بلیط هواپیما

ایکس باکس سری ایکس حداقل در یک سال اول بازی انحصاری نخواهد داشت!

همان‌طور که احتمالاً‌ مطلع هستید،‌ کنسول‌های نسل جدید مایکروسافت و سونی در تعطیلات آخر سال 2020 وارد بازار خواهند شد و به این ترتیب رسماً‌ نسل نهم از بازی‌های ویدیویی کار خود را آغاز خواهد کرد. اما یکی از سؤالاتی که همواره برای خریداران کنسول‌های نسل جدید مطرح بوده،‌ این است که چه بازی‌های اختصاصی و خاصی برای این دستگاه‌ها عرضه خواهد شد؟ تاکنون روال کار اینگونه بوده که وقتی یک کنسول نسل جدید (چه از سوی سونی و چه از سوی مایکروسافت) ارائه می‌شد،‌ عملاً‌ با علت نبود بازی در یکی دو سال اول این کنسول‌ها هیچ کارکرد خاصی نداشتند و این یک معضل بزرگ بر سر راه کنسول‌های نسل جدید به شمار می‌رفت.

این مشکل،‌ شرکت‌های سازنده کنسول را بر آن داشته تا با اضافه کردن ویژگی “سازگاری با گذشته” (Backward compatibility) به دستگاه‌های خود کمبود بازی را تاحدودی جبران کرده و حداقل امکان استفاده از بازی‌های نسل گذشته را برای آن‌ها فراهم کنند. البته یک گزینه بهتر هم ارائه بازی‌ها به صورت میان نسلی است تا هم بر روی کنسول‌های نسل قبلی و هم نسل جدید (با کیفیت متفاوت) قابل اجرا باشند. اما هیچ یک از این راه‌کارها نمی‌توانند جای خالی عناوین انحصاری را پر کنند و خریداران یک کنسول جدید به دنبال بازی‌هایی هستند که تنها بر روی آن کنسول قابل اجرا باشد.

کنسول ایکس باکس سری ایکس

به تازگی مت بوتی (Matt Booty)، رئیس Xbox Game Studios در مصاحبه‌ای اعلام کرده که پس از عرضه نسل جدید کنسول‌های مایکروسافت به نام «ایکس باکس سری ایکس»،‌حداقل برای یک یا دو سال هیچ خبری از بازی‌های انحصاری مایکروسافت نخواهد بود و تمام عناوینی که برای این کنسول وارد بازار خواهند شد، در ایکس باکس وان،‌ ایکس باکس وان اس،‌ ایکس باکس وان ایکس و البته رایانه‌های شخصی قابل بازی خواهند بود. آقای بوتی دلیل این تصمیم را پر کردن خلأ بین نسلی عنوان کرده اما سؤال اینجاست که وقتی بازی‌های جدید را در کنسول‌های قدیمی‌تر هم می‌توان اجرا کرد،‌ چرا باید کسی به دنبال ارتقاء کنسول خود،‌ حداقل برای همین مدت یکی دو سال اول، باشد؟

ظاهراً‌ پاسخی که مایکروسافت برای سؤال فوق دارد این است که کیفیت گرافیکی بازی‌ها بر روی ایکس باکس جدید بهتر خواهد بود و البته در مقایسه با رایانه‌های شخصی مدرن (که مسلماً‌ آن‌ها هم بازی‌ها را با کیفیت بسیار بالایی اجرا خواهند کرد) ارزان‌تر تمام خواهد شد. در هر صورت استراتژی عرضه عناوین میان نسلی در دنیای بازی‌های ویدیویی چیز عجیبی نیست و پیش از این هم بازی‌هایی بوده‌اند که به این شکل روانه بازار شده‌اند. اما آنچه که این بار و در مورد ایکس باکس سری ایکس عجیب به نظر می‌رسد،‌ عدم تمایل سازندگان به عرضه عناوین انحصاری داخلی تا دو سال اول است.

در انتها بد نیست اشاره کنیم که سونی هم رسماً‌ پشتیبانی پلی استیشن 5 از بازی‌های PS4‌ را تأیید کرده اما هنوز هیچ اشاره‌ای به عرضه یا عدم عرضه بازی‌های انحصاری در ابتدای ورود کنسول نسل جدید خود نکرده است.

منبع theverge ign
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها