دیجی لایف: رابطه عاطفی را چگونه عادلانه و به درستی تمام کنیم؟

رابطه عاطفی و احساسی معمولا در زندگی همه مردم شکل می گیرد و این موضوع یکی از مهم‌ترین قسمت های زندگی تمام انسان‌هاست. با این حال، گاهی اوقات یک رابطه عاطفی به دلایل مختلف به پایان می‌رسد و باید با آن کنار آمد! اما نوع و مدل به پایان رساندن یک رابطه نکته‌ای است که باید به آن دقت کنید، هرچند که شاید تصور کنید تمام کردن یک رابطه به راحتی شروع کردن آن است، در حالی که در واقعیت اینطور نیست و گاهی در حین تمام کردن یک رابطه احساسی به افراد صدمات جبران ناپذیری می‌خورد که مانند یک زخم بر روی روح و احساس افراد باقی می‌ماند!

بسیاری از مردم دنیا، نحوه تمام کردن یک رابطه عاطفی را بلد نیستند و این موضوع به هیچ وجه به سن و سال و میزان دانش شما بستگی ندارد! از همین رو دانستن اینکه چطور یک رابطه عاطفی را به درستی و به شکل عادلانه تمام کنید، بسیار مهم است، چرا که اگر اشتباهی کنید، یا به خودتان صدمه می‌زنید یا به طرف مقابل‌تان و گاهی نیز صدمات به هردو طرف می رسد و در نهایت به سختی می توان از رنجی که برایتان باقی میگذارد، رها شوید.

در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم چگونه یک رابطه عاطفی را به خوبی و عادلانه تمام کنید تا نه خودتان دچار آسیب شوید و نه به طرف مقابلتان آسیب برسانید. گاهی در زمان تمام کردن یک رابطه فکرتان کار نمی کند و ممکن است کارهایی انجام دهید که بعدها به این نتیجه برسید که اشتباه کرد‌ه‌اید و به دنبال فرصت جبران باشید تا به شکل دیگری رفتار کنید و رابطه خود را به اتمام برسانید، در حالی که دیگر زمان به گذشته برنمی‌گردد و مجبور خواهید شد با این عذاب وجدان خود کنار بیایید! بنابراین با دیجی رو همراه باشید تا در این دیجی لاف به شما یک راهنمای مفید و علمی ارائه کنیم.

بیشتر بخوانید: 6 نشانه دردناک که شما در یک رابطه و عشق یک طرفه گرفتار شده‌اید!

قبل از شروع راهنمایی، این موضوع را نیز باید بیان کنیم که تمام کردن یک رابطه عاطفی شاید دردناک و سخت باشد، اما ماندن در آن نیز و گول زدن خودتان، سخت‌تر است. گاهی برخی از مردم به بهانه های مختلف از جمله دلسوزی، ترس و … یک رابطه را در بدترین حالت حفظ می‌کنند که معمولا کار اشتباهی است. پس یادبگیرید چگونه یک رابطه را در بهترین حالت ممکن تمام کنید.رابطه عاطفی

اگر اشتباه کرده‌اید، قبول کنید و رو راست باشید

اگر در اوایل شروع رابطه عاطفی افکار دیگری داشته‌اید و بعد نظرتان تغییر کرده است، با خودتان رو راست باشید و اعتراف کنید. دنبال بهانه نباشید تا به این طریق رابطه تان را تمام کنید.

اگر می دانید رابطه تان را به هر دلیلی نمی‌خواهید، خودتان پا پیش گذاشته و این موضوع را بگویید و طوری رفتار نکنید که باعث شود شریکتان از شما دل زده شود و به شما بگویید: «بس است دیگر نمی خواهم یا نمی توانم». به دلیل اینکه شما جرات گفتن دلیل قطع رابطه را ندارید، ممکن است کاری کنید که طرف مقابلتان از شما روبرگرداند. مثلا بی احساس برخورد کنید، سرد شوید یا رفتار عجیب و غریب از خودتان نشان دهید.

راسل فریدمن، مدیر مرکز مشاوره بهبودی از غم کالیفرنیا می گوید:

گاهی دوست دارید رابطه‌تان را تمام کنید، اما طوری رفتار می کنید تا بالاخره طرف مقابل شما بگوید که دیگر بس است و از این رابطه خسته شده، اما رفتار شما زندگی طرف مقابلتان را بهم می‌ریزد و او را دچار استرس می‌کند. طرف مقابل‌تان در ابتدا متوجه نمی‌شود که شما قصد دارید رابطه را تمام کنید و ناخداگاه سوالاتی این چنینی در ذهن وی ایجاد می‌شود: آیا آدم ارزشمندی نیستم؟ آیا غیرجذابم؟ آیا من مشکلی دارم؟ آیا جایی اشتباهی کرده‌ام؟ شما آرام آرام این احساس را در طرف مقابل به وجود می آورید که مقصر خودش است و این واقعا عادلانه نیست. شما به درک او ضربه می زنید و او به آنچه احساس می کند، می بیند یا می شنود اطمینان نخواهد کرد.

این کار شما باعث می شود که او در رابطه‌های بعدی هم فلج شود، بله قرار نیست که تا اخر عمر به فکر شما باشد و برای شما گریه و زاری کند. بنابراین، دیگر نمی تواند به از خودگذشتگی یا شایستگی نفر بعدی اطمینان کند و شما مقصر این موضوع خواهید بود!رابطه عاطفی

رابطه را رو در رو و به صورت حضوری تمام کنید

احتمالا خودتان یه این موضوع پی برده‌اید که در ارتباطات رو در رو، افراد درک بیشتری از یک دیگر دارند. اگر قصد تمام کردن رابطه‌تان را دارید حتما این کار را به صورت رو در رو و حضوری انجام دهید. اگر رابطه عاطفی خود را حضوری تمام نکنید، این پیام را به طرف مقابل می‌رسانید: «تو برایم اهمیتی نداری»! این موضوع باعث می شود طرفتان دچار استرس شوید و حالات عصبی و غیر قابل پیشبینی از خودش نشان دهد.

ممکن است فکر کنید با پیامک فرستادن، پیامی در واتس اپ و تلگرام و ..می توانند از تلخی اعلام قطع رابطه کم کنید و یا ترس و شرم باعث شود که حضوری طرف مقابلتان را ملاقات نکنید، اما این روش های از راه دور به شخصی که خبر قطع رابطه را دریافت کرده چنان ضربه‌ای وارد می کند که اثراتش در رابطه‌های بعدی او بر جای خواهد ماند و شاید شخص مقابلتان هرگز نتواند با این موضوع کنار بیاید و از خود مدام بپرسد: چرا؟ فرصتی ایجاد کنید و یکدیگر را ببنید و به صورت حضوری دلایلتان را برای پایان رساندن رابطه بیان کنید.

الزون می گوید:

وقتی شما هیچ توضیحی درباره‌ی دلیل قطع رابطه نمی دهید و فقط به گفتن کلیات مثلا «ما مناسب هم نیستیم» بسنده می کنید، طرف مقابل زمانی خیلی طولانی را صرف این مسئله می کند که چه مشکلی داشته و چه اشتباهی کرده است. این آدم بعد از شما به سختی وارد رابطه عاطفی دیگری می شود و اعتماد برای وی سخت خواهد شد.

رابطه عاطفیجان کاکیبو، عصب شناس دانشگاه شیکاگو نیز می گوید:

اگر با ما از راه دور رابطه عاطفی خود را به پایان برسانیم، به احتمال زیاد در یک برزخ احساسی گرفتار خواهیم شد. رو در رو نبودن قطع رابطه، درد ناشی از دست دادن یک رابطه را چند برابر می کند و باعث افسردگی و ناامیدی می‌شود.

سوزان نولن، استاد روانشناسی دانشگاه ییل هم معتقد است:

در مواقعی که شخص تصویر ناقصی از وقایع اطراف دارد، به احتمال زیاد در تفکر غرق می شود. این موضوع می تواند باعث سقوط احساسی شخص مورد نظر شود. کسانی که از این سقوط جان سالم به در می برند به شدت به دیگران بدگمان می شوند و به سختی می توانند به کسی نزدیک شوند.

جالب است بدانید که وقتی از راه دور قطع رابطه می کنید، دیر یا زود دچار عذاب وجدان خواهید شد، روزی بالاخره می فهمید که چطور به طرف مقابلتان ضربه زده‌اید و با تمام گفته‌هایتان در طول رابطه که او ادم مهمی است، چقدر کم نگران حال و اوضاعش بوده‌اید.

جان پورتمن، استاد درس فلسفه اخلاق در دانشگاه ویرجینیا می گوید:

ممکن است سال ها طول بکشید، اما روزی بالاخره از کار خودتان خجالت خواهید کشید. این احساس گناه و خجالت بر روابط بعدی شما هم تاثیر می گذارد و حتی خودتان هم نمی‌توانید خودتان را ببخشید.

صادقانه رفتار کنید، اما نه بی احتیاط

ممکن است روزی عاشق طرف مقابلتان بوده‌اید، اما حالا نیستید، شما به راحتی می توانید به او بگویید که دیگر عاشقت نیستم و نمی توانم ادامه دهم، اما نباید غرور طرف مقابلتان را با صداقت بیش از حد و گفتن همه چیز خورد کنید. مثلا به طرفتان نگویید «حالم ازت بهم میخوره»!

جان پورتمن، استاد دانشگاه ویرجینیا می گوید:

وظیفه شما این است که مراقب اعتماد به نفس طرف مقابل باشید. طوری رفتار نکنید که نتواند هیچ رابطه موفق دیگری داشته باشد و به کسی اعتماد کند. رابطه عاطفی خود را تمام کنید، اما نمک روی زخمش نپاشید. این یک شکنجه است.

با این حال، در مورد دلایل به پایان رساندن رابطه‌تان توضیح دهید. اگر اوایل رابطه قول هایی داده‌اید یا حتی صحبت هایی در مورد اینده و .. کرده‌اید و حال می خواهید زیر قول ها و حرف های‌تان بزنید، به صورت صادقانه بگویید.رابطه عاطفی

 کامل قطع رابطه کنید و نه تغییر نوع رابطه

شما قصد دارید رابطه خود را با طرف مقابلتان به دلایل گوناگون تمام کنید، پس چه فایده ای که حالا دوست باشید یا مدل رابطه تان را تغییر دهید؟ برای اینکه جلوی ضربه را بگیرید، نباید رابطه تان را به اشکال گوناگون ادامه دهید، مثلا بگویید از این به بعد دوست معمولی باشیم، یا رابطه ما در حد دوستی از راه دور باشد! حتی اگر طرف مقابلتان این درخواست را از شما داشت.

روی بامیستر می گوید:

 اینکه به طرف مقابل خود بگویید، بیا از حالا به بعد فقط با یکدگیر دوست معمولی باشیم، ممکن است احساس گناه شما را از قطع رابطه کم کند اما برای طرف مقابل‌تان اصلا خوب نیست، این موضوع ممکن است باعث شود او به اشتباه به آینده و بازگشت شما امیدوار شود!

 

زمان پایان دادن و خداحافظی، قدرشناس هم باشید

به اعتقاد فریدمن، روزنامه نگار آمریکایی، خیلی خوب است که هنگام خداحافظی، دوران خوبی که بایکدگیر داشته‌اید را مورد قدردانی قرار دهید و حس ناراحتی تان را بروز دهید و بگویید که مثلا حیف شد رابطه به جدایی کشید و حتی قطره‌ای اشک بریزید. این کار به طرف مقابل شما ثابت می‌کند که او بسیار با ارزش بوده است و از ناراحتی‌های بعدی و حس سرخوردگی جلوگیری می‌شود.

حس انتقام را از خود دور کنید

این موضوع فقط انرژی خودتان را تلف می کند و باعث می شود متوجه نشوید که رابطه‌تان به آخر رسیده است، نقشه‌ی انتقام را کنار بگذارید، چون باعث می شود که طرف مقابل بیشتر از قبل در تفکرات شما حضور داشته باشد و این یعنی عقب افتادن روند بهبود! وقتی طرف مقابلتان شما را نمی‌خواهد، انتقام هم فایده‌ای ندارد. این فکر را از خود دور کنید.دیجی لایف: رابطه عاطفی را چگونه عادلانه و به درستی تمام کنیم؟

تصور نکنید که بهترین عشق روی زمین را از دست داده‌اید

وقتی کسی را دوست دارید و عاشق آن هستید، تصور می کنید که فقط او مناسب شماست و حتی چشم های‌تان را به روی نقاط ضعف وی می‌بندید. به همین دلیل، از طرف مقابلتان یک فرد خاص در ذهن خود می‌سازید!

روی بامیستر می گوید:

عشق باعث می شود که فکر کنید فقط همین انسان وجود دارد که با شما هماهنگ است. در فیلم ها و کتاب ها هم به این اسطوره دامن می‌زنند اما مسئله اینجاست هیچ چیز جادویی در مورد یک شخص خاص وجود ندارد.

کافی است فکر کنید که میلیاردها انسان بر روی زمین زندگی می‌کند و قطعا کسی وجود خواهد داشت که با او سازگاری بیشتری داشته باشید. البته همیشه نقاط ضعف و عدم تفاهم در بخش هایی از یک رابطه وجود دارد و این کاملا طبیعی است.

اگر شما نیز تجربه یک رابطه عاطفی را دارید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها