فیلترینگ در آمریکا؛ دانلود «وی چت» و «تیک تاک» از فردا ممنوع می‌شود!

وزارت بازرگانی آمریکا رسماً اعلام کرد که از روز یکشنبه ممنوعیت دانلود وی چت (WeChat) و تیک تاک (TikTok) اجرایی خواهد شد. اگرچه این ممنوعیت در مورد وی چت از قبل هم کاملاً قطعی به نظر می‌رسید، اما وضعیت تیک تاک کمی پیچیده‌تر است و احتمالاً به این بستگی دارد که قرارداد پیشنهادی اوراکل و والمارت چگونه پیش خواهد رفت. طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، انتظار می‌رود دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، امروز یا فردا نظر خود را در مورد معامله تیک تاک و اوراکل اعلام کند.

در بیانیه رسمی وزارت بازرگانی آمریکا در این خصوص، آمده:

به دستور رئیس جمهور، ما اقدامات مهمی را برای مقابله با جمع آوری غیرقانونی داده‌های شخصی شهروندان آمریکایی توسط چین انجام داده‌ایم و در این بین، ترویج ارزش‌های ملی، هنجارهای مبتنی بر قوانین دموکراتیک، و اجرای سفت و سخت قوانین و مقررات ایالات متحده را در دستور کار داشته‌ایم.

وی چت و تیک تاک

بیانیه وزارت بازرگانی آمریکا باعث افزایش گمانه‌زنی‌ها در این باره شده که ممکن است معامله تیک تاک با شرکت‌های آمریکایی تا قبل از موعد مقرر در 20 سپتامبر (30 شهریور) نهایی نشود. در چنین صورتی، مردم آمریکا از روز یکشنبه قادر به دانلود هیچ یک از برنامه‌های وی چت و تیک تاک نخواهند بود و امکان انجام هیچگونه معامله‌ای هم با ناشران این برنامه‌ها وجود نخواهد داشت. همچنین شرکت‌های آمریکایی از انتشار این دو برنامه منع می‌شوند و این یعنی اپل و گوگل باید آن‌ها را از فروشگاه‌های اپ استور و پلی استور حذف کنند.

البته وزارت بازرگانی آمریکا به تیک تاک تا 12 نوامبر (22 آبان) فرصت داده تا معامله خود با اوراکل و والمارت را نهایی کند. تا آن زمان، کسانی که برنامه را روی گوشی خود نصب شده دارند می‌توانند از آن استفاده کنند اما درصورت عدم دستیابی به توافق، پس از تاریخ مذکور تیک تاک نیز به طور کامل از دسترس شهروندان آمریکا خارج خواهد شد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع beebom
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها