟

بیایید بیولوژی را کنار بگذاریم و بگوییم که عشق واقعی به حالتی گفته می‌شود که شما به کسی علاقه‌مند و وابسته هستید و با او احساس شادی می‌کنید و صرف‌نظر از اینکه چه اتفافی می‌افتد احساس می‌کنید این حس علاقه دائمی خواهد بود. علاوه بر این، تعریف عشق واقعی چیزی فراتر از احساسات و واکنش‌های فیزیکی است که در بدن رخ می‌دهد و یا چیزی که شما از کسی دیگر در یک رابطه می‌بینید. عشق واقعی را می‌توان، نحوه‌ی برخورد شما با شخص دیگر در یک رابطه تعریف کرد.

عشق واقعی برآورده کردن انتظارات دیگر و عشق ورزیدن به یکدیگر با حفظ احترام، ایجاد اعتماد، پشتیبانی و پذیرش یکدیگر با وجود تفاوت‌ها است. عشق واقعی به معنی رفتار خوب و احترام به یکدیگر است و این امر به ویژه وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که عشقتان با مهر و محبت با شما رفتار می‌کند و در مقابل سزاوار آن است که با او نیز با احترام و عطوفت برخورد شود. بنابراین، اگر نمی‌دانید که در حال تجربه کردن یک عشق واقعی هستید یا خیر، 11 علامت زیر را که نشانه‌ی عشق واقعی هستند را دنبال کنید.

1. دو طرف هیچ چیز را از یکدیگر پنهان نمی‌کنند

در عشق واقعی دو طرف چیزی را از یکدیگر پنهان نمی‌کنند

افرادی که عشق واقعی را تجربه می‌کنند چیزی را از یکدیگر مخفی نمی‌کنند چون می‌خواهند زندگی خود را با آن شخص شریک شوند. آن‌ها بی‌پرده‌، بدی‌ها و خوبی‌های خود را با آن فرد در میان می‌گذارند. این بخشی از بودن در یک رابطه بلندمدت و عاشقانه با کسی دیگر است. شما نمی‌خواهید هیچ چیز را از او مخفی کنید به خصوص که می‌خواهید با او وارد زندگی مشترک شوید و می‌خواهید آنچه تجربه کرده‌اید را بدانند.

2. برای هم فیلم بازی نمی‌کنند

افرادی که با کسی دیگر به خاطر هوس و با تمجید و تحسین دروغین یا خودخواهی رابطه را ادامه می‌دهند در حال فیلم بازی کردن هستند. وقتی شما بیشتر به خود و نیازهایتان و لذت بردن از شخص دیگری فکر می‌کنید در واقع عشق واقعی را تجربه نمی‌کنید و کارهای مسخره‌ای را بدون جدیت و احترام به شخص دیگر انجام می‌دهید. بعضی افراد صرفا شخصی را به منظور برآورده ساختن نیاز خود در زندگی نگه می‌دارند و در چنین حالتی، برای رسیدن به هدف خود فیلم بازی می‌کنند. تظاهر به بارداری یا خودکشی برای نگه داشتن رابطه از جمله فیلم‌ها و نقش‌هایی است که مغایر با عشق واقعی هستند.

3. همیشه به یکدیگر احترام می‌گذارند

احترام همیشگی طرفین به یکدیگر از علائم عشق واقعی است

اگر عشق واقعی را پیدا کرده باشید همیشه به یکدیگر احترام می‌گذارید. شما به او به خاطر کسی که هست و آن‌چه در زندگی برای شما انجام می‌دهد احترام می‌گذارید. شما خوبی‌هایی در او دیده‌اید. با او مثل یک انسان رفتار می‌کنید و او را برتر یا پایین‌تر از خود نمی‌بینید بلکه او را فردی برابر و هم‌شأن خود می‌دانید و او نیز با همین سطح از احترام با شما رفتار می‌کند.

4. به آرامش، سلامتی و شادی یکدیگر فکر می‌کنند

وقتی عشق واقعی خود را پیدا کرده‌اید به آرامش، سلامتی و شادی او اهمیت می‌دهید و سعی نمی‌کنید که به هر طریقی شده به سلامتی روحی و جسمی او صدمه بزنید یا شادی را از او بگیرید. برای مثال، به شریک خود آسیب روحی و جسمانی وارد نمی‌کنید. او را تحقیر و تحت فشار و استرس قرار نمی‌دهید و کاری نمی‌کنید که احساس بدی درباره‌ی خود و کارهایی که انجام می‌دهد داشته باشد. بلکه شما از او حمایت کرده و تلاش می‌کنید احساس خوبی درباره خود و کارهایشان داشته باشند. او را تشویق می‌کنید که کارهایی انجام دهد که باعث شادی و آرامش او می‌شود. و بدون اینکه از شما درخواست کنند کارهایی برای شادی و آرامش او انجام می‌دهید.

5. روی عیب و نقص‌های یکدیگر زوم نمی‌کنند

بسیاری از مردم می‌‌گویند که عشق واقعی، چیزی جز یک رابطه‌ی آزاردهنده نیست چرا؟ چون همیشه دوست دارند به گذشته و عیب‌های شریک خود فکر کرده‌ و کسی که هست را بپذیرند. اما طرف مقابل به شریک خود به خاطر عیوبی که دارد صدمه فیزیکی و روحی وارد می‌کند اما همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد که چقدر شریک زندگیتان به شما توجه می‌کند. این یک عشق واقعی نیست بلکه قربانی بودن است. پذیرش معایب کسی به این معناست که می‌پذیرید او مثل بقیه انسان‌ها کامل نیست نه اینکه بپذیرید با حقارت با شما رفتار کنند. برخی عیب و ایرادات نشان می‌دهد شما یا طرف مقابل هنوز به پختگی نرسیده‌اید. برای مثال، ممکن است تعهدی در قبال کارهایی که می‌تواند به سود زندگیتان باشد نداشته باشید. این‌ها جیزهایی نیست که شریکتان عمدا و برای آسیب زدن به شما انجام دهد، بلکه با گذشت زمان این نوع عیوب برطرف می‌شوند.

6. با یکدیگر با مهربانی رفتار می‌کنند

عاشقان واقعی با مهربانی با یکدیگر برخورد می‌کنند

وقتی که عشق واقعی را تجربه می‌کنید با طرف مقابل رفتاری دوستانه، با محبت و دلسوزانه دارید. به او صدمه نمی‌زنید. در واقع، هیچوقت نمی‌خواهید به او صدمه بزنید. شما نگران او می‌شوید و نگرانی خود را نشان می‌دهید. به نیازهای او توجه می‌کنید. با صبوری و با محبت با او رفتار می‌کنید. هیچوقت با عصبانیت صحبت نمی‌کنید و حرف‌های ناروا نثار هم نمی‌کنید. بعضی افراد با غریبه‌ها رفتاری مهربان‌تر از شریک خود دارند. رفتاری که با دیگران و غریبه‌ها دارید را با شریک خود مقایسه کنید. این چیزی است که باید به آن بیندیشید تا بفهمید آیا عشق واقعی را تجربه می‌کنید یا صرفا با کسی در ارتباط هستید که ناراحتی‌ها و ناکامی‌های خود را سر او خالی می‌کنید.

7. برای بهبود رابطه تلاش و فداکاری می‌کنند

عشق واقعی به معنای تعهد داشتن به شریک و تعهد به رابطه‌ عاشقانه‌ای است که با او دارید. عشق واقعی تمایل به انجام کارها و تلاش برای بهبود و تقویت رابطه است. در عشق واقعی، بهبود رابطه شما از هر چیز دیگری مهم‌تر است و در اولویت قرار دارد و این کار را انجام می‌دهید  چون می‌دانید رابطه کنونی، شما را به شخصی شادتر و بهتر تبدیل کرده است بنابراین؛ تلاش و فداکاری برای بهبود رابطه عاشقانه، کاری غیرمنطقی نیست.

البته هیچ رابطه‌ای بدون مشکل نخواهد بود چون انسان‌ها عواطف و هیجاناتی مثل خشم دارند و گاهی اوقات چنین احساساتی به زیبایی و رابطه شاد شما ضربه می‌زند. اما عاشقان واقعی مشکلات را با بحث و گفتگو حل می‌کنند. شما به قهر و دعوا فکر نمی‌کنید. بلکه به بهبود وضعیت و فرو نشاندن ناراحتی یا دلخوری که پیش آمده است می‌اندیشید تا دوباره بتوانید به یک رابطه شاد باز گردید.

8. به قول خود عمل می‌کنند

قول دادن به کسی که واقعا دوستش دارید بسیار اهمیت دارد. وعده‌ها و قول‌هایی که می‌دهید یک شکلی از اعتماد را نشان می‌دهد. وقتی کسی که دوستش دارید برای انجام کاری قول می‌دهد اما به قول خود عمل نمی‌کند تا حدی اعتماد بین دو نفر را کم می‌کند. به همین دلیل، افرادی که واقعا شما را دوست دارند زمانی که نمی‌توانند به وعده‌ی خود عمل کنند به جای اینکه شما را معطل و بی‌خبر بگذارند به شما از قبل اطلاع می‌دهند.

9. به چیزها از زاویه دید او نگاه می‌کنید

در عشق واقعی،به چیزها از زاویه دید شریکتان نیز می‌نگرید

وقتی که تنها هستید به چیزها از زاویه دید خود می‌نگرید. اما وقتی با کسی ارتباط برقرار می‌کنید که بی‌نهایت دوستش دارید آنقدر برای او ارزش قائل هستید که چیزها را از زاویه دید او هم ببینید. برای مثال، شما اهداف واقعی او را می‌بینید. می‌توانید ببینید از کجا آمده‌اند و برای رسیدن و رفع چه نیازهایی تلاش می‌کنند یا کاری انجام می‌دهند و آن‌ها را به خاطر اینکه چیزی متفاوت از شما می‌خواهند قضاوت و سرزنش نمی‌کنید.

10. وقتی عشقتان شاد است احساس خوبی به شما دست می‌دهد

وقتی لبخند می‌زند خوشحال می‌شوید. وقتی شاد و سرزنده است شما نیز احساس شادی می‌کنید. وقتی که احساس می‌کند دوستش دارید، قدر دان او هستید یا او را خوب می‌بینید احساس خوبی به شما دست می‌دهد. حتی اگر از خودتان ناراضی هستید وقتی می‌بینید شریکتان در کنار شما شاد است و حال خوبی دارد احساس بهتری راجع به خود خواهید داشت. این همان عشق واقعی است. شما برای او آنقدر ارزش قائل هستید که می‌خواهید زندگی شاد و بدون رنجی با شما سپری کنند.

وقتی شریک زندگیتان موفقیت و جایگاهی عالی در زندگی خود بدست می‌آورد شما به او حسادت نمی‌کنید. به عنوان مثال، وقتی او درآمد و یا موفقیت بیشتری نسبت به شما کسب می‌کند ناراحت نمی‌شود. ارزش و جایگاه او با میزان موفقیت یا شکست‌هایش یا میزان موفقیت و شکست‌هایی که خودتان تجربه می‌کنید کم و زیاد نمی‌شود.

11. در روزهای سخت پشتیبان و یاور یکدیگر هستند

همسرتان دچار بیماری جسمی یا روحی می‌شود و با بحرانی در زندگی دست و پنجه نرم می‌کند که او را به هر سمتی می‌کشد یا او برای پیدا کردن خود واقعیش مبارزه می‌کند. گذراندن این دوران می‌تواند تجربه‌ای سخت باشد، اما وقتی شما عشق واقعی را با کسی تجربه می‌کنید در سختی‌ها کنار او می‌مانید و از او پشتیبانی کرده و راه‌هایی پیدا می‌کنید تا به او کمک کنید این دوران سخت را پشت سر بگذارد. شاید شما واقعا او را دوست داشته باشید و این کارها را انجام دهید اما اگر او به جایی برسد که دیگر قلبا شما را دوست نداشته باشد در این صورت، نیازی نیست که تا این حد او حمایت کنید.

با این حال، اگر او نهایت تلاش خود را کرده و با احترام با شما برخورد می‌کند؛ چیزی که در شرایط سخت به آن نیاز دارید، پس شما نیز باید حتی زمانی که همه به او پشت کرده‌اند کنار او بمانید تا این دوران سخت را از سر بگذراند.

حال، یک سؤال مطرح می‌شود: اگر همه‌ی این مقاله و 11 علامت را خوانده‌اید و احساس می‌کنید که عشق واقعی را تجربه نمی‌کنید آیا باید از آن رابطه خارج شوید یا به آن پایان دهید؟

لزوما نه. عشق واقعی همیشه اتفاق نمی‌افتد چون یک وضعیت روحی است که شما ارزش واقعی را در شخصی دیگر می‌بینید و از آنچه با ورود او به زندگیتان به دست می‌آید لذت می‌برید و تا حدی عشق واقعی حاصل با آگاهی درست حاصل می‌شود. اگر شخصی با شما رفتار خیلی خوبی دارد و شما او را دوست دارید پس او را فقط به  این خاطر که مشکلاتی دارید یا ارتباطی را تجربه نمی‌کنید که شما را دیووانه و مجذوب کند ول نکنید. عشق واقعی چیزی است که همه می‌خواهند اما به به طور خودکار به وجود نمی‌آید. روی ارتباطات خود کار کرده و برای افزایش اعتماد و احترام به یکدیگر و بهبود رابطه تلاش کنید و برای رابطه‌ای واقعا عاشقانه با او وقت بگذارید.

منبع ilanelanzen
مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
1 دیدگاه
0 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
مهدی محمودزاده
مهدی محمودزاده

من عاشق شدم اما زورم به سرنوشت نرسید