خرید از ترندیول

دیجی لایف: 10 دلیل که چرا باید خودتان را دوست داشته باشید!

بسیاری از انسان های روی زمین برای اینکه خودشان را دوست داشته باشند، به دیگران متکی هستند و تصور می کنند که از جان گذشتگی و دوست داشتن شخصی تا سر حد مرگ، از اهمیت بیشتری نسبت به خودشان برخوردار است. اما در حالت درست، شما اول از همه باید بتوانید به خود عشق بورزید و خودتان را دوست داشته باشید، چرا که شما ارزش دوست داشته شدن توسط خودتان را بیش از دیگران دارید. در این حالت خواهد بود که می توانید دیگران را نیز به صورت صحیح دوست داشته باشید و به آنها عشق بورزید. البته منظور ما از دوست داشتن خودتان به هیچ وجه خودخواهی و فخر فروشی نیست، بلکه دوست داشتن از نوع اعتماد به نفس و خودباوری است. کسانی که خودشان را دوست ندارند و دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، عشق دیگران را به درستی درک نمی‌کنند و معمولا چنین افرادی در روابط اجتماعی و دوستی با مشکلات زیادی روبرو می شوند.

براساس تحقیقات صورت گرفته، کسانی که دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، بسیاری از اوقات با نگاه کردن به دیگران خودشان را در جایگاه آنها تصور کرده و به نوعی در ذهن خود به جای دیگران زندگی می کنند! همچنین اینگونه افراد معمولا در افکار خود فرو رفته و در اندوه به سر می‌برند و کمتر می توانند خود را شاد نگه دارند!

در این مطلب، ما 10 دلیل را گردآوری کرده‌ایم که چرا باید خودتان را دوست داشته باشید، با دیجی رو همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

1. شما در نوع خود یک فرد باهوش هستید

این مهم نیست که شما در دوران مدرسه و درس خواندن چه نمره‌ای را کسب کرده‌اید، تنها موضوع مهم این است که قطعا شما چیزهای زیادی می‌دانید که شاید فقط خودتان باور ندارید. به این موضوع فکر کنید که چه کارهایی می توانید انجام دهید و یا به چه چیزهایی علاقه دارید، به طور حتم موارد زیادی را پیدا خواهید کرد که بهتر از دیگران می توانید از پس انجام آن‌ها برآیید؛ ورزش، نوشتن، درس خواندن، دانستن ریاضی و فیزیک، رانندگی و … چیزهایی هستن که احتمالا شما در یکی از آنها بسیار بهتر از اطرافیان خود هستید.

2. شما شور و اشتیاق خاص خود را دارید

هرشخصی به چیزی شور و اشتیاق دارد، بعضی از مردم در سنین کم و کودکی اشتیاق خود به چیزی را پیدا می کنند، بعضی در 20 سالگی و بعضی هم حتی بسیار دیرتر. قطعا در زندگی‌تان بارها پیش آمده که به کاری که کرده‌اید افتخار کنید و حس خوبی به شما دست داده باشد. شاید به همین کاری که در حال حاضر انجام می دهید، اشتیاق زیادی داشته باشید و به خود افتخار کنید و شاید هم کاری که در گذشته انجام داده‌اید، حس خوبی در شما به وجود آورده باشد. ممکن است گاهی حتی با نوشتن یک شعر، راه اندازی یک صفحه اینستاگرام، خواندن یک کتاب و یا هرچیز دیگری شور و اشتیاق پیدا کرده باشید. این حس خاص مخصوص شماست و شما باید آن را باور داشته باشید.

دوست داشتن خودتان

3. شما استعداد خاص خود را دارید

همه ما فیلم هایی را دیده‌ایم که یک فرد به ظاهر احمق که همیشه تصور می‌کرده چیزی برای ارائه به جهان ندارد، ناگهان استعداد نهفته خود را کشف می‌کند! این یک حقیقت است و در دنیای واقعی نیز هیچ کسی از بدو تولد استعداد خاصی ندارد؛ هیچکس زمانی که به دنیا می آید، گیتار زدن بلد نیست و یا نمی تواند فوتبال و والیبال بازی کند. استعداد چیزی است که باید کشف شود و در هر شخص منحصر به فرد است. هرکسی، حتی شما در یک چیز خاص بهترین خواهد بود.

4. افرادی هستند که شما را دوست دارند و به شما اهمیت می‌دهند

هیچ انسانی در دنیا تنها نیست و اگر تصور می‌کنید که هیچکس در دنیا به شما اهمیت نمی دهد و دوست‌تان ندارد، اشتباه می کنید. به طور حتم هستند افرادی که اهمیت زیادی به شما می دهند و ممکن است خودتان هم از این موضوع اطلاع نداشته باشد. این افراد می خواهند که شما خودتان را دوست داشته باشید و احساس شادی کنید. اگر شخصی را می شناسید که به شما اهمیت می دهد و دوستتان دارد، پس هیچ بهانه‌ای نباید داشته باشید که به خودتان عشق نورزید.

5. شما لایق شادی هستید

به طور حتم و 100 درصد شما لایق این هستید که شاد باشید. شما باید هر لحظه طوری زندگی کنید که انگار آخرین لحظه زندگی شماست. هیچ فرصتی ندارید که خودتان را دوست نداشته و از شاد بودن دور باشید. بنابراین انرژی های منفی را از خود دور کنید و کاری انجام دهید که احساس شادی، تمام وجودتان را در برگیرد.

6. شما می تونید خورشید یک زندگی باشید

شما می تونید خورشید زندگی دیگری باشید، مهم نیست که شما این را بدانید یا نه، اما در حقیقت همه ما تاثیر مستقیمی بر روی زندگی یکدیگر داریم. شما می توانید برای خانواده و پدر و مادر خود به شکل یک خورشید باشید و یا برای دوستانتان، یا حتی برای اشخاص تصادفی که در خیابان با آنها برخورد می کنید! تصور کنید یک لبخند شما در یک خیابان شلوغ ممکن است حال یک نفر را خوب کند، پس به دنبال چه می‌گردید؟ این یعنی تغییری هرچند کوچک در زندگی یک نفر حتی برای یک لحظه!

دوست داشتن خودتان

7. لحظات بد برای همه وجود دارد و این کاملا عادی است

هیچ‌کس با دوران و لحظات بد غریبه نیست؛ همه ما در طول زندگی اتفاقات بد را پشت سر گذاشته‌ایم و شاید همین حالا نیز در لحظه‌ی ناخوشاید زندگی به سر می‌بریم. اتفاقات بد یکی از قسمت های زندگی است و به این موضوع فکر کنید که اگر این اتفاقات و لحظات بد وجود نداشت، لحظات خوب نیز معنی پیدا نمی کرد. روزهای بد بالاخره تمام می شوند و شما باید بتوانید با قدرت آن‌ها را پشت سربگذارید. شاید راحت نباشد، اما به هر حال شدنی است. انرژی مثبت خود را حفظ کرده و حس ناامیدی را از خود دور کنید.

8. شما بیشتر از نظرات دیگران ارزشمند هستید

هیچ‌کس را در دنیا نمی توانید پیدا کنید که توسط همه‌ی مردم دوست داشته شود. ممکن است در طول زندگی بسیاری از انسان ها از ما خوششان نیاید و نظر منفی در موردمان داشته باشند، اما این موضوع هیچ اهمیتی ندارد. اگر درباره شما بد می گویند، اهمیتی ندهید، اجازه ندهید که حرفهای دیگران روی شما تاثیر بگذارد، قوی باشید.

9. شما آینده‌ی خود را دارید

سرنوشت برای شما بهترین چیزها را فراهم کرده است، این اصلا مهم نیست که شما چه کسی هستید، کجا زندگی می‌کنید و یا در حال انجام چه کاری هستید. به هر حال به دنیا آمده‌اید که در این دنیا کاری انجام دهید و شما در حال انجام آن هستید. پس ارزش خود را بدانید.

دوست داشتن خودتان

10. شما در نوع خود زیبا هستید

از سر تا پای شما، از روح تا فکرتان، همه زیبا هستند. هرکس خلاف این را به شما بگوید، دروغ گفته و در اشتباه است. حتی یک لحظه هم فکر نکنید شما ویژگی‌ای کمتر از یک انسان زیبا دارید. شما در نوع خود زیبا هستید و شایسته این بوده‌اید که در جهان هستی زندگی کنید.

با وجود تمام اتفاقاتی که برای شما پیش می‌آید، شما به عشق ورزیدن به خودتان احتیاج دارید. به هیچ کس اجازه ندهید که این حس را از شما دور کند، اگر کسی به شما این احساس را القا می‌کند که به اندازه کافی مهم نیستید، هرچه سریعتر ارتباط خود را با آن شخص قطع کنید!

در نهایت مهربان باشید، هم با خودتان هم با دیگران، مهربانی به شیوه درست در زندگی لازم است و شما اول از همه لایق مهربان بودن با خودتان هستید.

منبع psychologytoday hercampus
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها