جرم دختر موسس هواوی مشخص شد: دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران

یک ماه پیش منگ وانژو معاون مالی شرکت هواوی که دختر موسس هواوی هم هست در کانادا دستگیر شد. دستگیری او به دستور آمریکا و با این ادعا انجام شد که منگ از طریق سیستم داد و ستد بین المللی کلاهبرداری کرده است. اما او چرا باید چنین کاری انجام دهد؟ آمریکا ادعا کرده است که منگ در تلاش بوده تا با ایران تجارت کند، کاری که بر اساس تحریم‌های آمریکا علیه ایران، غیرقانونی محسوب می‌شود.

اتهامات منگ شامل همکاری هواوی با دو شرکت کوچک است که یکی از آن‌ها شرکت اسکای کام در تهران و دیگری شرکت کانیکولا در جزیره موریس می‌باشد. منگ به بانک‌ها اعلام کرده است که این دو شرکت مستقل از هواوی هستند و به این ترتیب اجازه معامله با ایران صادر شده است اما حالا مشخص شده که هواوی کنترل هر دو را بر عهده داشته است. اسنادی که توسط رویترز ارائه شده نشان می‌دهد که اسکای کام یکی از مدیران رده بالای هواوی را در کمپانی منصوب کرده است و علاوه بر آن امضای سه فرد چینی در حساب‌های بانکی اسکای کام و هواوی مشاهده می‌شود. خود منگ نیز از فوریه 2008 تا آوریل 2009 عضو هیئت مدیره اسکای کام بوده است.

digiro 0904 600x360 - جرم دختر موسس هواوی مشخص شد: دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران

اتهامات منگ وانژو دختر موسس هواوی

اسناد دیگری که در هنگ کنگ یافت شده نشان می‌هد اسکای کام در سال 2007 به شرکت کانیکولا فروخته شده است و آن کمپانی به مدت ده سال سهام اسکای کام را در اختیار داشته است. اسکای کام در سال 2017 این سهام را به طور داوطلبانه تسویه کرده و کانیکولا مبلغ 132 هزار دلار دریافت کرده است. منبع دیگری به رویترز اعلام کرده است که کانیکولا از طرف هواوی در حال تجارت در سوریه است، یعنی کشور دیگری که شامل تحریم‌های آمریکا شده. مقامات آمریکایی مدعی هستند که هواوی از کنترل خود روی اسکای کام استفاده کرده تا تجهیزات ارتباطی به ایران بفروشد و پرداخت‌های آن خارج از کشورها و از طریق سیستم داد و ستد بین المللی انجام شده است.

در واقع بانک‌ها چون از کنترل شدن اسکای کام و کانیکولا توسط هواوی مطلع نبوده‌اند اجازه داده‌اند صدها میلیون دلار پول از این طریق رد و بدل شود. دختر موسس هواوی در حال حاضر با قرار وثیقه آزاد شده و در ونکوور در یکی از ده‌ها خانه‌ای که متعلق به خانواده‌اش هستند به سر می‌برد اما آمریکا از منگ خواسته است که خود را تسلیم کند. دستگیری او واکنش شدیدی را در چین به همراه داشته و به دنبال آن کمپانی‌های چینی اعلام کرده‌اند هر کارمندی را که اقدام به خرید آیفون کند اخراج خواهند کرد. در عوض برای خرید گوشی‌های هواوی به آن‌ها کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

digiro 0853 600x338 - جرم دختر موسس هواوی مشخص شد: دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران

منبع PhoneArena

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar