دیجی لایف؛ چرا گاهی نباید دیگران را به سرعت ببخشید؟

بسیاری از انسان‌ها به شکل شعارگونه می‌گویند باید کسانی که به شما بدی کرده‌اند را ببخشید و از آنها بگذرید تا بتوانید آرامش پیدا کنید، اما در واقعیت، گاهی این کار غیر ممکن به نظر می‌رسد و حتی بعضی اوقات نیاز است که دیگران را به سرعت نبخشید تا فرصت التیام را به خود بدهید! چرا باید به خودتان دروغ بگویید؟ چرا وقتی شخصی را نمی توانید به راحتی ببخشید، به دروغ به خود بگویید، خب من فلان شخص را می‌بخشم و سپس برای خودتان یک زندگی دروغین بسازید؟

بخشیدن هر شخصی پیش نیازهایی دارد و اول باید به آنها برسید! شما اول باید بتوانید خودتان را برای اتفاقات پیش‌آمده ببخشید و گذشته را پشت سر بگذارید، سپس این موقعیت فراهم خواهد شد تا در صورت نیاز دیگران را نیز ببخشید و حتی فراموش کنید. معمولا بخشش دیگران به عنوان یک کار خیر و بزرگ دیده می شود، اما این داستان گاهی نیمه‌ی تاریک نیز دارد و باید به آن توجه کرد. با این دیجی لایف همراه ما باشید.

 

کسانی را که نمی‌توانید ببخشید، شاید فقط حالا قابل بخشش نباشند

بخشش یک تصمیم است، اما همین حالا نیاز نیست که تصمیم به بخشش کسی بگیرید و ممکن است این کار حتی تغییری در حس و حال شما ایجاد نکند. اگر کسی به شما به هر شکلی ضربه‌ای زده و شما زخم خورده‌اید، بسته به نوع و مدل آن ممکن است روزها، ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشد تا بتوانید از این حس رهایی یابید. شاید گاهی به فکر انتقام بیفتید، شاید گاهی بخواهید از همه دوری کنید، شاید گاهی نیاز باشد که تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنید، اما به هر حال روزی از حس ناخوشایندی که در حال تجربه آن هستید، رها خواهید شد و آن زمان است که می‌توانید در مورد بخشش تصمیم بگیرید. نیاز نیست که به سرعت افرادی که به شما به هر نحوی بدی کرده‌اند را ببخشید و فراموش کنید، این حق شماست که گاهی کسانی که به شما بدی کرده‌اند را برای مدت‌ها نبخشید.ببخشش

بهتر است خشم خود را کنترل کنید، در حقیقت هیچکس نمی‌داند که خداوند چرا یک جهان ناقص را آفرید، قطعا این موضوع را هر روز و هر لحظه به چشم می‌بینید و گاهی شاید از این همه نقص به ستوه آیید و خسته شوید. اما به هر حال، قبول کردن این موضوع که غم و ناعدالتی در زندگی وجود دارد و بخشی از زندگی است، به شما کمک خواهد کرد تا اتفاقات غم‌انگیز را راحت تر قبول کنید و از آنها بگذرید.

ابتدا خشم و حس خود را با 4 مرحله ابتدایی کنترل کنید

  1. قبول کنید آنها چه کسانی بوده‌ و چه کاری کرده‌اند
  2. خودتان را ببخشید که قربانی آنها شده‌اید
  3. از این تجربه تلخ درس گرفته و در زندگی آینده خود به کار بگیرید
  4. بپذیرید که حالا آنها کجای زندگی شما قرار دارند

نیاز نیست مقاومت کنید، به راحتی قبول کنید که آنها چه کاری با شما کرده‌اند و چه کسانی بوده‌اند. شاید بخواهید در مورد این اتفاق خیال پردازی کنید تا داستان را در مغز خود به شیوه های گوناگون تغییر دهید، شاید بخواهید خودتان را گول بزنید که به دلایل گوناگون چنین اتفاقی افتاده است و شاید هم نمی خواهید بپذیرید شخصی که به شما ضربه زده چه‌کسی بوده و دقیقا چه کاری کرده است. اما این کار اشتباست و شما باید در اولین قدم قبول کنید که چنین اتفاقی افتاده است.

در مرحله بعد، باید خودتان را ببخشید. از خودتان بگذرید که قربانی این اتفاق شده‌اید و در مورد اینکه که ای کاش جور دیگری رفتار میکردم یا کاری انجام داده بودم، فکر نکنید. زمان به گذشته برنمی‌گردد و حال باید به آینده فکر کنید و خودتان را ببخشید.

مرحله سوم باید از این اتفاق ناگوار درس بگیرید. فکر کنید شخصی که به شما بدی کرده نوعی معلم بوده است. درس بگیرید و در زندگی از آن استفاده کنید.

مرحله آخر این است که آنها حالا کجای زندگی شما هستند، آیا باید شخص مورد نظر که به شما بد کرده را از زندگی خود حذف کنید؟ یا آنها می‌توانند همچنان در کنار شما باشند؟ببخشش

این درست است که رفتار گذشته مردم اغلب می تواند رفتار آینده آنها را به ما نشان دهد، اما این موضوع را نیز باید پذیرفت که گاهی انسان‌ها تغییر می کنند. قطعا همه ما در زندگی‌مان اشتباهات زیادی داشته‌ایم و ممکن است حتی به بدترین کارها نیز دست زده باشیم، اما آیا در حال حاضر همان فرد سابقیم؟ ایا رفتار گذشته را تکرار می کنیم؟ احتمالا اینطور نیست و حتی ممکن است خودمان هم از شخصی که در گذشته بوده‌ایم متنفر باشیم. البته این مورد نقطه عکس هم دارد و ممکن است فردی که در گذشته بوده‌ایم بهتر از حال ما باشد! به هر حال باید پذیرفت که انسان ها مدام در حال تغییر هستند و باید انسان ها را از روی حالشان قضاوت کنیم نه از گذشته‌شان.

اگر فکر می کنید فردی که در گذشته به شما بدی کرده، دیگر همان شخص گذشته نیست و تغییر کرده است، می توانید شانس دوباره به او بدهید. البته این موضوع همیشه صدق نمی کند و شما باید اول تغییرات شخص مورد نظرتان را مشاهده کنید تا بتوانید در مورد شانس های دوباره تصمیم بگیرید. ممکن است هم اصلا شخصی مورد نظر خود به خود از زندگی شما حذف شده باشد. بنابراین در این موقعیت فقط می‌توانید وی را ببخشید و فراموش کنید.

سعی کنید افرادی که می توانید ببخشید را با کمال میل و از ته دل ببخشید، کافی است فکر کنید چه اتفاقی افتاده و حال در چه موقعیتی هستید. اگر در واقعیت نمی توانید فعلا شخص مورد نظر را ببخشید، این کار را نکنید، چون با این کار به خودتان دروغ گفته‌اید. اجازه دهید تا گذر زمان به شما نشان دهد که چه وقتی موقعیت بخشش فراهم می شود.

بیشتر اوقات باید افرادی که به شما بد کرده‌اند را ببخشید و از خداوند بخواهید که آنها نیز به اشتباهات‌شان پی ببرند و در صدد جبران و تغییر در خود برآیند. بنابراین فرصت بخشش دیگران را به خودتان بدهید و آرزوی تغییر را برای آنهایی که به شما بد کرده‌اند داشته باشید.

بخشش شما هیچ تغییری در گذشته ایجاد نمی‌کند، اما قطعا آینده را تحت تاثیر قرار خواهد داد

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع theoverwhelmedbrain huffingtonpost tinybuddha
مطالب مرتبط
2 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
نازنین
1 سال قبل

ادم نیاید هر ادم بی لیاقتی رو ببخشه فقط باید بگی چوبش رو بخوری تا بفهمی چه غلتی کردی

dafasd
1 سال قبل

کسی که میگه ببخش خودش تو اون موقعیت باشه میفهمه.ادما خوب شعار میدن
الان میشه مسئولای این ممکلکت رو بخشید برای اینکه عمرمون رو از بین بردن و زجرمون میدن؟نمیشه خدا هم ازشون نمیگذره